علامه مصباح: امروز مقام معظم رهبری نماد اسلام است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: آنچه من در عمر هشتاد و چند ساله خود تجربه کرده‌ام و هر چه پیش رفته‌ام بیشتر آن را باور کرده‌ام، ضرورت اطاعت از رهبری نظام است؛ بنده بیش از 70 سال است که با معارف قرآن، روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام، تاریخ اسلام‌ و سیره علما آشنا هستم، و به جرأت می‌گویم، در طول تاریخ اسلام، بعد از ائمه اطهار علیهم السلام کسی به جامعیت رهبر معظم انقلاب سراغ ندارم.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم در دیدار با جمعی از مسئولان وزارت دفاع با استناد به برخی روایات، اظهار داشت: روزی از همه ما سؤال می‌شود که این عمر را در چه راهی، و با چه نیتی صرف کرده‌ایم. لذا خیلی باید مراقب باشیم؛ چون حتی اگر خلاف روشنی هم نداشته باشیم، حداقل غفلت‌های متعددی داشته‌ایم. این جلسات می‌تواند زمینه‌ای برای فکر کردن به اعمال و رفتار گذشته‌مان باشد، تا ببینیم چه كارهایی را انجام داده‌ایم، در کجا کوتاهی یا غفلتی داشته‌ایم و در صدد جبران برآییم.

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی افزود: یكی از اموری كه من در عمر هشتاد و چند ساله خود به تجربه ضرورت آن را درك  کرده‌ام، و هر چه پیش می‌رویم، بیشتر آن را باور می‌كنم، لزوم اطاعت از رهبری نظام است؛ بنده بیش از 70 سال است که با معارف قرآن، روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام، تاریخ اسلام‌ و سیره علما آشنا هستم، و به جرأت می‌گویم، در طول تاریخ اسلام، بعد از ائمه اطهار علیهم السلام کسی به جامعیت رهبر معظم انقلاب سراغ ندارم، و امتیازات ایشان بسیار چشمگیر و اعجاب‌آور است.

وی در ادامه ضمن اشاره به برخی از ویژگی های رهبر فرزانه انقلاب گفت: حجم کار روزانه ایشان، بسیار زیاد است؛ به حدی كه انجام همه آنها توسط یك نفر در طول روز عجیب به نظر می رسد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان سعه صدر فوق‌العاده مقام معظم رهبری، اظهار داشت: طبیعتاً کار كردن با کسی که به وی مشکوک هستیم، برای هر فردی دشوار است؛ اما ایشان با وجود آن که می‌دانند كسانی در پی دسیسه و توطئه هستند، اما با مهربانی با همه برخورد می‌کنند. از سوی دیگر تقید نسبت به انجام عبادات مستحبی، تعقیبات، و زیارت‌هایی كه هیچ‌گاه از برنامه ایشان حذف نمی‌شود، و نشاط برآمده از این توسلات در سیمای ایشان متجلی است.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به این که اگر فضائل ایشان را در یك کفه ترازو، و فضائل همه رهبران عالم را در کفه دیگر ترازو قرار دهیم، باز هم به پای رهبری نمی‌رسند، خاطر نشان كرد: اخلاص رهبری موجب می‌شود که خداوند توفیقات ویژه‌ای را به ایشان عنایت کند.

این مفسر قرآن کریم، با تأكید بر لزوم شکرگزاری به درگاه خداوند به خاطر وجود نعمت عظیم رهبری، افزود: مقام معظم رهبری نماد اسلام و نظام اسلامی است، و ما هر چه برای این نعمت ارزش قائل باشیم و به آن احترام بگذاریم، نشانه این است که اسلام و انقلاب را باور داریم، و برای آن اهمیت قائل هستیم. ما علاوه بر این‌كه باید وظیفه خودمان را در این زمینه شناخته، و به آن عمل کنیم، باید دیگران را هم به انجام این وظیفه دعوت کنیم.

وی با استناد به روایتی از امام باقر(ع)، رضایت الهی را مقدم بر همه امور دانست، و گفت: کسی پیرو و دوستدار واقعی اهل بیت علیهم‌السلام است که تعریف و تمجید، یا تقبیح مردم نسبت به وی برایش اهمیت نداشته باشد و او فقط به دنبال عمل به وظیفه و انجام دستور خدا باشد.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این که احیای دین و ارزش‌های دینی مهم‌ترین وظیفه است، اظهار داشت: متأسفانه گاهی به خاطر آموزش‌های ناصحیح، ارزش برخی امور بیش از ارزش دین وانمود می‌شوند؛ مثلاً گاهی گفته می‌شود كه آب و خاک به قدری ارزش دارد، که بجاست انسان جانش را فدای آن کند! این در حالی است که جان آدم ارزشی فراتر از آب و خاک دارد؛ اگر آب و خاک ارزشی داشته باشد، از آن جهت است كه تعلق به اسلام پیدا كرده، هم‌چنان‌كه اگر پرچم مقدس است، به این دلیل است كه نماد اسلام و نظام اسلامی است.

عضو جامعه مدرسین کمک به مظلوم را وظیفه دیگر یك مسلمان دانست، و با استناد به وصیت حضرت علی علیه‌السلام به فرزندانش، خاطرنشان كرد: امیرالمؤمنین علیه‌السلام در آخرین لحظات زندگی شریف خود به حسنین علیهما السلام وصیت می‌کند که دشمن ظالم و یار مظلوم باشید؛ این امرنشان‌دهنده اهمیت کمک به مظلوم در فرهنگ اسلام است.

علامه مصباح یزدی با تأكید بر نقش توسل به اهل بیت علیهم‌السلام، گفت: گدایی در خانه اهل بیت علیهم صلوات‌الله کیمیایی است که همه ما از دوران بچگی از پدر و مادر خود آموخته‌ایم؛ این گدایی، کسب پررونقی است که هیچ سرمایه‌ای لازم ندارد.

این استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه داد: ما در انجام وظایفمان نباید به دنبال مطرح کردن اسم و رسم خود، گرفتن پست و مقام، یا به دست آوردن منافع مادی باشیم؛ اگر هدفمان این امور باشد، ما چه تفاوتی با کفار داریم؟! چه قدر خسارت است که انسان از طریق خدمتی که به واسطه آن می‌تواند سرمایه عظیم سعادت ابدی را کسب کند، در پی منفعت زودگذر دنیوی باشد!

وی در ادامه با گرامی‌داشت یاد آیت‌الله حائری شیرازی، به عنوان نمونه‌ای از بزرگانی كه فقط به انجام وظیفه می‌اندیشند، به دوستی دیرینه خود با ایشان و برادر بزرگترشان اشاره کرد، و افزود: این خانواده بسیار پر برکت بودند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: آیت‌الله حائری شیرازی دارای دو صف ممتاز بود؛ اول این که اگر كاری را وظیفه خود تشخیص می‌داد، در انجام آن کوتاهی نمی‌کرد، و حتی اگر دیگران هم آن کار را ناشدنی می‌دانستند، او دست از انجام وظیفه بر نمی‌داشت. البته آدمی معصوم نیست و ممکن است در تشخیص خود اشتباه کند؛ اما در هر حال وظیفه او همان است که فهمیده است.

 آیت‌الله مصباح یزدی صراحت در اقرار به اشتباه را ویژگی ممتاز و بی‌نظیر دیگر آیت‌الله حائری عنوان كرد، و افزود: صرف نظر از این‌كه گاهی برخی مصالح ایجاب کند که انسان به اشتباهش اعتراف نکند، معمولاً خودخواهی انسان اجازه نمی‌دهد که به خطاهای خود اقرار کند؛ علاوه بر این‌كه چنین کاری برای عالمی مثل آیت‌الله حائری خیلی سنگین است؛ اما ایشان کمترین خودخواهی در وجودش نبود، و از همین‌رو هیچ ابایی از اذعان به اشتباه خود نداشت.

 آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به تواضع، گذشت، وسعه صدر آیت‌الله حائری شیرازی، یادآور شد: زمانی كه ایشان در مسجد وکیل به ایراد خطبه نماز جمعه می‌پرداخت، برخی از کسانی که قاعدتاً باید دوست ایشان می‌بودند، شعار می‌دادند: حائری مرگت باد! اما ایشان در پاسخ با لبخند می‌گفت: انشاء‌الله! چنین گذشتی به افسانه شبیه است، و باید برای ما الگو باشد.

گفتنی است این دیدار صمیمی با جمعی از مسئولان وزارت دفاع، روز پنجشنبه، چهاردهم دی ماه سال 1396 در محل مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

آخرین محتوای سایت

شرط حسینی شدن و ضرورت احیای فرهنگ شهادت‌طلبی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ...
نقش عزاداری‌ها در حفظ و بقای اسلام
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
مشکات فروزان در تفسیر قرآن
مشکات فروزان در تفسیر قرآن؛ تفسیر سوره حمد و آیات 1-48 سوره بقره رقعی، گالينگور، 436 صفحه،...
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» منتشر شد
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» کتابی است از حضرت آیت‌الله مصباح یزدی رضوان‌الله علیه، که حاصل نگارش...
کار جمعی، یاری خدا و برکت فراوان
بسم الله الرحمن الرحیم خدا را شكر می‌‌‌‌‌‌كنم كه توفيق عنايت فرمود در جمع نورانی‌‌‌‌‌ شما...
ضرورت هم‌فكری و هماهنگی در رفتار برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی
بسم الله الرحمن الرحیم بسيار خوشبختم كه چهره‌‌‌‌‌های نورانی بسياری از عزيزانی را می‌‌‌‌‌بينم كه...
تکلیف سنگین روحانیت و راه عمل به آن
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت برادران و سروران ارجمند خيرمقدم عرض مى‌‌كنم و از اينكه دعوت برادران و...