قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 25 /10 /1397

استاد اخلاق حوزه علمیه قم اظهار داشت: مقابله با سقوط توسط دو عامل صورت می‌پذیرد؛ اول برطرف کردن جهل از خود و دیگران و دوم دل کندن از لذت‌های دنیا و فراهم کردن مقدمات برای تربیت خود و دیگران برای دل نبستن به دنیا. به عبارت دیگر طبق آیات قرآن باید تعلیم و تزکیه داشته باشیم و زمینه آن را در جامعه نیز ایجاد کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از طلاب خارجی، با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند یادآوری ایام الله را مطلوب می‌داند؛ چرا که روش مناسبی برای استفاده از تجربیات گذشته و شناخت نقاط ضعف و قوت است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به تکرار داستان بنی‌اسرائیل در قرآن افزود: این مسئله نشان می‌دهد که نظایر چنین داستان‌هایی برای مسلمانان نیز اتفاق خواهد افتاد و باید آمادگی چنین حوادثی را داشته باشند. مؤید این مطلب روایاتی از اهل بیت‌علیهم‌السلام است که فرموده‌اند که همه آن‌چه برای بنی‌اسرائیل اتفاق افتاد، برای مسلمانان نیز روی خواهد داد.

وی اظهار داشت: البته بسیاری از حوادث صدر اسلام نیز تکرار می‌شود و شباهت‌های زیادی بین حوادث آن زمان و امروز، وجود دارد و از این‌رو شناخت تاریخ اسلام سبب آمادگی بیشتر برای مواجهه با حوادث و امتحانات آینده می‌شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به مصائب و جنایاتی که در ماجرای کربلا به وقوع پیوست، خاطر نشان کرد: جنگ‌های صدر اسلام، بین مسلمانان و مشرکان صورت می‌گرفت؛ اما کسانی که در کربلا، در مقابل سیدالشهدا‌علیه‌السلام ایستادند، از مسلمانان و اصحاب پیامبر‌صلی‌‌الله‌علیه‌وآله بودند! حتی یک زبان و یک نژاد داشتند، ولی حتی تعصب عربی نیز مانع این همه جنایت علیه امام حسین‌علیه‌السلام نشد!

وی ادامه داد: همین داستان نشان می‌دهد که چگونه یک انسان با اختیار خود، می‌تواند به اوج کمال و در عین حال چگونه می‌تواند از کمال به ذلت و شقاوت برسد. برخی از همین افرادی که در کربلا، مقابل سیدالشهدا‌علیه‌السلام قرار گرفتند، چندی قبل جزو فرماندهان سپاه امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام بودند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با طرح سؤالی درباره چرایی وقوع این جنایات در کربلا اظهار داشت: مهم‌ترین عوامل سقوط انسان را می‌توان در دو مورد خلاصه کرد؛ عامل اول جهل است؛ گاهی شخص بین دو امر اشتباه می‌کند و نمی‌تواند مسیر حق را بشناسد. اما عامل دوم حب دنیاست؛ گاهی علاقه انسان به ریاست، شهوت و نظایر آن سبب می‌شود که انسان علی‌رغم این‌که مسیر حق را می‌شناسد، قدم در مسیر باطل بگذارد تا به خواسته‌هایش برسد. مصادیق چنین افرادی در طول تاریخ، فراوان است.

وی افزود: بر اساس آنچه گفته شد، مقابله با سقوط نیز با دو عامل صورت می‌پذیرد؛ اول برطرف کردن جهل از خود و دیگران و دوم دل کندن از لذت‌های دنیا و فراهم کردن مقدمات برای تربیت خود و دیگران برای دل نبستن به دنیا. به عبارت دیگر طبق آیات قرآن باید تعلیم و تزکیه داشته باشیم و زمینه آن را در جامعه نیز ایجاد کنیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم گفت: خداوند متعال را شاکریم که در زمانی حضور داریم که زمینه این دو امر – یعنی علم و تزکیه – وجود دارد؛ بارزترین تجلی این نعمت‌ها، پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام(ره) بر انحراف و کفر بود. از طرفی امام(ره) معارفی را به مردم یادآوری کرد و آموخت که مردم نسبت به آن‌ها غافل بودند و از طرف دیگر زمینه‌ای برای عمل و خودسازی‌ فراهم شد که نظیر آن را کمتر می‌توان در طول تاریخ نشان داد و بسیاری از کودکانی که از تربیت صحیح اسلامی و انسانی محروم بودند، به جایی رسیدند که امام(ره) آن‌ها را رهبر خود خطاب کرد، با این‌که 12-13 سال بیشتر نداشتند! این مسئله نشان می‌دهد که انسان در مدت کمی می‌تواند به مرحله بالایی از کمال برسد.

وی افزود: نمونه دیگری از این نعمت را در کشور لبنان می‌بینیم، که روزی به عنوان مرکز فساد در بین کشورهای اسلامی تلقی می‌شد؛ اما امروز در همان کشور، با حضور حزب الله، یکی از نمونه‌های بارز پیشرفت اسلامی و انسانی را شاهد هستیم و شخصی در آن حضور دارد و بر حزب الله رهبری می‌کند، که به عنوان دومین شخصیت اسلامی در عالم به شمار می‌رود.

آیت‌الله مصباح در پایان با تأکید مجدد بر علم و تزکیه خاطر نشان کرد: سعی کنیم با شناخت اسلام و شناخت دوست و دشمن، در مسیر صحیح گام برداشته و وظیفه خود را به بهترین نحو به انجام برسانیم.

 گفتنی است این دیدار 22 دی ماه سالجاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org