پندهای الهی

پندهای الهی

رقعی، شومیز، 176 صفحه، چاپ اول 1385، چاپ پنجم 1394.

این كتاب شرح دلپذیری از حضرت آیت‌الله مصباح یزدی بر بخشی از حدیثی قدسی ــ یعنی گفت‌وگوی خداوند و حضرت موسی در كوه طور ــ است. حضرت استاد در این نوشتار، با در نظر گرفتن این حدیث قدسی، ضمن اشاره به نقش آرزوهای طولانی در قساوت و تاریكی قلب، با بیان آرزوهای مفید و نكوهیده، و نیز اشاره به حكمت پیروی از دستورات الاهی با بیان محبت و غضب خداوند، به توضیح و تشریح ویژگی‌های حیات مطلوب قلب و ضرورت زدودن زنگار سرمستی از دل با خشیت الاهی پرداخته‌اند.

ایشان هم‌چنین با اشاره به شهرت‌گریزی و ساده‌زیستی به‌عنوان دو ویژگی دوستان خدا، و با اشاره به احساس خردی و كوچكی در برابر خداوند، از ضرورت اعتقاد به توحید و حاكمیت خداوند در عالم سخن رانده‌اند.

در ادامه این نوشتار با توجه به توصیه خداوند به حضرت موسی، سازوكارهای اساسی روابط اجتماعی در سخن خداوند شرح داده شده و شرایط اساسی معاشرت با مردم، حد و مرز ارتباط با دیگران و تأثیر نامطلوب معاشرت با ناهلان بررسی و گوشزد شده است. در بخشی دیگر از این كتاب، بازتاب اعتقاد و ارتباط با خدا و بندگی او، دستاوردهای ذكر در سخن خداوند و نیز نقش تربیتی ترس از خداوند در رفتار انسان تشریح و تبیین شده است.

ارتباط با خدا در قرآن و روایات، مراتب ذكر و اطمینان به خداوند، بازتاب باور بندگی خداوند در رفتار انسان، پرستش و بهره‌مندی از رحمت خاص الاهی، مراحل و ثمرة ارتباط با خداوند، نكوهش درخواست از غیر خداوند، از جمله سرفصل‌هایی است كه حضرت استاد با عنایت به گفت‌وگوی خداوند و حضرت موسی(ع) به شرح و توضیح آن پرداخته‌اند.

این كتاب به‌كوشش حجت‌الاسلام والمسلمین كریم سبحانی تدوین و نگارش شده و به‌همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در قطع رقعی چاپ و منتشر شده است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: شرح حدیث قدسی(توصیه‌های خداوند به حضرت موسی علیه‌السلام)؛ درس اخلاق سال 1384