قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

یکشنبه 07 /11 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سخنان امام خمینی(ره) اظهار داشت: راز مخالفت ابرقدرت‌ها با انقلاب اسلامی عنصر اصلي این انقلاب است که در هیچ انقلاب دیگری وجود نداشته، و آن عنصر اسلام است. همه انقلاب‌های دنیا، برای اغراض مادی و دنیوی بود؛ اما انقلاب اسلامی برای برقرار شدن احكام اسلام بود و حاکم شدن اسلام، قطعاً به نفع هیچ یک از نظام‌های سلطه‌گر شرق و غرب عالم نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با سردار نقدی و جمعی از اعضای جنبش مردمی چهل سالگی انقلاب اسلامي، با اشاره به نعمت عظیم انقلاب اسلامی و عزتمندی و پیشرفت‌هایی که به برکت آن حاصل شده است، افزود: به فرموده مقام معظم رهبري، این انقلاب، هر روزش، با معجزه همراه بوده است.

آیت‌الله مصباح يزدي با يادآوري این‌که پیروزی انقلاب اسلامی براي بسياري قابل پیش‌بینی نبود و با اين پيروزي چیزی شبیه معجزه اتفاق افتاد، ادامه داد: مشکلات متعددی در مسايل داخل و خارجي کشور وجود داشته و دارد؛ اما این انقلاب در سایه لطف خداوند و عنایت امام عصر(عج) به چهل سالگی خود رسیده و روز به روز بالنده‌تر و کامل‌تر می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به سخنان حضرت امام(ره) درباره انقلاب اسلامی، افزود: تنها انقلابی که تقریباً همه دنیا مخالف آن بودند، انقلاب اسلامی بود. مؤید سخن امام راحل(ره)، مواضع کشورهاي مختلف در 8 سال دفاع مقدس بود که کشورهای بسياري به كمك صدام آمده و پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را در اختیار وی می‌گذاشتند؛ در حالی‌که ما حتي از خرید سیم خاردار هم محروم بودیم.

اسلام و شعار «نه شرقی نه غربی»، راز مخالفت ابرقدرت‌ها با ایران؛

وی افزود: راز مخالفت ابرقدرت‌ها با انقلاب اسلامی عنصر اصلي این انقلاب است که در هیچ انقلاب دیگری وجود نداشته، و آن عنصر اسلام است. همه انقلاب‌های دنیا، برای اغراض مادی و دنیوی بود؛ اما انقلاب اسلامی، برای برقرار شدن احكام اسلام بود و حاکم شدن اسلام قطعاً به نفع هیچ یک از نظام‌های سلطه‌گر شرق و غرب عالم نخواهد بود.

آیت‌الله مصباح یزدی با تأكيد بر لزوم بررسی نقاط قوت انقلاب و پیشرفت‌های حاصل از آن، ادامه داد: اما لازم است به نقاط ضعف نیز توجه شود تا بتوان آنها را جبران، و از تکرار آنها جلوگيري شود.

وی با طرح این سؤال که تا چه اندازه می‌توان به آینده انقلاب و پیشرفت آن امیدوار بود، به تبیین پاسخ این سؤال پرداخت و گفت: بعد از پيروزي انقلاب، دشمنان مقاطع زمانی چندماهه و چندساله را برای پایان يافتن این انقلاب پیش‌بینی کرده بودند، اما همه پیش‌بینی‌هايشان اشتباه از آب درآمد.

این فیلسوف و متفکر اسلامی با اشاره به نظریات برخی جامعه‌شناسان اظهار داشت: برخی از جامعه‌شناسان معتقدند که انقلاب نیز یکی از پدیده‌های دنیاست که روزی به دنیا آمده و کم‌کم رشد می‌کند و به مرور نیز از بین می‌رود. بر اساس اين نظريه، حيات انقلاب اسلامی نیز تدريجاً به پایان خواهد رسید. اما ما بر اساس آيات قرآن كريم معتقديم این امر کلیت ندارد؛ زيرا خداوند متعال وعده داده است که اسلام عالم‌گیر خواهد شد و همه دنیا تحت پوشش اسلام قرار خواهد گرفت.

تحقق وعده الهی، در سایه عمل به شرایط؛

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در ادامه تأكيد كرد: البته بايد توجه داشته باشيم كه تحقق وعده‌های خدا، شروطی نیز دارد؛ ایمان، عمل صالح و صبر و استقامت از جمله این شروط هستند که با رعایت آن‌ها، وعده الهی نیز محقق می‌شود؛ بقاء این انقلاب نیز در گرو رعایت همین شروط است، و بدون آن‌ها ضمانتی براي بقاء انقلاب وجود ندارد. هم‌چنان که زمانی مسلمانان تا اندلس نیز پيشروي كرده و آنجا را فتح کردند، اما بعد از مدتی به خاطر غفلت ايشان از شروط لازم، مسیحیان اندلس را پس گرفتند و اين امر تا جایی ادامه يافت که در برخي مقاطع مسلمانان تبدیل به نوکرهايی براي کشورهای سلطه‌گر شدند، به گونه‌ای که لیست نمایندگان مجلس شورای ملی ايران توسط سفیر آمریکا تعیین می‌شد.

وی با اشاره به این‌که خداوند با این انقلاب، آن ذلت را به عزت تبدیل کرد، افزود: حال باید ببینیم این عزت تا کی ادامه پيدا مي‌كند و مناسب است که در این زمینه نیز حرکت علمی شایسته، سنجیده و مستدلي صورت بگیرد.

توجه به آفات، مهم‌تر از دل‌خوش‌كردن به موفقیت‌ها؛

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تذكر این نكته که هميشه بايد بشارت و انذار در کنار هم باشد، افزود: علاوه بر توجه به نعمت‌ها و دلگرم و امیدوار بودن از وجود آن‌ها، لازم است خطرات، آفات و آسیب‌ها هم مورد توجه قرار بگیرد. اهميت اين مسأله به حدي است كه در قرآن کریم، انذارها بیش از بشارت‌هاست؛ اين امر یعنی توجه به خطرات، مهم‌تر است و نباید فقط به زمینه‌های مثبت دل خوش کرد.

وی با يادآوري برخي فرمايشات امام راحل(ره) که بنیان‌گذار این انقلاب بود، ویژگی و وجه امتیاز این انقلاب نسبت به سایر انقلاب‌های دنیا را دين اسلام عنوان كرد، و خاطر نشان كرد: اهمیت و ارزش انقلاب ما به خاطر این است که این انقلاب برای احیای ارزش‌های الهی محقق شد؛ حال اگر این امر هدف در آن ضعیف شود و شروطی مثل ایمان، عمل صالح، صبر و استقامت کمرنگ شود، دیگر ضمانتی براي بقاء انقلاب وجود نخواهد داشت.

آیت‌الله مصباح يزدي با تأكيد بر این‌که مسائل فرهنگی و دینی جامعه اهمیت بیشتری نسبت به مسائل مادی دارد، گفت: اگر زمانی برسد که اهداف اصلی انقلاب را به فراموش سپرده شده و فقط به مسایل اقتصادی و رفاه و معیشت که در انقلاب‌های مارکسیستی نیز مطرح بوده، مشغول شدیم، از خط اصلي انقلاب انحراف پیدا کرده‌ایم.

وی با اشاره به وظایف هر دولتی از جمله دولت اسلامی نسبت به تأمين معیشت مردم، اظهار داشت: دولت نبايد از رسيدگي به وظايف خود در اين زمينه غافل شود؛ اما باید توجه داشته باشیم كه آن‌چه سبب عزت و اقتدار ملت ما شد و هدف اصلی این انقلاب نیز بود، دین است و اگر دین در جامعه ضعیف شد، آن عزت نیز از بین می‌رود.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با تأكيد بر این‌که هیچ دلیل مستحکمی بر نظريه جامعه‌شناسان مبنی بر مرگ انقلاب‌ها وجود ندارد، افزود: بر اساس آيات قرآن كريم تنها تئوری بدون استثنا این است که «لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزیدَنَّکُمْ وَ إِنْ کَفَرْتُمْ اِنَّ عَذابی لَشَدیدٌ». اگر قدردان نعمت‌های الهی باشیم، قطعاً این نعمت‌ها روز به روز بیشتر می‌شود؛ اما اگر کفران نعمت کردیم، بايد نگران عذاب الهی باشیم. بنابراین تا زمانی که به این شروط عمل کنیم، انقلاب نیز با عزت و مستحکم باقی خواهد ماند، و هر زمان عمل به شروط کمرنگ شد، ضمانت بقاء انقلاب نیز کمرنگ‌ می‌شود.

فرهنگ، یعنی باورها و ارزش‌ها؛

وی فرهنگ را عامل تمایز انسان از حیوان و اساس فرهنگ را باورها و ارزش‌ها دانست، و خاطر نشان کرد: حقیقت فرهنگ، در یک کلمه، دین است؛ اعتقاد به توحید و این‌که این عالم خدایی دارد که عالم را تدبیر می‌کند و مسايلي از اين قبيل كه لازمه پذيرش وجود خداست، مربوط به بخش اول فرهنگ، يعني باورها است؛ بخش ديگر فرهنگ نيز رفتار بر اساس سنت‌هاي الهی و خدمت به خلق خدا در جهت رضای الهی است كه جزء ارزش‌ها است؛ اگر این دو عامل در جامعه ما رو به ضعف نهاد، باید نگران شویم.

آیت‌الله مصباح يزدي ادامه داد: اگر دیدیم دیگر افرادی مانند حسین فهمیده تربیت نمی‌شوند، اگر خیابان‌های شهرهاي ما رنگ و بوي کشورهای بی‌دین را به خود گرفت، اگر دیدیم بر خلاف گذشته كه رباخواري كاري زشت و ناپسند بود، در بازار مسلمانان و بانک‌های کشور، روز به روز رباخواری بیشتر می‌شود، اين‌ها نشانه اين است كه فرهنگ ما در حال افول است و بايد به فکر چاره باشیم.

وی با اشاره به این‌که مسئول رسیدگی به فرهنگ جامعه، روحانیت و مسئولان فرهنگی هستند، اظهار داشت: باید با شناسايي عوامل ضعف فرهنگی، آن‌ها را از میان برداشت و در جهت تقویت فرهنگ، برنامه‌ریزی و حركت كرد؛ اگر چنین کردیم، وعده افزایش نعمت‌ها و بقاء انقلاب نیز شامل حالمان می‌شود؛ اما اگر پست، مقام، درآمد و منافع شخصي و حزبي‌مان، ترجیح يافت، شامل وعید عذاب الهی می‌شویم.

استاد اخلاق حوزه علمیه در ادامه گفت: همه ما باید از خدا بخواهیم، کمک‌مان کند تا اشتباهاتمان را بفهمیم و گمان نکنیم هر چه انجام می‌دهیم، صحیح است؛ مسئولان نیز باید احتمال بدهند که در برخي برنامه‌ريزي‌ها و امضا کردن برخی قراردادها اشتباه كرده‌اند؛ با چنين احتمالي ممكن است كه در صدد جبران خطاهاي خود برآیند. اما اگر مسئولان کشور به سادگی از کنار ارزش‌ها گذشتند و گفتند كه دین ربطی به ما ندارد و كار ما فقط رسيدگي به امور دنياي مردم است، اين تكرار كلام مارکسیست‌ها است و نشانه آن است که در حال دور شدن از هدف انقلاب هستیم؛ در اين صورت تفاوت انقلاب ما با انقلاب‌هاي مارکسیستی‌ چیست؟!

وی افزود: گاهی برخی از نهادها چنین وانمود می‌کنند که هدف اصلی انقلاب، فقط رفع فقر و محرومیتی بوده که رژيم گذشته برای مردم ايجاد كرده بود، و می‌گویند: ما انقلاب کردیم كه رژيم پهلوي را بیرون کنیم و خودمان به جای آن‌ها بنشینیم! اگر چنین است، پس تفاوت انقلاب اسلامی با انقلاب‌هاي دیگر در چیست؟  مگر انقلاب ما از انقلاب پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله سرچشمه نگرفت؟ مگر مسلمانان سه سال در شعب ابی‌طالب زجر نکشیدند تا انقلابشان را به ثمر برسانند؟ سرانجام نيز همين صبر و مقاومت سبب شد تا خداوند آن‌ها را پیروز کند.

تجلی دوراندیشی امام راحل(ره) در شعار نه «شرقی، نه غربی»؛

آیت‌الله مصباح يزدي با استناد به سخنان حضرت امیرعلیه‌السلام در نهج‌البلاغه اظهار داشت: زماني كه خداوند دید مسلمانان در انجام وظیفه‌شان پایدار هستند، رحمت و نصرت خود را بر آن‌ها نازل کرد و اسلام پیروز شد. ما هم باید راهی را برویم که پيامبر اكرم صلوات‌الله عليه رفت و همان برنامه‌ای را اجرا کنیم که او برای ما بیان کرده است؛ نه برنامه‌ای که لنین ومارکس یا لیبرال‌های غربی گفتند. بر همين اساس بود كه امام راحل(ره) با دوراندیشی «شعار نه شرقی، نه غربی» را سر داد.

وی با اشاره به پیروزی مسلمانان در جنگ بدر، گفت: وقتی مسلمانان حاضر در جنگ بدر در نهایت ضعف، به وظیفه خود عمل کردند، خداوند فراتر از اسباب عادی با نزول هزار ملائکه آن‌ها را یاری و نصرت بخشید؛ خدا، همان خداست و هنوز هم به وعده‌اش عمل می‌کند. ما چنین دین، عقیده و نظريه‌‌ای داریم؛ اگر اين دين را باور داریم و بر اساس آن عمل کردیم، به پیروزی نهایی نیز خواهیم رسید. اما اگر در پي اين باشيم كه به هر چه هوی و هوسمان تمايل دارد، برسیم و با راحت‌طلبی نتیجه بگیریم، خداوند نیز ما را به حال خود رها خواهد کرد؛ همان‌گونه که قوم بنی‌اسرائیل که بر همه اقوام برتری يافته بودند، را چهل سال در بیابان‌ها رها کرد.

آیت‌الله مصباح يزدي در پايان افزود: اگر ما نیز فقط به دنبال راحت‌طلبی، تنبلی و سير كردن شکم باشیم، نمی‌توانیم ادعا كنيم كه انقلاب‌مان، اسلامی است. نشانه اسلامی بودن انقلاب ما چيست؟ آيا وضعيت داخلی كشور و اوضاع حاكم بر شهرها و بازار، و نيز روابط خارجي و نحوه رفتارمان با دشمنان اسلامی بودن اين كشور را تأييد مي‌كند؟ نظام ما در صورتی اسلامی است و اسلامي باقی خواهد ماند که تقوا، عمل صالح، استقامت و در یک کلمه عمل به وظیفه بر جامعه ما حاكم باشد و هيچ‌گاه اين اصول را فراموش نکنیم.

گفتنی است این دیدار 4 بهمن ماه سال‌جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

برای دریافت فایل صوتی این‌ جلسه این‌جا را کلیک کنید

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org