آیت‌الله مصباح: حفظ دین و ارزش‌های دینی، مهم‌ترین وظیفه دولت اسلامی است// برخی افراد تصریح می‌کنند که مسئول آخرت مردم نیستیم

 عضو خبرگان رهبری با اشاره به اتفاقات اخیر فرانسه، اظهار داشت: کسانی که بنیانگذار تروریسم هستند و علنا از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، این گونه القاء می‌کنند که مسئولیت ترور‌ها بر عهده مسلمانان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار با جمعی از دانشجویان خواهر و برادر زنجان و طلاب مدرسه علمیه مشکات اظهار داشت: همه ما معتقدیم که سعادت انسان در دنیا و آخرت در گرو عمل به اسلام است، آن هم از همان راهی که معصومین (ع) بیان کرده اند و اگر راه بهتری برای رسیدن به سعادت وجود داشت، قطعا از طریق اهل‌بیت (ع) برای مردم بیان می‌شد.

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی با طرح این سؤال که امروز که دسترسی به معصوم (ع) وجود ندارد، چگونه باید سیره اهل‌بیت (ع) و راه آنان و دستورات آن‌ها را فهمید، اظهار داشت: همه ما، برای این سؤال، جواب‌هایی را در ذهنمان داریم، اما بی‌ابهام و منقح نیست.

وی در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: یک سری باور‌ها و ارزش‌ها وجود دارد که هیچ اختلافی در بین مذاهب مختلف اهل سنت و تشیع بر سر آن‌ها وجود ندارد که وظیفه ما در برابر آن‌ها معلوم است. البته ما به عنوان شیعه، برای تبعیت خود از ائمه، دلیل قانع کننده‌ای برای خودمان داریم و لذا مذاهب دیگر و آرای فقهای آن‌ها در موارد اختلافی برای ما حجت نیست.

استاد تفسیر و فلسفه اسلامی ادامه داد: بزرگان علمای مذاهب مختلف اهل سنت به اعلم بودن ائمه ما اعتراف کرده اند و عقل حکم می‌کند که به اعلم رجوع شود. لذا حتی بر اساس مذهب اهل سنت نیز اشکالی در تبعیت از اهل‌بیت (ع) وجود نخواهد داشت، چرا که وقتی تقلید از بزرگان علمای آن‌ها جایز باشد، به طریق اولی تبعیت از کسی که اعلم از آن هاست، جایز خواهد بود. از این رو اهل سنت دلیلی ندارد که مذهب شیعه را  غیر رسمی و اشتباه بدانند.

وی با اشاره به این‌که برای شناخت احکام فقهی و وظایف دینی به مرجع تقلید رجوع می‌کنیم، اظهار داشت: هر چند احتمال دارد، گاهی فتوایی از یک مرجع تقلید مطابق با واقع نباشد، اما بالاخره برای ما حجت است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که برخی مسائل هستند که در جامعه تأثیر سرنوشت سازی دارند، و احتمال دارد که مراجع در این زمینه نظرات متفاوتی داشته باشند، اظهار داشت: این گونه مسائل غالبا به موضوعات مربوط می‌شود، یعنی حکم آن کاملا مشخص است، اما بحث در این است که آیا فلان موضوع مصداق فلان حکم است یا خیر؟

وی ادامه داد: در این گونه موارد که ممکن است برای جامعه و مسلمین منفعت یا ضرر بسیار زیادی داشته باشد، سخن هر کسی نمی‌تواند حجت باشد و لذا باید به فرمان ولی‌فقیه مراجعه کرد؛ حتی مراجع نیز در این گونه موارد حق ندارند از حکم ولی‌فقیه سرپیچی کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که رجوع به متخصص امری عقلی است، ادامه داد: در مسائل اجتماعی نیز همین قاعده جریان دارد، لذا سخن کسی حجت است که هم دین را و هم مصالح مردم را – ولو با مشورت با سایرین – بهتر از دیگران می‌شناسد. لذا مراجع هر چند که خود را اعلم فقهی بدانند، باید در این مسائل از حکم رهبری پیروی کنند، چرا که ولایت‌فقیه دارای سه خصوصیت فقاهت، عدالت و شناخت مسائل جامعه است و حتی اگر از لحاظ فقهی اعلم نباشد، با توجه به شناختش از جامعه و مصلحت مسلمین در کنار فقاهت و عدالت خود، باید مورد تبعیت قرار گیرد.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که صرف وجود ولایت‌فقیه و مراجع تقلید در جامعه، قرار نیست جامعه را دینی کند، خاطر نشان کرد: همان گونه که صرف وجود پزشک در جامعه سبب درمان بیماران نمی‌شود و پزشک باید در دسترس باشد و مردم بتوانند به او مراجعه کنند، برای امر دین هم باید به اندازه کافی افرادی در جامعه وجود داشته باشند تا به سؤالات مردم در زمینه اعتقادات و احکام پاسخ دهند و معارف دینی و اخلاق را برای مردم تبیین کنند.

وی تحصیل علوم دینی را واجب کفائی خواند و افزود: اگر زمانی فرا برسد که این اندازه عالم و مبلغ دینی در جامعه حضور داشته باشند، دیگر تحصیل علوم دینی برای دیگران، واجب نیست، بلکه مستحب است؛ اما اگر این اندازه نبود و در اصطلاح « من به الکفایه » برای این مسأله وجود نداشت، همه جامعه مسئول خواهد بود. اما باید گفت متأسفانه با گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز به میزان کافی در این زمینه عالم نداریم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به این‌که امروز در شرایط حساسی قرار داریم و این یک شعار نیست، اظهار داشت: از آغاز خلقت حضرت آدم (ع) تا کنون، هرگز عوامل فساد به این اندازه در جهان وجود نداشته و دسترسی به مراکز تبلیغاتی فساد دنیا تا این حد ساده نبوده است؛ امروز یک نوجوان می‌تواند مبتذل‌ترین عکس‌ها و صحنه‌ها را در اتاق شخصی خودش مشاهده کند؛ چیزی که دسترسی به آن در سابق، نیازمند سفر به اروپا بود!

وی با اشاره به سیل شبهات از سوی رسانه‌های دشمن خاطر نشان کرد: طبیعی است که وقتی جوان با این سیل شبهات مواجه شود، تأثیر بپذیرد؛ لذا نمی‌توان برای تبلیغ دین به روش سنتی که بر اساس آن یک مجتهد برای یک شهر کافی بود، بسنده کرد، بلکه باید در زمینه‌ها و رشته‌های گوناگون علمی و هنری و با استفاده از ابزار و تکنولوژی روز برای تبلیغ دین استفاده کرد.

آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه گفت: رفع نیاز‌های جامعه گاه با حضور داوطلبانه افراد برای تصدی برخی مشاغل صورت می‌گیرد؛ اما جایی که محتمل است حضور داوطلبانه افراد برای رفع نیاز جامعه کافی نباشد، دولت اقدام کرده و در این زمینه تدابیری اتخاذ کرده و به نظارت و حمایت می‌پردازد و حتی در برخی موارد – و به خاطر نیاز جامعه – افراد را اجبار می‌کنند؛ مانند خدمت مقدس سربازی.

وی با بیان این‌که نیاز‌های اقتصادی زود‌تر مورد توجه دولت‌ها قرار می‌گیرد، خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه هنوز چندین ماه به عید مانده است، اما دولت برای میوه مصرفی مردم در ایام عید تمهیدات لازم را می‌بیند و اقدام به واردات یا ذخیره میوه می‌کند. اما نکته قابل توجه این‌که آیا دولت در قبال دین مردم که مهم‌ترین مسأله است، وظیفه‌ای دارد یا خیر؟ آیا باید نگران دین مردم باشد یا مربوط به او نیست؟ آیا دولت مسئولیت حفظ دین و ارزش‌های دینی و آرمان‌ها را دارد یا خیر؟

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به عدم توجه کافی دولت‌ها به دین مردم اظهار داشت: متأسفانه بیشتر دولت‌ها وظیفه خود را تأمین نیاز‌های مادی مردم می‌دانند و حتی برخی از دولت‌ها صریحا اعلام می‌کنند که ما مسئول آخرت مردم نیستیم! البته چنین چیزی ناشی از این مسأله است که آیا دین امری فردی است یا اجتماعی؟

وی با بیان این‌که پیش از انقلاب اسلامی، فرهنگ رایج در میان مردم این بود که دین یک مسأله شخصی است و دین هر شخص ربطی به دیگران ندارد. اما امام (ره) آمد و صریحا در درس ها، سخنرانی ها، نامه‌ها و کتاب هایش تصریح کرد که بخش اعظم مسائل دین، سیاسی و اجتماعی است. لذا دولت اسلامی همان طور که به فکر نیازهای مادی مردم است، قبل از آن وظیفه حفظ دین مردم را دارد.

عضو خبرگان رهبری با بیان این‌که انقلاب واقع شد تا دولت اسلامی به مسائل دینی مردم اهتمام داشته باشد، ادامه داد: حتی تأمین نیاز‌های مادی مقدمه‌ای برای حفظ دین مردم است. ریخته شدن خون صد‌ها هزار انسان بی‌گناه و پاک در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نه به خاطر شکم و رفع تحریم، بلکه به خاطر دین بود. اصلا آغاز تحریم‌ها با انقلاب اسلامی همراه بود؛ چرا که دشمن نمی‌خواهد دولت اسلامی تشکیل شود تا به دین مردم اهتمام بورزد.

این استاد تفسیر قرآن کریم با اشاره به آیه‌ای از قرآن اظهار داشت: دشمنی مستکبران عالم نه به خاطر طمع به نفت یا مسائل هسته‌ای، بلکه به تصریح قرآن کریم به خاطر دشمنی آن‌ها با اسلام است. آن‌ها دست از مخالفت و جنگ با مسلمانان بر نمی‌دارند تا این‌که مسلمانان از دینشان دست بکشند.

وی با بیان اتفاقات اخیری که در فرانسه رخ داده است، اظهار داشت: کسانی که بنیانگذار تروریسم هستند و علنا از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، این گونه القاء می‌کنند که مسئولیت ترور‌ها بر عهده مسلمانان است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به اهداف دشمنان از کشیدن کاریکاتور از رسول مکرم اسلام (ص) اظهار داشت: آن‌ها علیرغم این‌که می‌دانند چنین اعمالی برای آن‌ها عواقب بدی دارد که تحریم کالاهای فرانسوی در برخی کشور ها، تنها بخشی از آن است، باز هم اقدام به چنین کاری می‌کنند. فی الواقع حاضرند ضرر را به جان بخرند و در مقابل بتوانند حداقل شخصیت حضرت رسول اکرم (ص) را جلوی مردم اندکی پایین بیاورند و این نشان می‌دهد که هدف اصلی دشمن، اسلام است.

وی با اشاره به سخنان امام راحل (ره) اظهار داشت: امام می‌فرمود دشمنان، مخالف من نیستند، بلکه مخالف اسلام هستند، چرا که از اسلام سیلی خورده اند.

علامه مصباح یزدی در پایان اظهار داشت:  از این رو هم بر ما لازم است که اسلام را فهمیده و ترویج کنیم و هم دغدغه اصلی دولت باید دین مردم باشد.

گفتنی است این دیدار پنجشنبه 2 بهمن ماه سال جاری در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

برای دریافت صوت این جلسه اینجا را کلیک کنید!

آخرین محتوای سایت

کتاب صوتی «در پرتو ولایت» منتشر شد
به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر خم، کتاب صوتی «در پرتو ولایت» در پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت‌آیت‌...
محبت به اهل‌بیت‌علیهم‌السلام؛ سریع‌ترین راه رسیدن به سعادت ابدی!
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
اهمیت توجه به فلسفه اخلاق و ارزش‌های اسلامی
بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
بهشت؛ پاداش پیروزی در امتحانات سخت الهی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
ائمه اطهار‌صلوات‌‌الله‌‌عليهم‌‌اجمعين؛ تجلی‌گاه انوار الهی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
سپاه، یک نهاد دفاعی مقدس
بسم الله الرّحمن الرّحیم الحمد لله ربّ العالمین والصّلاة والسّلام علی سیّد الانبیاء والمرسلین...
پیشینه‌ای از بحث ولایت فقیه
بسم الله الرّحمن الرّحیم الحمد لله ربّ العالمین والصّلاة والسّلام علی سیّد الانبیاء والمرسلین...