دیدار صمیمانه رهبری با برادر قدیمی و عزیز خود

بیستم بهمن ماه هزار و سیصد وهشتاد و نه، رهبر معظم انقلاب ـ‌ادام‌الله‌ظله‌الشریف‌ـ برای بازدید به منزل یار دیرین خود، مرحوم علامه محمدتقی مصباح یزدی ـ‌رضوان‌الله‌علیه‌ـ تشریف‌فرما شدند. در این دیدار كه در فضایی آكنده از صمیمت و با حضور خانواده آن مرحوم برگزار شد، گفتگویی صمیمانه و سرشار از لطف و محبت بین رهبر بزرگوار و برادر قدیمی و عزیزشان صورت گرفت كه مشروح آن برای اولین بار منتشر می‌شود.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): جلسه به شدت عاطفی است و عواطف، خب، نقش خیلی مهمی دارند در ادامه‌ی راهِ اقامه‌ی حدود الهی، حاکمیت الهی؛ نقش عواطف خیلی ]مهم است[ و انقلاب ما هم، اگر عواطف نبود فکر به تنهایی نمی‌توانست این حرکت عظیم را انجام بدهد و عواطف هم مورد لطف الهی است؛ یعنی محبت و دوستی و دشمنی یکی از معیارها و ملاک‌هاست. این لطفی که ابراز می‌شود، این محبتی که ابراز می‌شود، اولاً این نکته وجود دارد که این برمی‌گردد به لطف حضرتعالی؛ و سرچشمه‌ی جوشان محبت و التفات شما نسبت به ما سرریز می‌شود در همه‌ی خانواده و در مجموعه فرزندان و اهل]فاميل[ و همه. این یک جهت؛ جهت دوم هم این‌که این، مربوط به شخص من قطعاً نیست؛ این مربوط به معیارها و مربوط به اسلام، مربوط به انقلاب، مربوط به این راه است؛ این را ما، الحمدلله من این را می‌دانم. خدای متعال نگذاشته که من اشتباه کنم در این مورد و تصور کنم که اینها مربوط به شخص است. می‌دانم که مربوط به خدا است و مربوط به این راه است؛ کما این‌که نسبت به شخص امام(ره) با همه‌ی عظمتی که امام(ره) داشت، با همه‌ی جذابیتی که امام(ره) داشت، همین‌جور بود؛ یعنی مردم برای خاطر خدا آمده بودند و دنبال او حرکت می‌کردند. خود ایشان هم این را کاملا می‌دانست. و بنا براین توقع ما از این مجموعه‌ی محترم و عزیز این است که دعا کنند که منشأ این محبت‌ها که توجه به خدا و پیمودن راه خدا است، در ما استمرار پیدا کند و باقی بماند، و بفهمیم، بدانیم ]كه[ باید چکار کنیم، باید به کدام طرف حرکت کنیم؛ و هدایت کند خدای متعال ما را و ]از ما[ دستگیری کند؛ واقعاً احتیاج داریم به دستگیریِ لحظه به لحظه‌ی پروردگار. این [اگر] نباشد مطمئناً کار مشکل خواهد شد.

بنده هم به سهم خودم قدر  جناب آقای مصباح را می‌دانم. واقعاً می‌دانم که ایشان چه وزنه‌ای هستند در کشور و در اسلام؛ و حقاً و انصافاً ما امروز نظیر ایشان را، حالا به این تعبیر بگوییم، خیلی نادر، نظیر جناب آقای مصباح ممکن است که وجود داشته باشد. با این  غزارت علمی و عمق علمی و احاطه و وسعت، و با این آگاهی و بینش، و با این صفا. این سه جهت در ایشان جمع است: هم علم هست، هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه هست، و هم صفا هست؛ این سه تا با همدیگر جمع شدنش خیلی ارزشمند است و خدای متعال وجود ایشان را برای ما، برای انقلاب نگه دارد ان‌شاء‌الله و محفوظ بدارد، وجود ایشان را سالم بدارد که بتوانند همه از برکات ایشان استفاده بکنند، و خداوند کسان ایشان، آقازاده‌های محترم‌شان، داماد محترمشان، همسر محترمشان، و اولاد ایشان را، دیگر عروس‌ها، دامادها، همه را ان‌شاء‌الله خدای متعال مشمول رحمت و لطف و هدایت خودش قرار بدهد .

علامه مصباح: ما که زبانمان الکن است از قدر شکرگزاری این نعمت عظیم الهی. همین اندازه عرض بکنم که «اللهُ اَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسالَتَه». ما شبانه روز در عمق دل دعا می‌کنیم که خدا برکات وجود حضرت‌عالی را روز افزون بکند و به همه‌ی امت اسلامی توفیق شکرگزاری این نعمت ]را[ مرحمت کند، در سایه‌ی عنایت ولی‌عصر ارواحنا فداه.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): بله؛ دعا بفرمایید خدا هدایت کند ما را. یادتان هست من یک وقت به شما عرض کردم در زمان ریاست جمهوری، که من الان احتیاجم به کمک معنوی خیلی بیشتر از سابق است و خدمت آقای بهجت(رضوان‌الله‌عليه) به وسیله‌ی جناب‌عالی پیغام رساندم که کمکی کنند، یک چیزی؛ که بعد دو تا نامه ایشان فرستادند؛ دارم آن نامه‌ها را که به خط جناب آقای مصباح است. و خب، الحمدلله این کمک‌ها وجود داشته و ما قدر می‌دانیم. الان هم همین‌جور است. الان هم من خیلی احتیاج دارم به کمک معنوی، و ان‌شاء‌الله خدای متعال این دعاهای شما را به هدف اجابت برساند و ما را مشمول رحمت خودش، و کمک خودش، و هدایت خودش بکند، ان‌شاء‌الله.

علامه مصباح: البته هرکس ظرفیتش بیشتر است، نیازش هم بیشتر است. نیازِ حتی پیغمبر و اولیاء خدا هم بیش از ماها است.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): بله، همین‌جور است.

علامه مصباح: ان‌شاء‌الله خدا وجود حضرت‌عالی را از همه‌ی بلیّات حفظ بفرماید و به ما هم توفیق معرفت بیشتر، ]نسبت[ به اولیاء خودش و به شخص جناب‌عالی ]عنايت بفرمايد[ و محبت و ولایت ما را روزافزون بفرماید، ان‌شاء‌الله. حضرت‌عالی هم دعا بفرمایید خدا عاقبتمان را بخیر کند.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): ان‌شاء‌الله؛ ان‌شاء‌الله خدا عاقبت شما را ]و[ ما را، همه را ان‌شاء‌الله بخیر کند. آقای محمدی! حالتان خوب است؟

آقای محمدی عراقی: ان‌شاء‌الله مشمول دعای حضرت‌عالی باشيم.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): خدا ان‌شاء‌الله جناب‌عالی را محفوظ بدارد.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): جناب‌عالی درس و بحث دارید؟

علامه مصباح: درس و بحث را ما خیلی وقت است که تعطیل کرده‌ایم.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): عجب!

علامه مصباح: ]فقط[ بحث‌های خیلی مختصری.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): در مؤسسه هم ]درس[ ندارید؟

علامه مصباح: نخیر. [اسمش را] درس و بحث نمی‌شود گذاشت؛ اما گفتگوهای مختصری با آقای کعبی در فقه

حضرت آقا (ارواحنا فداه): گذرا و اینها؟

علامه مصباح: بله؛ و در باره فلسفه ]با[ آقای لگنهاوْزِن؛ از این‌جور[بحث‌ها]

حضرت آقا (ارواحنا فداه): ضبط می‌شود اینها؟

علامه مصباح: بله. اما رسماً تدریس ]نخير[

آقای محمدی عراقی: درس اخلاق در دفتر حضرت‌عالی، ماه مبارک رمضان را هر شب ]دارند[

حضرت آقا (ارواحنا فداه): بله؛ هرچه از آنها که پخش شده من گوش کردم؛ واقعا انسان استفاده می‌کند. یک وقتی به ایشان عرض کردم من، چندسال پیش از این، ماه رمضان عصرها ]تلويزيون[ پخش می‌کرد؛ من غالباً گوش می‌کردم و بهره می‌بردم، استفاده می‌کردم.

 علامه مصباح: از طرف همه آقایان و خانم‌ها از این‌که بزرگواری فرمودید و گوشه‌ی چشمی به ما فرمودید، صمیمانه تشکر می‌کنم و صادقانه عرض می‌کنم، ما راضی به زحمت نبودیم و این کمال افتخار ما است که گوشه‌ی چشمی به این مجموعه داشته باشید و مشمول دعاهایتان قرار بگیریم، ان‌شاء‌الله.

حضرت آقا (ارواحنا فداه): وظیفه ما بود و فرصتی بود، و هست برای ما. خب؛ اگر اجازه بفرمایید، مرخص بشویم.

تاریخ: 
1399/11/20

آخرین محتوای سایت

جايگاه و نقش ارزشمند معلم
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
ارزش علم و جایگاه علم‌آموزی در اسلام
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ العَالَمِین وَصَلَّی اللهُ عَلَی...
معیارهای انتخاب رئیس‌جمهور اصلح
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم حضرت استاد! با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر دقت در تشخیص...
استقامت و پایمردی در مسیر حق؛ رمز پیروزی مجاهدان الهی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ العَالَمِین وَ صَلَّی اللهُ عَلَی...
شرط معلمی؛ ارتقاء سطح معلومات دینی و خودسازی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
فلسفه اخلاق اسلامی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
فواید شکرگزاری
 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ...
بالاتر از شهادت!
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...