بزرگ‌ترین فریضه

 

بزرگ‌ترین فریضه

رقعی، شومیز، 208 صفحه، چاپ اول 1389، چاپ هشتم 1402.

این کتاب از آثار وزین علامه محمدتقی مصباح یزدی ـ‌ ‌ادام‌الله ظله العالی‌ـ است که در باب امر به معروف و نهی از منکر توسط حجت‌الاسلام آقای قاسم شبان‌نیا تدوین و نگارش یافته و توسط انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ و منتشر شده است.
هدف اصلی از تدوین این کتاب، انتشار مجموعه مباحثی منسجم دربارة امر به معروف و نهی از منکر برای همة کسانی است که دغدغة احیای این فریضة فراموش‌شده را در جامعه اسلامی دارند. در این کتاب ابتدا مفهوم امر به معروف و نهی از منکر تبیین، و سپس اهمیت، جایگاه و ضرورت این فریضه در جامعه اسلامی واکاوی شده است. بخشی از این نوشتار به بحث امر به معروف و نهی از منکر در آیات و روایات اختصاص یافته است. در بحث شروط امر به معروف و نهی از منکر، سه شرط اساسی عدم خوف از ضرر، پرهیز از توهین، و احتمال تأثیر به‌تفصیل تبیین، و بحث درباره مراتب آن نیز با دو بیان مختلف مطرح گردیده است. از مباحث با ‌اهمیت در این کتاب، بیان روش‌ها و مصادیق بارز امر به معروف و نهی از منکر و همچنین بحث از چالش‌های موجود در عمل به این فریضه است.
گفتنی است علامه مصباح یزدی، در این مباحث، بیش از هر چیز به ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این فریضه توجه کرده‌اند، و از این رو، شیوه ایشان درباره چگونگی طرح مباحث با شیوه دیگر صاحبان آثار در این زمینه تفاوت‌هایی دارد. امید است نشر این کتاب، گامی در مسیر احیای این فریضه، که در روایات از آن با عنوان بزرگ‌ترین فریضه یاد شده است، باشد.