علامه مصباح: این سیر نزولی در معنویات، زنگ خطر را در خصوص آینده به صدا در آورده است

عضو خبرگان رهبری با اشاره به فراگیر شدن روحیه تجمل گرایی در مسئولین و مردم جامعه خاطر نشان كرد: در سابق چنین نبود كه تشریفات، تجملات و پست و مقام‌ها و پاداش‌های كلان تا این اندازه مورد توجه مسئولین باشد و مثلا به صورت ناگهانی حقوق وزراء، 400 درصد بشود. حتی امروز، شعار‌ها نیز رنگ و بوی مادی دارد و در آن‌ها رفع تحریم‌ها و برطرف كردن مشكلات اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد و كمتر مسئولی از حفظ آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب، دم می‌زند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در جمع فرماندهان ارشد پلیس‌های تخصصی استان‌های كشور با اشاره به لزوم شكرگزاری به خاطر برپایی نظام اسلامی و اداره آن به وسیله ولایت‌فقیه، ادامه داد: حتی همه افراد منصف نیز اقرار و اذعان دارند كه چنین رهبری در دنیا از نظر ساده زیستی، ایمان، تجربه‌های فراوان و زهد و سایر جهات اخلاقی و معنوی، بی نظیر بوده و با هیچ رهبر، نخست وزیر و امپراطوری، قابل مقایسه نیست و لذا باید شكرگزار این نعمت گرانقدر بود.

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی گفت: از اوایل انقلاب، همواره كسانی بوده‌اند كه از سر دلسوزی و با نیت خالصانه، مشغول به كار شده‌اند كه نیروی انتظامی، نمونه بارز آن بوده و به فرمایش مقام معظم رهبری نماد اقتدار ملی است.

وی با بیان این كه انقلاب اسلامی، معجزه الهی بود كه در این برهه تاریخی در این كشور رخ داد، افزود: وقتی انسان، اتفاق‌های مختلف در منطقه را در طول دهه‌های گذشته مرور می‌كند، بهتر به عظمت و الهی بودن این انقلاب پی می‌برد. كشور نیز در همه زمینه‌ها بعد از انقلاب پیشرفت غیرقابل مقایسه با قبل را داشته و حتی اوضاع اقتصادی كه گاه در شرایط نامطلوب قرار گرفته است، نسبت به دوران قبل از انقلاب، بسیار بهتر است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این كه هر چند در همه زمینه‌ها پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اما فرهنگ، مسئله‌ای است كه مظلوم واقع شده است، ادامه داد: به قدری فرهنگ، مظلوم است كه حتی هنوز، تعریف فرهنگ برای همگان روشن نیست؛ لذا وقتی ما می‌گوییم فرهنگ، مظلوم واقع شده، یك معنایی را اراده می‌كنیم و مسئولینی كه می‌گویند فرهنگ را توسعه و ارتقاء داده‌ایم، معنای دیگری را.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به این كه برخی وجود اركسترهایی كه می‌توانند در خارج برنامه اجرا كنند و دلار وارد كشور كنند را، ارتقای فرهنگی می‌دانند، اظهار داشت: گذشته از این كه آیا چنین عملی حرام است و یا حلال، آیا این همان چیزی است كه امام (ره) بر آن تأكید كردند و شهدا جانشان را به خاطر آن دادند؟

وی با بیان این كه بعد اصلی انسان، فرهنگ است، اظهار داشت: فرهنگ دارای دو بعد باورها و ارزش‌ها، یا به عبارت دیگر، اعتقادات و اخلاق است. یعنی این كه اصلا نگاه آدمی به خود، خدا و هستی چگونه است و در عمل چه باید انجام دهد.

وی با اشاره به این كه اوایل انقلاب، برخی اعتقادات، مستحكم‌تر بود، اظهار داشت: امروزه دیگر كمتر، می‌توان نوجوان 13 ساله‌ای را یافت كه به خاطر اعتقاد خود، حاضر به دادن جان خود باشد؛ دیگر كمتر فرماندهی یافت می‌شود كه در وصیت‌نامه خود بنویسد كه خدایا تو شاهدی كه به غیر از شهادت، چیزی در دنیا و آخرت از تو نمی‌خواهم. مادرانی كه جوانانشان را با دست خود راهی جبهه كنند و با افتخار جنازه‌هایی را كه برمی‌گشت، دفن كنند.

آیت الله مصباح افزود: دیگر مسئولین نیز كمتر رفتارشان شبیه به مسئولین سابق، مانند شهید رجایی است كه حتی نسبت به میز و صندلی دفتر كار خود حساسیت نشان دهد كه مبادا بیت المال هدر رود؛ مسئولی كه خود را مقلد امام (ره) بداند و وظیفه شرعی خود بداند كه از امام (ره) پیروی كند.

وی با اشاره به فراگیر شدن روحیه تجمل‌گرایی در مسئولین و مردم جامعه خاطر نشان كرد: در سابق چنین نبود كه تشریفات، تجملات و پست و مقام‌ها و پاداش‌های كلان تا این اندازه مورد توجه مسئولین باشد و مثلا به صورت ناگهانی حقوق وزراء، 400 درصد بشود. حتی امروز، شعار‌ها نیز رنگ و بوی مادی دارد و در آن‌ها رفع تحریم‌ها و برطرف كردن مشكلات اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد و كمتر مسئولی از حفظ آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب، دم می‌زند.

وی با بیان این كه این سیر نزولی در معنویات، زنگ خطر را در خصوص آینده به صدا در آورده است، ادامه داد: اگر قرار باشد چنین روندی ادامه داشته باشد و پای استكبار به صورت علنی به كشور باز شود ـ  كه البته هم اكنون نیز برخی گروه‌ها به صورت غیر علنی با استكبار در ارتباط هستند ـ چیزی از انقلاب باقی نخواهد ماند.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به آیه‌ای از قرآن در خصوص آسیب‌شناسی فساد‌های اجتماعی اظهار داشت: از آغاز خلقت، همواره انسان‌ها بر دو قسم بوده‌اند؛ افرادی كه دلبستگی‌هایی به دنیا و خوشی‌های دنیا دارند كه مانع از شنیدن حق می‌شود و عده‌ای كه خالص بوده و سخن خداوند را می‌پذیرند.

وی با اشاره به این كه خداوند عقل را داده است تا آدمی خوب و بد را تشخیص دهد، خاطر نشان كرد: البته برای رسیدن به سعادت، صرف عاقل بودن كافی نیست؛ چرا كه مستكبرانی كه برای نفوذ و غارت اموال كشور‌های دیگر، برنامه‌ریزی می‌كنند، بی‌عقل نبوده و عاقلند، اما عقل خود را برای رسیدن به هوی و هوس به كار می‌گیرند. در واقع آن‌ها به خاطر برتری طلبی، چنین می‌كنند.

عضو خبرگان رهبری، برتری طلبی و سلطه جویی را ریشه فسادهای عالم ذكر و خاطر نشان كرد: برخی به خاطر وجود روحیه برتری طلبی، دوست دارند به آنچه كه هوی و هوس آن‌ها بدان تمایل دارد، برسند و ارزشی برای احكام دینی قائل نیستند و لذا دوست دارند كه به مقام بلندی برسند تا بهتر بتوانند از آن برای رسیدن به امیال استفاده كنند؛ كم هستند افرادی مانند امام (ره) كه در اوج قدرت، به شدت ساده‌زیست بوده و زاهدانه زندگی كنند و در عین حال، نسبت به كوچك‌ترین مسائل شرعی و مستحبات و مكروهات، حساسیت داشته باشند.

این استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی اظهار داشت: برتری طلبی، ریشه فسادهاست و حتی اگر كسی دوست بدارد كه بند كفشش، از بند كفش دوستش بهتر باشد، برتری طلبی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به این كه در هر پست و مقامی هستیم، باید ببینیم خدا و امام زمان (عج) از ما چه می‌خواهند، ادامه داد: به فكر رسیدن به پست و مقام نباشیم و به دنبال كسب رضایت امام عصر (عج) در هر پست و مقامی كه هستیم، باشیم.

آیت الله مصباح ادامه داد: اصلا آمریكا به این دلیل شیطان بزرگ است و همه مشكلات دنیا ناشی از توطئه‌های اوست، كه قصد برتری طلبی دارد و می‌خواهد بر جهان، آقایی كند و لذا می‌خواهد هر چه در این مسیر باشد را از میان بردارد، و در این راه، از به كار بردن هیچ شیوه‌ای ابا ندارد؛ از استفاده از سلاح گرفته تا نفوذ دادن عوامل داخلی و جنگ نرم.

وی با بیان این كه غفلت از هدف آفرینش، سبب ایجاد روحیه برتری طلبی در شخص می‌شود، ادامه داد: خداوند متعال هدف آفرینش را مشخص كرده و راه را نیز برای انسان‌ها، مشخص كرده و البته دائما با خوشی‌ها و ناخوشی‌ها، انسان‌ها را می‌آزماید. لذا اگر باور كنیم كه دنیا، مانند جلسه آزمون است و اصلا برای ماندن خلق نشده‌ایم، در این صورت، به دنیا دلبستگی پیدا نمی‌كنیم و می‌توانیم برتری طلبی را كنار گذاشته و به بندگی بپردازیم.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن كریم، ادامه داد: عدم باور قلبی به خدا و معاد، سبب می‌شود تا انسان در منجلاب، اسیر شود. لذا سعودی‌ها امروز به عده‌ای از هم دینان، هم زبانان و همسایگان خود حمله كرده و زن و كودك را به خاك و خون می‌كشند تا اربابشان یعنی آمریكا خشنود شود. این‌ها ناشی از عدم اعتقاد راستین است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این كه باید دائما نفس خود را مورد محاسبه قرار دهیم، ادامه داد: اگر بخواهیم راه امام (ره) و شهدا را بپیماییم، باید اعتقادات خود را تقویت كرده و در هر پایه‌ای از معرفت هستیم، آن را افزایش دهیم و بنا بگذاریم كه آن چه از دین یاد گرفتیم، عمل كنیم و در انجام آن مسامحه نكنیم.

گفتنی است این مراسم هشتم شهریورماه سال جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.