انقلاب اسلامی، جهشی در تحولات سیاسی تاریخ

انقلاب اسلامی؛ جهشی در تحولات سیاسی تاریخ
رقعی، گالینگور، 367 صفحه، چاپ اول 1384، چاپ هشتم 1401.

این کتاب حاصل سخنرانی‌های حضرت استاد پیش از خطبه‌های نماز جمعه درباره چگونگی شکل‌گیری، ماهیت و آرمان‌های انقلاب اسلامی است که با تلاش حجت‌الاسلام والمسلمین قاسم شبان‌نیا تدوین و نگارش یافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شده است.
این کتاب ضمن بحث از منشاء عظمت انقلاب اسلامی در 2 بخش به بیان و تشریح فلسفه و منشاء پیدایی انواع حکومت‌ها می‌پردازد. بیان نظریاتی پیرامون ماهیت تحولات اجتماعی و توضیح حرکت انبیا الهی به عنوان منشاء تحولات و نیز تشریح چگونگی فرایند شکل‌گیری تحولات اجتماعی با توجه به گزاره‌هایی چون: وحی، حق و باطل و اراده انسان‌ها، در این کتاب آمده است.
ذکر ویژگی‌های حرکت انبیا، توضیح ماهیت حرکت آنان جهت تأمین اهداف انسانی و اشاره به منشاء پیدایی نظریه مردم‌سالاری و دموکراسی از دیگر مباحث این نوشتار است.
این کتاب در بخشی دیگر، به آسیب‌شناسی انقلاب اسلامی و آسیب‌های فراروی نهادهای اجتماعی پرداخته و با بیان نقش انگیزه‌های فردی در ایجاد فساد و بررسی نقش خواص در انحراف یا هدایت جامعه، بستری برای فهم آسیب‌های دیگر انقلاب فراهم می‌آورد.
در بخش دیگر، با توضیح ماهیت حکومت دموکراسی لیبرال و بیان نقش آموزه‌های دینی در ایجاد انگیزه، جایگاه ممتاز حکومت اسلامی را بیان می‌کند. در قسمت پایانی نیز نقش معنویت در پیروزی مسلمانان و عوامل کسب پیروزی و نقش امدادهای غیبی اشاره دارد.
نظر به اهمیت موضوعات مطرح شده در این کتاب برای قشر جوان و لزوم ارایه مباحث بنیادین انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن برای استفاده در مراکز آموزشی، مباحث این کتاب در قالب متن درسی با عنوان «انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن» نیز تنظیم و منتشر شده است.