قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 25 /08 /1398

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نکته دیگر نام‌گذاری این بیانیه به گام دوم اظهار داشت: شاید عده‌ای گمان کند، منظور از بقای انقلاب، ادامه این نتایج و دستاوردهایی است که تا امروز حاصل شده است، اما عنوان گام دوم، نشان می‌دهد که هنوز کارهای انجام نشده‌ای وجود دارد که باید انجام شود؛ نتایجی که تاکنون حاصل شده، از گام اول بوده است و در گام دوم، نه تنها نتایج قبلی باید به قوت خود باقی بماند، بلکه با برداشتن گام بعدی، دستاوردهای دیگری هم در راه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در اختتامیه همایش «گام دوم انقلاب و الزامات آن» با اشاره به اهمیت بیانیه گام دوم اظهار داشت: هر چقدر در مورد این بیانیه، بیندیشیم و از آموزه‌هایش بهره‌مند شویم و از نکته‌هایش برای زندگی آینده‌مان، استفاده کنیم، حقش ادا نمی‌شود؛ این بیانیه به قدری ارزشمند است که اعتراف به این که بنده به عمقش نمی‌رسم، برای من افتخار است.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این که حتی نام‌گذاری این بیانیه بسیار حکیمانه بوده و نکات ارزشمندی را به همراه خود دارد، اظهار داشت: یکی از نکات این نام‌گذاری، ابطال یک نظریه جامعه‌شناسی است که معتقد است هر پدیده اجتماعی، روزی به وقوع می‌پیوندد، رشد می‌کند و کم کم به افول و سپس به مرگ نزدیک می‌شود؛ رهبری با نام‌گذاری بیانیه به گام دوم، بیان کردند که این انقلاب به عنوان یک پدیده اجتماعی چنین نیست و هنوز گام اول را برداشته و گام‌های دیگری در راه است. هر چند دشمنان و برخی سیاستمداران خبیث با استناد به این نظریه و توطئه‌های متعدد و فشارهای مختلف سعی داشتند که نگذارند، این انقلاب، چهل سالگی خود را ببیند و به قدری از توطئه‌های خود مطمئن بودند که صراحتا می‌گفتند که این انقلاب، به چهل سالگی نخواهد رسید، اما این بیانیه با این نام‌گذاری، خط بطلانی بر این نظریه جامعه‌شناسی و نیت‌های پلید دشمنان کشید.

وی با اشاره به نکته دیگر نام‌گذاری این بیانیه به گام دوم اظهار داشت: شاید عده‌ای گمان کنند، منظور از بقای انقلاب، ادامه این نتایج و دستاوردهایی است که تا امروز حاصل شده است، اما عنوان گام دوم، نشان می‌دهد که هنوز کارهای انجام نشده‌ای وجود دارد که باید انجام شود؛ نتایجی که تاکنون حاصل شده، از گام اول بوده است و در گام دوم، نه تنها نتایج قبلی باید به قوت خود باقی بماند، بلکه با برداشتن گام بعدی، دستاوردهای دیگری نیز در راه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: از سوی دیگر نام‌گذاری بیانیه به گام دوم به این معناست که اکتفا به دستاوردهای گام اول صحیح نیست. تازه از پله اول بالا رفته‌ایم، افزون بر این که نباید عقب‌گرد و سقوط کنیم، باید از پله‌های دیگر نیز صعود کنیم تا به هدف اصلی برسیم. چون این گام ها، هدف نهایی نیستند، بلکه حرکت به سوی هدف هستند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این که حفظ دستاوردهای گذشته و برداشتن گام‌های موفق بعدی دو شرط اساسی دارد، اظهار داشت: شرط اول این است که باور کنیم توان انجام آن را داریم و شرط دوم این‌که سرمایه‌های خود برای پیمودن این مسیر را بشناسیم و راه استفاده از این سرمایه‌ها را بدانیم و با آفت‌ها و خطراتی که این سرمایه‌ها را تهدید می‌کند، مقابله کنیم و نگذاریم این سرمایه‌ها از ما گرفته شود.

وی با اشاره به این که معمولا آنچه در این عالم صورت می‌گیرد، به وسیله امکانات مادی موجود است، ادامه داد: حتی امدادهای غیبی و نصرت الهی نیز بر اساس استحقاقی است که بندگان مؤمن با همان امکانات – ولو محدود- کسب کرده‌اند. جنگ بدر نمونه بارز آن است که مسلمانان هر چه در توان داشتند را به صحنه آوردند و در مسیر حق، ثابت‌قدم بودند؛ خداوند نیز آن‌ها را نصرت بخشید.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار داشت: این نصرت الهی، تنها محدود به واقعه بدر نبود؛ بلکه در هر کجا بندگان و مؤمنان، شرایط را داشته باشند، خداوند هم یاری خواهد کرد.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این که سه نوع سرمایه در کشور باید مورد استفاده قرار بگیرد، خاطر نشان کرد: یک نوع آن سرمایه‌های مادی، منابع زیر زمینی و علم صحیح استفاده از آن‌هاست؛ تا قبل از انقلاب، ایران به مثابه برده‌ای شده بود که منابع و سرمایه آن را به غارت می‌بردند. به عنوان نمونه نفت ایران را به قیمت ناچیز می‌بردند و در قبال آن اسلحه‌های خود را با قیمتی چند برابر به ایران می‌فروختند و تأسف‌بار تر این که ایران تنها حق داشت از این سلاح‌ها در جهت منافع آمریکا بهره ببرد؛ لذا سرباز ایرانی باید به خاطر منافع آمریکا به کشور عمان برود و با جنبش خلق ظفار بجنگد؛ اما اگر سؤال پرسیده می‌شد، چرا؟ می‌گفتند: چرا ندارد؛ دستور است! 

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: اگر زمانی گفته می‌شد که ایران به جایی خواهد رسید که به رقیب آمریکا بدل خواهد شد و رئیس جمهور آمریکا ایران را به عنوان رقیب اصلی خود ذکر خواهد کرد، نه تنها کسی باور نمی‌کرد که موجب تمسخر بود؛ اما خداوند طبق وعده‌ای که داده، عمل می‌کند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به سرمایه دوم که مهم‌تر از سرمایه مادی است،‌ ادامه داد: در کشور ما، نیروهای انسانی و جوان‌های پاک‌سرشت، کم نظیر بلکه بی‌نظیری وجود داشتند که کسی قدر آنها را نمی‌دانست؛ مانند جواهراتی غبار‌گرفته بودند و کسی آن‌ها را نمی‌شناخت و امام(ره) با شناخت خوب آن‌ها، کاری کرد که این جواهرات نمایان شدند؛ به جایی رسیدند که امام(ره) با آن عظمتش، گفت رهبر من آن طفل سیزده ساله است. این در حالی است که سال 42 که نهضت آغاز شد، حتی کسی تصور نمی‌کرد که امام(ره) بتواند یاران صدیقی بیابد که تا پای جان، در این مسیر، قدم بردارند.

وی افزود: سر بسته بگویم که برخی قشرها، سخنان امام(ره) را برای تمسخر و لطیفه برای یکدیگر تعریف می‌کردند! اما وعده خداوند، تخلف‌ناپذیر است؛  او وعده داده است که‌ « الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْنًا يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئًا».

وی ایمان به خدا را سرمایه سومی دانست که خداوند به برکت اهل‌بیت (ع) و علما به مردم ما ارزانی داشته و ادامه داد: زمانی، فرهنگ الحادی از همان دبستان به دانش‌آموزان تزریق می‌شد و در دانشگاه به اوج خود می‌رسید، به گونه‌ای که ایمان به خدا، نصرت الهی و امدادهای غیبی، خرافات به شمار می‌رفت و حتی به کسانی که از آنان انتظار نمی‌رفت هم سرایت کرده بود. اثرات این فرهنگ تا سال‌ها ادامه داشت؛ بگونه‌ای که اگر صحبت از خشکسالی می‌شد، اولین راه حلی که به ذهنشان می‌رسید، بارور کردن ابرها با تکنولوژی و علم روز بود؛ حتی اندکی هم به فکر توسل، دعا، استغاثه و نماز استسقاء هم نمی‌افتادند!

آیت‌الله مصباح ادامه داد: هر چند بخش‌هایی از معارف دین، مغفول مانده بود، اما زمینه رشد ایمان در جوانان پاک‌سرشت، بسیار مساعد بود و این امام (ه) بود که آن را شناخت و از آن بهره‌برداری کرد.

وی ادامه داد: امام شعار «ما می‌توانیم» را سر داد و گفت بهتر که از ما نفت نمی‌خرند؛ در دوره‌ای که کسی جرأت نمی‌کرد نام آمریکا را بدون احترام ببرد، امام(ره) فرمود: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند». امام قدر همه انواع سرمایه‌ها را دانست و با ایمان به خدا کارش را پیش برد و بعد از او نیز نسخه بدل وی، جانشینش شد که همان راه را ادامه می‌دهد.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این که هر چقدر نعمت الهی بیشتر باشد، آفات و خطراتی که آن را تهدید می‌کند نیز بیشتر می‌شود، ادامه داد: در طول تاریخ اسلام، هر کجا رشدی وجود داشته، سختی‌ها و خطرات بزرگ‌تری هم اسلام را تهدید کرده است. لذا امروز که زمینه‌های رشد و ترقی بیشتر فراهم شده، خطرات بیشتری نیز وجود دارد و در مقابل، ما نیز وظیفه سنگین‌تری بر عهده داریم.

وی با اشاره به تفاوت گام اول و دوم انقلاب اظهار داشت: خطراتی که امروز انقلاب را تهدید می‌کند، بیش از خطرات گذشته است؛ به خصوص خطرهایی که متوجه دین و فرهنگ است. لذا باید مراقب باشیم تا دشمن این سرمایه ایمانی نسل جوان ما را نرباید و ما نیز با شناخت این نعمت‌ها، از آن در جهت رضای الهی بهره‌برداری کنیم.

گفتنی است اختتامیه همایش «گام دوم انقلاب و الزامات آن» 16 آبان ماه سالجاری در مصلی نمازجمعه قم برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org