علامه مصباح: عده‌ای به جای شکر نعمت رهبری، او را رقیب خود می‌دانند!

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که همه دوره‌های انقلاب دارای حساسیت بوده، و امروز در یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ انقلابمان قرار داریم، ادامه داد: مراقب باشیم تا در این راه کسانی را مورد حمایت و تبعیت قرار ندهیم که به دنبال هوای نفس بوده و تنها برای پیش بردن کار خود، نام دین و انقلاب را بر زبان جاری می‌کنند، و هر جا هم که لازم باشد از الفاظ زیبا مانند وحدت استفاده می‌کنند.جالب این‌که چنین افرادی وقتی از همه جا شکست می‌خورند، از وحدت دم می‌زنند، و جالب تر آن‌که اگر فرصتی بیابند می‌گویند وحدت یعنی این‌که هر چه ما بگوییم باید ملاک عمل قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی، در جمع عده‌ای از اعضای جبهه پایداری و برخی نمایندگان مجلس، اظهار داشت: ما معتقدیم افرادی که در این جلسه حاضر شده‌اند (و نمونه‌ای از بسیار هستند)، به دنبال این هستند که وظیفه شرعی اجتماعی خود را شناخته و به آن عمل کنند.

علامه محمد تقی مصباح یزدی با اشاره به این‌که عقل و وحی دو عامل مهم برای شناخت تکلیف در هر زمان است، ادامه داد: باید توجه داشت که گاهی استدلالات عقلی افراد، با هم متفاوت است، همان‌طور که در عمل به دستورات وحی و بیانات اهل بیت (ع) نیز چه بسیار پیش می‌آید که افراد با توجه به اوضاع و شرایط، در تعیین مصداق با هم اختلاف پیدا می‌کنند؛ یکی شرایط را بر شرایط صلح حدیبیه و دیگری بر شرایط سیدالشهدا (ع) تطبیق می‌کند، و همین سبب می‌شود که در مقام عمل، همه به تصمیم واحد نرسند.

وی افزود: به طور طبیعی در فعالیت‌های عقلی، کسانی که بهره بیشتری از عقل داشته و در اثر تجربه، مهارت استفاده از عقل را بهتر یاد گرفته اند، بهتر می‌توانند از آن استفاده کنند. در خصوص شناخت دین و وحی نیز، همه ما به عنوان اصل مشترک قبول داریم که برای غیرمتخصصان، فهم فقیه اعلم حجت است، و در زمینه عمل اجتماعی نیز سخن ولی‌فقیه به عنوان راهنمای دین و نایب امام زمان (عج)، باید مورد تبعیت قرار گیرد.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که علیرغم وجود این اصول و پذیرش آن توسط افراد، باز هم مشکل دیگری وجود دارد، ادامه داد: البته این مشکل از زمان خلقت آدم (ع) وجود داشته و تا زمانی که دنیا برقرار است، نیز وجود خواهد داشت و آن این است‌که انسان خواسته‌هایی دارد (اعم از فردی و گروهی) که هم در فهم عقلانی‌اش اثر سوء می‌گذارد و هم در استفاده از کتاب و سنت؛ و به عبارت بهتر، وقتی انسان چیزی را دوست دارد، ناخودآگاه در جهت آن استدلال می‌کند و حتی در استدلال به آیات، گاهی ده‌ها آیه از آیات محکم را نمی‌بیند و به یک آیه متشابه استدلال می‌کند! البته بگذریم از کسانی که به مرحله‌ای از سقوط رسیده اند که آگاهانه و علیرغم این‌که می‌دانند راهشان ناصواب و به ضرر جامعه است، تنها برای منافع شخصی یا گروهی خود اقدام به انجام کاری می‌کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به نمونه‌های تاریخی از صدر اسلام خاطر نشان کرد: این خواسته‌ها، می‌توانند سبب انحراف هر شخصی بشوند؛ چنان که فردی که پیامبر (ص) او را سیف الاسلام نامید، اولین شخصی بود که بعد از به خلافت رسیدن حضرت علی(ع)، در مقابل او ایستاد؛ هم چنین کسانی بودند که در رکاب حضرت علی (ع) با معاویه جنگیدند، اما زیر عَلَم فرزند معاویه، فرزند همان علی (ع) را در کربلا با آن وضع فجیع به شهادت رساندند، و به نام دین و اسلام، با امام معصوم (ع) کاری کردند که با هیچ مشرکی انجام نمی‌دهند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که این اتفاقات فقط منحصر به گذشته نبوده است، ادامه داد: افرادی سال‌ها برای پیروزی انقلاب زحمت کشیده و حتی زندان‌ها رفته و شکنجه‌ها را تحمل کرده‌اند، اما وقتی کار به منافع شخصی‌شان رسید، به گونه‌ای رفتار کردند که گویا اصلا انقلابی در کار نبوده و اهمیتی نداشته است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به این‌که به غیر از معصومین (ع) همه انسان‌ها در معرض چنین انحرافاتی هستند ادامه داد: لذا اولا ما باید همواره به خدا پناه ببریم از این‌که مبادا در دام هوای نفس بیفتیم؛ و توجه داشته باشیم که یک انسان مؤمن، مستقیما در برابر احکام خدا نمی‌ایستد، بلکه به اسم دین، کار خود را توجیه می‌کند! ثانیا مراقب باشیم کسانی که می‌خواهند به خاطر انگیزه‌های شخصی و گروهی شان، مصالح اسلام را فدا کنند، بشناسیم تا بازیچه دست کسی واقع نشویم.

وی با اشاره به این شبهه که فعل مسلم را باید حمل بر صحت کرد، افزود: این مطلب مربوط به قضاوت در مورد امور شخصی افراد است، اما اگر قرار باشد در مسائلی که به مصالح اسلام، نظام و انقلاب مربوط است، از کسی حمایت یا تبعیت کنیم، باید به دقت آن فرد را بشناسیم و بر درستکار بودن وی حجت داشته باشیم.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که همه دوره‌های انقلاب دارای حساسیت بوده، و امروز در یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخ انقلابمان قرار داریم، ادامه داد: مراقب باشیم تا در این راه کسانی را مورد حمایت و تبعیت قرار ندهیم که به دنبال هوای نفس بوده و تنها برای پیش بردن کار خود، نام دین و انقلاب را بر زبان جاری می‌کنند، و هر جا هم که لازم باشد از الفاظ زیبا مانند وحدت استفاده می‌کنند.

وی افزود: جالب این‌که چنین افرادی وقتی از همه جا شکست می‌خورند، از وحدت دم می‌زنند، و جالب تر آن‌که اگر فرصتی بیابند می‌گویند وحدت یعنی این‌که هر چه ما بگوییم باید ملاک عمل قرار گیرد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به این‌که همه انسان‌ها دارای هوای نفس هستند و دوست دارند هم منافعشان تأمین شود و هم مردم برای آن‌ها مدیحه سرایی کنند، ادامه داد: باید مراقب باشیم تا اسیر هواهای نفسانی نشده، از وظیفه شرعی خود غافل نشویم.

وی به یکی دیگر از آفاتی که در انسان‌ها وجود دارد، اشاره و خاطر نشان کرد: انسان همواره دوست دارد، خودش را تبرئه کند و هیچ تقصیری را به گردن نگیرد؛ این در حالی است که طبق حدیث، انسان مؤمن همواره به خودش بدگمان است. از این رو باید هرگاه فهمیدیم در زمینه‌ای اشتباه کرده‌ایم، آن را پذیرفته، عذرخواهی کرده، و در صدد اصلاح و جبران برآییم.

علامه مصباح یزدی با اشاره به این‌که در سایه نظام اسلامی، وسایل رشد عقلانی برای همگان فراهم است، ادامه داد: از طرف دیگر خداوند، نعمتی به ما داده است که در طول 14 قرن، بی نظیر است و آن وجود رهبری در رأس نظام اسلامی است که در همه ابعاد از جامعیت برخوردار است. در مقابل چنین نعمتی باید، بی اندازه شکرگزار خداوند بود و سعی و تلاش کرد که دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند؛ اما حماقت عده‌ای تا حدی است که نه تنها قدر این نعمت را ندانسته، بلکه او را رقیب خود می‌دانند!

وی ادامه داد: امتی را سراغ نداریم که علیرغم این‌که معصوم (ع) در میانشان ظاهر نیست، خداوند این همه وسائل معرفت، شناخت راه صحیح و روشن بودن مسیر را برایشان فراهم کرده باشد و این به برکت زحمات علماست.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: حتی اگر در زمان امام معصوم (ع) حضور داشتیم، معلوم نبود که وسائل معرفت و شناخت، بیش از این در اختیار ما قرار داشته باشد؛ همان گونه که امام صادق (ع) در روایتی می‌فرمایند که دوست دارم فلانی و فلانی در مسجد نشسته و فتوا دهند و مردم عمل کنند؛ یعنی حتی در زمان حضور امام معصوم(ع) نیز باید دستورات و احکام را از علما آموخت، و امروز به برکت زحمات و تلاش‌های علما، راه معرفت و شناخت تا حد زیادی باز و قابل دسترس است.

وی با تأکید بر نعمت عظیم رهبری در نظام اسلامی خاطر نشان کرد: خداوند متعال به این مردم، حضرت امام (ره) را داد که از نظر شجاعت، صلابت، پاکی، صداقت، اخلاص، دوراندیشی، گذشت، صبر و تحمل، فداکاری و روشن بینی بی نظیر بود، و بعد از او نیز نسخه بدل وی از هر جهت را به این مردم داده است.

استاد اخلاق حوزه علمیه با تأکید بر این‌که باید هرکاری انجام می‌دهیم ببینیم برای خداست و یا نه، ادامه داد: طبق وعده الهی، انجام کار مخلصانه برای خداوند و توکل به قادر متعال سبب اصلاح امور و نصرت و پیروزی می‌شود.

این استاد تفسیر قرآن کریم با اشاره به آیه‌ای از قرآن اظهار داشت: انسان ناسپاس است و علیرغم این همه نعمت و وعده‌های الهی، به جای تکیه بر خدا و امید به عنایت ولی عصر(عج)، به شیطنت‌ها و فریب کاری‌های خودش متکی است.

وی با اشاره به لزوم استمداد از خداوند برای دوری از آفاتی نظیر ناسپاسی و پیروی از هوای نفس ادامه داد: در عرصه فردی و اجتماعی، هر قدمی که برداریم، اگر برای رضای خدا نباشد، بسیار ضرر کرده‌ایم و گویا گنجی را از دست داده‌ایم که هیچ چیز جای آن را نمی‌گیرد و اگر کاری کنیم که موجب خشم خدا باشد، زیانی را برای خودمان خریده‌ایم که هیچ چیز جبرانش نمی‌کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: وظیفه ما بندگی است و باید ببینیم خدا از ما چه می‌خواهد؛ البته تلاش برای تشخیص وظیفه نیز خودش عبادت است، اما قدم نهایی زمانی است که به وظیفه‌ای که شناخته‌ایم، عمل کنیم. اگر هم در زمینه‌ای همه تلاش خود را کردیم و نتوانستیم وظیفه را بشناسیم، باید سکوت کنیم. البته چنین مواردی بسیار کم است، چرا که حتی اگر با مشورت دیگران هم نتوانستیم وظیفه را بفهمیم، خداوند نعمت رهبری را به ما داده است که با اشاره او می‌توان وظیفه را شناخت؛ به شرط این‌که خودمان بخواهیم.

گفتنی است دیدار جمعی از اعضای جبهه پایداری و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با علامه مصباح یزدی، ششم مهرماه سال جاری در سالن تشریفات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

آخرین محتوای سایت

شرط حسینی شدن و ضرورت احیای فرهنگ شهادت‌طلبی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ...
نقش عزاداری‌ها در حفظ و بقای اسلام
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
مشکات فروزان در تفسیر قرآن
مشکات فروزان در تفسیر قرآن؛ تفسیر سوره حمد و آیات 1-48 سوره بقره رقعی، گالينگور، 436 صفحه،...
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» منتشر شد
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» کتابی است از حضرت آیت‌الله مصباح یزدی رضوان‌الله علیه، که حاصل نگارش...
کار جمعی، یاری خدا و برکت فراوان
بسم الله الرحمن الرحیم خدا را شكر می‌‌‌‌‌‌كنم كه توفيق عنايت فرمود در جمع نورانی‌‌‌‌‌ شما...
ضرورت هم‌فكری و هماهنگی در رفتار برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی
بسم الله الرحمن الرحیم بسيار خوشبختم كه چهره‌‌‌‌‌های نورانی بسياری از عزيزانی را می‌‌‌‌‌بينم كه...
تکلیف سنگین روحانیت و راه عمل به آن
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت برادران و سروران ارجمند خيرمقدم عرض مى‌‌كنم و از اينكه دعوت برادران و...