بقای اسلام مرهون خون‌ شهيدان است

در ديدار با خانواده شهيد حجت‌الاسلام محمد امین كريميان
تاریخ: 
پنجشنبه, 1 مهر, 1395

بسم‌الله الرحمن الرحيم

شهید بزرگوار، حجت‌الاسلام محمد امین کریمیان، كه از دانش‌پژوهان موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) بود، پس از پيوستن به مدافعان حرم، در 27 خرداد 1395 در منطقه حلب سوریه همراه قافله شهدا شد؛ اما خانواده صبور اين شهيد 6 سال چشم‌‌انتظار پیکر مطهرش بودند. اكنون، پس از اين انتظار طاقت‌فرسا و به مناسبت بازگشت اين شهيد به وطن، متن بيانات مرحوم علامه مصباح يزدي ـ‌رضوان‌الله‌عليه‌ـ كه اول مهر 1395 در ديداري صميمانه با خانواده اين شهيد بزرگوار ايراد شده، منتشر مي‌شود.

 

ذکر تسلیت در چنین موردی از مثل بنده‌ای بی‌جاست. در واقع این بزرگوار یک مرغ بهشتی بودند که مدتی مهمان این خانواده بودند، در میان مهمان‌های دیگری که در این بیت شریف حضور داشتند و قطعاً مورد عنایت خاص آقا امام زمان ـ‌صلوات‌الله‌علیه‌ـ و اولیاء خواهد بود.

من اگر بخواهم به زبان ساده صحبت بکنم، باید بگویم كه ما باید اينجا غسل ]زيارت[ کنیم، احرام بپوشیم و بیاییم بابلسر، آنجا عرض تسلیت کنیم. ولی به واسطة گرفتاری‌های مختلف دنیا که گاهی انسان نسبت به آنها شبهة تکلیف می‌کند، این‌قدر لیاقت نداشتیم که حالا كه خودمان به شهادت نرسیدیم و خدمتي از دستمان بر نيامد، اقلاً در مراسم تشییع و بزرگداشت اين شهيد شرکت کنیم. به هرحال من اول به جاي هر چيز ديگر احساس غبن خودم را عرض مي‌كنم و آرزو می‌کنم كه ای کاش می‌شد ما با لباس احرام و پابرهنه می‌آمدیم و در مراسمِ بزرگداشت اين شهيد شرکت می‌کردیم. اين افتخاری است که نصیب این خانواده شده و این آخرين میوه‌ای بوده که این درخت خداپسند تا به حال به بار آورده؛ ان شاءالله بعد از اين متصل شود به ظهور ولی عصر عجل‌الله‌فرجه‌الشریف و دیگر احتیاجی نباشد به این‌که چنین قربانی‌هایی در راه اسلام و تشیع داده بشود.

آنچه بر فضیلت این بزرگوار می‌افزاید بصیرت، نورانیت قلب و صفای دل است که نه تنها حقایقی را درک کرده، ]بلكه[ این‌ها را در صدر وصیت‌نامه‌اش متذکر شده؛ آغازش با افشاگری شروع می‌شود و پایانش به توصیة مجدد و مکرر به اینکه برادران و خواهران و همه کسانی که از این وصیت‌نامه اطلاع پیدا می‌کنند، نسبت به مقام معظم رهبری وفادار باشند. آنچه از زبان الکن ما بر می‌آید این است که اولاً دعا کنیم كه خدا به بازماندگان این شهدا صبر و آرامش و سکینه مرحمت کند ـ‌مقام معظم رهبری هم بر همین واژه «سکینه» زیاد تأکید می‌کنند‌ـ این آرامش را در قلب همه شما ایجاد کند تا همیشه این خاطره با نشاط برای فداکاری در راه دین توأم باشد و یک وقت ـ‌خدای ناکرده‌ـ شیطان وسوسه نکند که ]چرا[ عزیزان‌مان در این راه رفتند؛ مخصوصاً با وجود بعضی چیزهایی که برخلاف انتظار است و در جامعه دیده می‌شود. برای این‌که در همه این موارد ما دچار وسوسه شیطان نشویم، توصیه می‌کنم همیشه خاطره عاشورا را در ذهن‌تان تکرار کنید. چند سال بعد از بعثت پیغمبر اکرم، عزیزترین نوه‌اش، دوست‌داشتنی‌ترین انسان روی زمین، گرامی‌ترین انسان نسبت به همه مخلوقات خدا، کسی که همه مسلمان‌ها او را دائماً در آغوش پیغمبر ـ‌صلوات‌الله‌عليه‌ـ و روی دوش پیغمبر ـ‌صلوات‌الله‌عليه‌ـ دیده بودند، همان کسانی که خودشان را طرفدار پیغمبر و پیرو خط پیغمبر می‌دانستند، این عزیز را به فجیع‌ترین وضع به شهادت رساندند. آیا خانواده سیدالشهداء ـ‌عليه‌السلام‌ـ احساس خسارت کردند؟ وقتی آن نامرد گفت: دیدی خدا با شما چه کرد؟ ]حضرت زينب[گفت: ندیدیم ما از خدا، جز زیبایی! هرچه دیدیم زیبا بود. یعنی حتی شهادت طفل شیرخوار هم به نظر حضرت زینب زیبا بود. ما باید سرمشق بگیریم از این خانواده. این شهادت‌ها در این راه واقع شد، برای احیاء راه سیدالشهداء. باید اول آن مسائل را درست تحلیل کنیم و بفهمیم چرا حضرت زینب چنین چیزی فرمود. یعنی فقط برای جواب آن نامرد این حرف‌ها را زد، یا واقعاً آنچه دید، زیبا دید؟

اگر بدانیم که حوادث اين عالم نسبت به آن عالم و نسبت به عصری که باید در آن زندگی کنیم و زندگی واقعی ما و وطن ماست، مثل یک چشم به هم زدن می ماند، ولو صد سال طول بکشد؛ یک مدتي است، همراه با سختی و سستی‌هایی كه در این عالم پیدا می‌شود، برای این‌که هرکسی امتحان خودش را پس بدهد. زندگی واقعی ما از آن وقتی شروع می‌شود که به آن عالم منتقل بشویم، به وطن‌مان منتقل بشویم. این‌ها سفر کوتاهی است برای این‌که راهمان را انتخاب کنیم. بنابراین آنچه در این عالم واقع می‌شود، قابل اهمیت نیست؛ نه خوشی‌هایش، نه ناخوشی‌هایش. «لکیلا تأسَوا علی ما فاتکم و لاتفرحوا بما آتاکم» ( سوره حدید، آیه 23) آموزه قرآن این است که نه از سختی‌ها]ی دنیا[ باید نگران شد و غصه خورد، و نه از خوشی‌هایش باید شاد شد. نه خوشی‌هایش لیاقت شاد شدن دارد، نه سختی‌هایش ارزش غصه خوردن؛ یک دوران امتحانی است. ساعت امتحانی است، ]انسان‌ها[ می‌روند سر جلسه امتحان؛ منتها این جلسه امتحان نسبت به عالم آخرت از یک چشم بر هم زدن هم کمتر است؛ اسمش را در مقياس دنيا مي‌گوييم صد سال ]كه اگر[ نسبت به عالم ابدي حساب كنيم، از يك چشم بر هم زدن هم كمتر است. ]اما[ زیبایی‌اش در این است که با همین عمر محدود و فداکاری‌های محدود، چه برکاتی نصیب جامعه می‌شود؛ باعث هدایت انسان‌های دیگر می‌شود، باعث پیروزی حق می‌شود، باعث زنده شدن راه سیدالشهداء و راه جدش ـ‌عليهم صلوات‌الله‌ـ می‌شود؛ این‌ها مهم  است. انسان چند صباحي آمده اینجا، از این دنیا هم خواهد رفت؛ در بستر بیماري، در بيمارستان یا در میدان شهادت، بالاخره باید رفت؛ اين چيز مهمي نيست؛  اما ]رفتنش[ چه نتیجه‌ای دارد؟

همان‌طور که مقام معظم رهبری بهتر از همه فهمیدند و بهتر از همه بیان کردند، ما همه چیزمان را مرهون همین شهدا هستیم؛ بقای اسلام مرهون این خون‌ها است؛ از شهادت شهدای کربلا، تا شهادت مدافعین حرم؛ ]همه اين‌ها از[ یک باب است. «رگ، رگ است این آب شیرین و آب شور». همه این‌ها شاخه‌هایی از آن روز است. شما بايد تصور کنید که فرزندتان، این عزیزتان روز عاشورا در کنار سیدالشهداء ـ‌عليه‌السلام، در پیشگاه سیدالشهداء شهید شده؛ اين، همان راه است. قطعاً در موقع شهادت ایشان عنایت ائمه اطهار ـ‌عليهم‌السلام‌ـ بوده و لبخند بر لب آنها نقش بسته، شاد شدند از مقامی که ایشان به آن نائل شده و به تاثیری که ]اين شهادت[ در بقای اسلام و انقلاب و ارزش‌های اسلام و انقلاب می‌گذارد.

 الحمدلله همه شما می‌دانید، خودتان تجربه کرده‌اید، از دیگران هم شنیده‌اید، كه گاهی داستان یک شهید جمعیتی را هدایت کرده؛ داستان شهیدي را نقل کردند، آنهایی که آنجا بودند فی‌المجلس تحول پیدا کردند، بعداً هرکدام براي بستگانشان تعريف كردند، به واسطه شنيدن داستان آن شهید یک ایلی متحول شده‌اند. این یعنی چه؟ یعنی این الفاظی که از این شهید نقل می‌شود، تا روز قیامت این همه برکت دارد. چه نوری در دل‌ها می‌تاباند و چه برکاتی نصیب مردم می‌شود. این است که جا دارد که من این شهادت‌ها ـ‌که در این بیت شریف و نورانی متعدد است‌ـ را به همه ی شما و سایر بستگانتان تبریک عرض بکنم و تأسف براي امثال بنده است که تا به این سن نتوانستیم کاری کنیم که بدانیم مرضیّ خداست و دل آقا امام زمان ـ‌عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف‌ـ را شاد می‌کند. اما این حرکات شهدای شما یقین داریم که همه انبیا و اولیا، فاطمه زهرا، امیرالمؤمنین و سیدالشهداء ـ‌عليهم‌صلوات‌الله‌ـ را شاد کرده. ما چه کاري می‌توانستیم بکنیم که یک لبخندی بر لب امام زمان نقش ببندد و شاد بشود ]از اين[ که هستند کسانی که دین خدا را یاری کنند؟ مخصوصاً کسانی که بصیرت دارند و می‌فهمند و می‌شناسند، و دوست و دشمن و ارزشمند و بی‌ارزش را تشخیص می‌دهند.

خدا ان‌شاءالله ساعت به ساعت بر علوّ درجات شهدایتان بیافزاید؛
به همه ی شما طول عمر و سعادت دنیا و آخرت مرحمت کند؛
برکاتش را هرروز بیشتر بر بیت شما نازل کند؛
ان‌شاءالله نوجوان‌ها و جوان‌هایتان را به سعادت دنیا و آخرت نائل کند و خوشبخت دو جهان قرار بدهد؛ ان شاءالله.

بار دیگر از تشریف‌فرمایی براداران و خواهران عزیز به سهم خودم تشکر می کنم و از این‌که آن‌طور که دلم می‌خواهد، موفق نمی شوم در مراسم بزرگداشت اين شهيد شرکت کنم عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم اگر کاری که انجام می‌دهیم ثوابی دارد، ثوابش به روح این شهید اهدا شود؛ ان‌شاءالله.

والسلام عليكم و رحمه‌الله  و بركاته

 

برچسب: