علامه مصباح یزدی: همه ما نسبت به تقویت اعتقادات و ارزش‌های دینی مسئولیم

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به وجود شبهات فراوانی كه تدریجاً پایه‌های ایمان افراد را تضعیف می‌كند، تأكید كرد:‌ باید برای این مسایل اهمیت قایل شویم، و با افزایش معلومات دینی خود، در جهت تحكیم باورها، و به دنبال آن ارزش‌های دینی و یافتن پاسخ مناسب برای شبهات تلاش كنیم، تا هم خودمان از افتادن در چنین دام‌هایی مصون بمانیم، هم نسل جوان بعد از ما گرفتار شبهات نشوند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از رؤسای کلانتری‌های ناجا و گروهی از کارکنان بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس،  با بیان این‌که نظام‌های مختلف حكومتی دنیا، با وجود اختلافاتی كه بین آنهاست، در برخی امور اشتراکارتی دارند،‌ خاطرنشان کرد: تأمین رفاه، سلامت و امنیت جامعه از جمله امور مشتركی است که در تمام کشورها مد نظر دولتمردان قرار دارد.
 
وی با اشاره به این‌که راهبردها و روش‌های نظام‌های مختلف برای رسیدن به اهداف، متفاوت است، اظهار داشت:‌ با وجود تفاوت روش‌ها، كشوری موفق‌تر تلقی می‌شود كه توانسته باشد اهداف نظام خود را بهتر در جامعه پیاده کرده، و سلامت، رفاه و امنیت مردم  را تأمین کند.
 
ایشان در ادامه افزود: در برخی از کشورها علاوه بر امور مادی از قبیل سلامت، امنیت و رفاه،‌ اهمیت دادن به دین و پیاده کردن آموزه‌های دینی نیز از اهداف و راهبردها به شمار می‌آید، و حتی یك عنوان دینی جزئی از نام آن کشورهاست؛ جمهوری اسلامی ایران یكی از این کشورهاست، که عنوان «اسلام» جزو نام آن است.
 
ایشان با بیان این‌که در میان کشورهایی که دین در آنها اهمیت دارد، اشتراکات و اختلافاتی وجود دارد، اضافه کرد:‌ عمدتاً دو نوع اختلاف میان کشورهایی که گرایش دینی دارند، وجود دارد؛‌ اول این‌که آیا باید به دین خاصی رسمیت داد، یا صرف اعتقاد به خدا و ارزش‌های فوق مادی کافی است، و تفاوتی بین اسلام، مسیحیت،‌ یهودیت و ادیان دیگر نیست؟ از این گرایش به پلورالیسم یاد می‌شود.
 
استاد اخلاق حوزه علمیه قم در ادامه افزود: اختلاف دوم بین کشورهای دین‌دار در مشخص کردن محدوده دین است؛ سردمداران بسیاری از این كشورها معتقدند که دایره دین محدود به امور شخصی، و رابطه بین انسان و خداست، و به بخش‌های دیگر تسری پیدا نمی‌کند. این دیدگاه اصطلاحاً «سکولاریسم» نامیده می‌شود.
 
این استاد برجسته حوزه علمیه با یادآوری سرگذشت آیت‌الله کاشانی، خاطرنشان کرد:‌ در گذشته جدایی دین از سیاست بخشی از تفکرات جامعه ما هم بود؛ تا جایی كه بسیاری از متدینین عالم بزرگی مثل مرحوم  آیت‌الله کاشانی كه در حد مراجع تقلید زمان خود بود، را به دلیل سخنان سیاسی‌اش در حد آیت‌الله نیز قبول نداشتند.
 
وی ادامه داد: این جریان تا قبل از نهضت حضرت امام(ره) وجود داشت، و دین دخالتی در اداره جامعه و سیاست نداشت؛‌ اما با نهضت امام راحل(ره) این تفکر از محافل حوزوی و علمی کنار زده شد، و تدریجاً ضرورت حضور دین در اداره جامعه پررنگ شد؛ تا جایی كه با پیروزی انقلاب و شکل‌گیری نظام اسلامی نهادی به نام شورای نگهبان تأسیس گردید که یكی از وظایف آن كنترل مطابقت قوانین مصوب مراجع قانون‌گذاری با احكام دین است، و به این ترتیب دین در اداره جامعه نقش بیشتری یافت.
 
آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه با اشاره به تبلیغات روزافزون دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی، گفت: امروز پس از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب، هنوز تفکر جدایی دین از سیاست در كشور ما طرفداران خودش را دارد، و برخی افراد، كه تعدادی از ایشان در جایگاه‌ها و مناصب مهم حكومتی هستند، می‌گویند امام(ره) آخوندی بود كه سیاست نمی‌دانست، و رفتار اشتباه او موجب کینه‌توزی آمریکا و در نتیجه، ایجاد فشارها و مشكلات فراوان برای كشور شد!
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه تصریح کرد: با گسترش فضای مجازی و حجم انبوه تبلیغات در این فضا علیه دین، امروز کمابیش با گرایشی تندتر از جدایی دین از سیاست مواجه می‌شویم، كه‌ اصل مسلمان بودن را مورد خدشه قرار می‌دهد؛ البته در همین فضا پاسخ‌های درخور و قابل فهمی به این شبهات نیز داده شده است.
 
وی افزود: وجود چنین شبهاتی در اذهان بسیاری از افراد جامعه، به ویژه جوانان، كه عقاید و احكام، و حتی ضروریات دین را مورد هجمه قرار داده، این وظیفه را بر عهده ما می‌گذارد كه راه‌كاری برای رفع شبهات و جلوگیری از گسترش آنها، و نیز تقویت پایه‌های ایمان و اعتقاد نسل‌های آینده بیاندیشیم.
 
استاد اخلاق حوزه علمیه قم تصریح كرد: خطر مبتلا شدن به شبهاتی كه تدریجاً پایه‌های ایمان را تضعیف می‌كند، برای یكایك ما وجود دارد، و ممكن است كار به جایی برسد كه ما نیز رفتاری هم‌چون عمر سعد در برابر امام حسین علیه‌السلام داشته باشیم.
 
وی در ادامه گفت: باید برای این مسایل اهمیت قایل شویم، و با افزایش معلومات دینی خود، در جهت تحكیم باورها، و به دنبال آن ارزش‌های دینی و یافتن پاسخ مناسب برای شبهات تلاش كنیم، تا هم خودمان از افتادن در چنین دام‌هایی مصون بمانیم، هم نسل جوان بعد از ما گرفتار شبهات نشوند.
 
آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به ظرفیت فضای مجازی،‌ اظهار داشت:‌ همان‌طور که این فضا علیه دین مورد استفاده قرار می‌گیرد، ما نیز باید از این فضا برای تبلیغ ضروریات دین، اصول اعتقادی و حل شبهات جوانان استفاده کنیم، و این فرصت عظیم تبلیغی را از دست ندهیم.
 
وی تأكید كرد: یكایك ما نسبت به تقویت معلومات دینی و اعتقادات خود و نسل آینده مسئول هستیم، و باید از سهل‌انگاری در این امر بپرهیزیم.
 
ایشان در پایان خاطر نشان کرد: وظیفه دیگر ما علاوه بر تقویت شناخت دینی، این است كه دلبستگی‌های خود نسبت به دنیا را نیز كاهش دهیم؛ زیرا آنچه موجب شد عده‌ای از مسلمانان در حادثه عاشورا امام زمان خود را به شهادت برساند، همین دلبستگی به مال و مقام بود.
 
گفتنی است این دیدار 13مرداد ماه سال جاری در محل مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.
 

برای دریافت صوت این جلسه اینجا را کلیک کنید!

آخرین محتوای سایت

شرط اثربخشی دعا و توسل
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
مبانی فكری صحیح؛ زمینه‌ساز تحولی عظیم به سوی كمال بی‌نهایت
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
شهید مطهری؛ طلایه‌دار مبانی فکری اسلام و انقلاب
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
المسؤولية الضخمة لصناع الهوية
بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله ربّ العالمين وصلّى الله على سيّدنا محمّد وآله الطاهرين. اللهُمّ...
راه‌های درک عظمت قرآن
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ العَالَمِین وَ صَلَّی اللهُ عَلَی...
آثار و برکات کار برای خدا
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
اهمیت تبلیغ دینی و شیوه‌های اثربخشی آن
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
وظیفه جوان انقلابی در راه توسعه علوم انسانی اسلامی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَصَلَّی اللَّهُ عَلَی...