علامه مصباح: انتظار نداشته باشیم ولی‌فقیه طبق خواسته ما موضع بگیرد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که گاهی اصرار بر برخی مسائل سبب فوت شدن مصلحت بزرگ‌تری می‌شود، ادامه داد: گاهی درست نشناختن موقعیت‌ها، سبب از دست دادن ایمانمان به رهبری می‌شود؛ شاید ما از سر دلسوزی برای نظام و انقلاب انتظار داشته باشیم رهبری رفتار و موضع تندی نسبت به فلان قضیه بگیرد، و اگر ایشان چنین موضعی نگرفتند، گمان کنیم کار ایشان اشتباه بوده است!

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی،  رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با گروهی از خانواده‌های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، و گروهی از خواهران فعال فرهنگی، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جمع، اظهار داشت: وجود شهدا نشانه این است که مکتب اسلام و تشیع چه ظرفیت عظیمی برای پرورش انسان‌های وارسته دارد؛ آن هم در شرایطی که زمینه‌های متعددی برای انحراف از تربیت صحیح و رشد چنین افرادی در جامعه بوده است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به ظرفیت مکتب اسلام برای پرورش انسان‌های فرهیخته، گفت: به برکت اسلام مسیر افراد زیادی، از افتادن به ورطه فساد و گناه، به سوی جبهه‌ها تغییر کرد، و حتی برخی از ایشان به درجه شهادت هم رسیدند؛ این امر نشانه ظرفیت اسلام برای رشد و تعالی انسان است و ما باید آن را باور کنیم.

وی در ادامه با اشاره به انزوای زنان در فعالیت‌های اجتماعی در دوران ستم‌شاهی، خاطر نشان كرد: به برکت این انقلاب، خداوند نشان داد که زنان نیز می‌توانند با غیرت دینی خود دوشادوش مردان در انجام وظایف دینی فعالیت کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که اگر گفته شود عمده حرکت‌های انقلابی با پشتیبانی بانوان صورت گرفت، سخن اشتباهی نیست، افزود: زمانی كه خبر دستگیری و ربوده شدن امام(ره) منتشر شد، این زنان بودند که غیرت مردان را تحریک کردند، و با این كار خود، در واقع آتش انقلاب را شعله‌ور ساختند؛ در ادامه نهضت نیز اگر حمایت‌های زنان نبود، انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید.

وی افزود: برای انجام تكالیف دینی، و پیمودن مسیر رشد انسانی و رسیدن به سعادت و قرب الهی، تفاوتی بین زن و مرد نیست.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به سخنان مادران شهدای حاضر در این دیدار و اظهار نگرانی ایشان از نابسامانی‌های اجتماعی و فرهنگی موجود در جامعه، اظهار داشت: این مادران شهدا كه برخی از ایشان چند شهید را تقدیم انقلاب كرده‌اند، به شهادت فرزندان خود افتخار می‌کنند، و اگر گلایه‌ای دارند، از این است که چرا برخی مسئولان انقلاب و اسلام را فراموش کرده‌اند. این عزیزان وظیفه خود می‌دانند که در برابرغفلت‌ها و خطاهای مسئولان حساس باشند و نسبت به آنها هشدار بدهند. این روحیه غیرتمندانه و دلسوزانه جای شکرگزاری و قدردانی دارد.

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: احساس مسئولیت، غیرت، شجاعت در بیان حقایق، و دلسوزی برای انقلاب، بسیارخوب است؛ اما اگر این نگرانی‌ها به جایی برسد که انسان را از وضع موجود، ناامید كند و موجب شود كه تلاش‌ها و فداكاری‌هایش را هدر رفته و بی‌نتیجه احساس کند، دیگر مطلوب نخواهد بود. لذا ضمن تحسین این شجاعت و دلسوزی، باید یاد بگیریم در مقابل عوامل منفی چگونه رفتار کنیم.

این مفسر قرآن كریم با اشاره به داستان‌های انبیا در قرآن، اظهار داشت: خداوند پیامبران زیادی را فرستاد، اما  نباید توقع داشت كه همه انسان‌ها از پیامبران تبعیت كنند و به بهشت بروند.

وی در ادامه گفت: هم‌چنان‌كه در قرآن تصریح شده، اگر خدا می‌خواست، می‌توانست همه را هدایت کند؛ اما خداوند اراده کرده كه موجودی را بیافریند که بتواند حق و باطل را بشناسد، و با اراده و اختیار خودش حق را انتخاب کند و سعادتمند شود؛ لذا انسان دائماً بر سر دو راهی حق و باطل و در حال امتحان شدن برای انتخاب راه صحیح است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: خداوند موجودی را آفریده كه می‌تواند با اراده خود، راه حق را برگزیند و سختی‌ها، تهمت‌ها و ملامت‌ها را در این مسیر تحمل کند و سرانجام به مقامی برسد که فرشتگان خادم او شوند، یا با اختیار خود در مسیر باطل قدم بگذارد، و تا جایی در این مسیر پیش برود که از حیوانات هم پست‌تر شود. بر همین اساس خدا ما را بر سر دو راهی حق و باطل قرار داده، تا خودمان مسیرمان را انتخاب کنیم. این امر مقتضی وجود عالمی است که در آن زمینه امتحان برای همه انسان‌ها فراهم باشد، و افراد مختلف بتوانند در آن، در کنار یك‌دیگر زندگی کنند.

آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه ضمن تحسین صبر و تحمل مادران شهدا، خاطر نشان كرد: فرشتگان مؤمنان را به خاطر صبرشان ستوده، و بر آنها درود می‌فرستند؛ ما نیز باید آمادگی تحمل هر سختی برای خدا را داشته باشیم؛ هم چنان‌كه سیدالشهدا علیه‌السلام در آخرین لحظات عمر در مناجات با خدا فرمود: همه چیز را وا نهادم، و خانواده و فرزندانم را بی‌سرپرست رها كردم، فقط برای این‌كه به تو برسم. چنین رفتاری باید الگوی ما در صبر باشد.

وی با بیان این که گاهی مصالح نظام اسلامی ایجاب می‌کند که انسان خون دل بخورد، اما صبر پیشه سازد و گلایه‌ای نكند، افزود: اگر ما نتوانیم این مصالح را به درستی بشناسیم، شیطان از همین مسأله به عنوان دامی برای انحراف ما استفاده خواهد کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وجود با بركت رهبر انقلاب اسلامی را یكی از بزرگ‌ترین نعمت‌هایی دانست که خداوند به ما داده، تصریح كرد: برخی از شخصیت‌های سیاسی تراز اول دنیا، به صراحت گفته‌اند تا زمانی كه ایران چنین رهبری دارد، دشمنانش نمی‌توانند کاری از پیش ببرند. ما نیز باید اطاعت از فرمایشات ایشان را وظیفه خود بدانیم؛ اگر گفت: به پیش، با سر برویم، و اگر فرمود ایست، توقف و سکوت کنیم.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این که گاهی اصرار بر برخی مسائل سبب فوت شدن مصلحت بزرگ‌تری می‌شود، ادامه داد: باید مصادیق این قبیل امور را بشناسیم؛ چه بسا غفلت از چنین موقعیت‌هایی موجب از دست دادن ایمانمان نسبت به رهبری بشود؛ شاید ما از سر دلسوزی برای نظام و انقلاب انتظار داشته باشیم رهبری رفتار و موضع تندی نسبت به فلان قضیه بگیرد، و اگر ایشان چنین موضعی نگرفتند، گمان کنیم کار ایشان اشتباه بوده است!

وی با اشاره به این که شیطان چنین دامی را حتی برای بزرگ‌ترین اصحاب ائمه علیهم‌السلام نیز گسترده بود، یادآور شد: مگر نه این‌كه برخی از نزدیك‌ترین اصحاب امام حسن علیه‌السلام سجاده از زیر پای آن حضرت کشیدند و ایشان را « مذل المؤمنین» خطاب کردند؟!

این استاد حوزه علمیه قم تأكید كرد: تصور نکنیم رهبری هم باید مسایل را همان‌گونه كه ما با اطلاعات ناقص و احاطه محدودمان به امور می‌فهمیم، فهمیده باشند، و بر همین اساس توقع داشته باشیم ایشان هم باید مطابق نظر ما موضع‌گیری کنند! این امر سبب می‌شود به خودمان حق بدهیم كه به فرمایشات ایشان بی‌توجهی كنیم؛ آیا معنای تبعیت از ولایت فقیه این است که او باید مثل ما بیاندیشد و به فرمان ما گوش کند، یا ما باید گوش به فرمان او باشیم؟

وی با اشاره به این که در طول چهل سال از پیروزی انقلاب تجربه ثابت كرده که خداوند مصلحت جامعه را به دست ولی‌فقیه رقم زده، خاطره‌ای از جناب سیدحسن نصرالله در مورد تصمیم‌گیری درست رهبر معظم انقلاب را چنین بیان كرد: در زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری، سیدحسن نصرالله در خصوص انجام یك عملیات نظامی علیه رژیم اشغال‌گر قدس با فرماندهان ارشد نظامی ایران مشورت کشور کرده بود و همه آنها نظر مشترکی داشتند؛ اما حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نظر دیگری را مطرح كردند كه بعداً در عمل ثابت شد که نظر مقام معظم رهبری صحیح بوده است.

آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه افزود: جناب سیدحسن نصرالله به بنده گفت: ما نه فقط اوامر ایشان را عمل می‌کنیم، بلکه اگر بدانیم ایشان تمایل به انجام كاری دارند، قبل از این‌كه آن را اظهار كنند، با تمام وجود اطاعت می‌کنیم. در حالی كه محبوب‌ترین شخصیت روحانی لبنان و جهان عرب چنین ایمانی نسبت به رهبری دارد، ما در برابر این نعمت، که خداوند به سادگی به ما عطا كرده، باید چگونه باشیم؟! لذا ما باید مراقب دام‌های شیطان باشیم.

وی با تأكید مجدد بر لزوم اطاعت از ولی فقیه، تشویق دیگران به اطاعت از ایشان را لازم دانست و خاطر نشان کرد: ما باید رهبری را به دیگران نیز معرفی کنیم، تا آنها نیز با شناخت، از ایشان اطاعت کنند؛ بنده به غیر از امام راحل(ره)، هیچ یک از علمای گذشته را به روشن‌بینی، فراست، تدبیر، سعه صدر، تحمل سختی‌ها، و جامعیت ایشان ندیده‌ام.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به عوامل متعددی که موجب به وجود آمدن کمبودهایی در جامعه شده، اظهار داشت: انتساب این کمبودها به عدم اتخاذ مواضع تند از سوی رهبری ‌امری خطاست؛ اگر چنین باشد، باید بگوییم بسیاری از مشکلات صدر اسلام نیز ـ‌العیاذ بالله‌ـ  بر عهده پیامبراكرم و معصومین علیهم‌السلام بوده است!!

آیت‌الله مصباح یزدی در پایان ضمن جمع‌بندی سخنان خود، گفت: باید با صبر و تحمل در برابر سختی‌ها و مشكلات موجود در جامعه، به خاطر هر اشتباهی که دیگران انجام داده‌اند، جنجال به پا نكنیم، و در عین توجه به واقعیات، از افراط و تفریط در مواجهه با آنها بپرهیزیم؛ ما باید اولویت‌ها را بشناسیم، و البته نسبت به آنچه قرار است سرنوشت نظام را تغییر دهد، حساس باشیم، و در این قبیل موارد فرمایشات رهبری را نصب‌العین خود قرار دهیم.

گفتنی است دیدار صمیمانه جمعی از خانواده‌های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، و خوهران فعال فرهنگی با علامه مصباح یزدی چهاردهم تیرماه سال‌جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

 

آخرین محتوای سایت

شرط اثربخشی دعا و توسل
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
مبانی فكری صحیح؛ زمینه‌ساز تحولی عظیم به سوی كمال بی‌نهایت
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
شهید مطهری؛ طلایه‌دار مبانی فکری اسلام و انقلاب
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
المسؤولية الضخمة لصناع الهوية
بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله ربّ العالمين وصلّى الله على سيّدنا محمّد وآله الطاهرين. اللهُمّ...
راه‌های درک عظمت قرآن
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ العَالَمِین وَ صَلَّی اللهُ عَلَی...
آثار و برکات کار برای خدا
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
اهمیت تبلیغ دینی و شیوه‌های اثربخشی آن
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
وظیفه جوان انقلابی در راه توسعه علوم انسانی اسلامی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَصَلَّی اللَّهُ عَلَی...