قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

دوشنبه 17 /12 /1394

عضو جامعه مدرسين اظهار داشت: مهم ترين مسئله اين است که دين را به طور جامع و کامل بفهميم و به ديگران بفهمانيم؛ و در عرضه دين به ديگران، ميزان درک آن‌ها را در نظر بگيريم، و به‌علاوه خوب به معارف دين عمل کنيم، و کمک کنيم تا ديگران نيز به دستورات دين عمل کنند؛ اين کار مستلزم مراقبت از خود در اموري است ازجمله: نداشتن تعلق به دنيا، اخلاص، و عدم رشک و حسد نسبت به ديگراني که در عرصه فعاليت اجتماعي موفق هستند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) قم در ديدار با جمعي از مسئولان کانون مساجد قم، با اشاره به اين‌که فعاليت‌هاي اجتماعي و فرهنگي بايد مسجد محور باشد، خاطر نشان کرد: البته بهتر است که به اين مسئله ريشه اي نگاه کنيم و علت يابي کنيم که جدا شدن اين فعاليت‌ها از مساجد از چه زماني و چرا رقم خورده است؟ اصلا چه ارتباطي واقعي بين مساجد و فعاليت‌هاي اجتماعي وجود دارد.

علامه محمد تقي مصباح يزدي با بيان اين‌که انبياء براي سعادت دنيا و آخرت بشر آمدند و برنامه اي که آوردند نيز برنامه‌اي منسجم و هماهنگ بوده که اهداف مادي و معنوي را تأمين مي‌کرده است، اظهار داشت: اما در طول تاريخ، هميشه عده اي مي‌خواستند فعاليت‌هاي اجتماعي و اقتصادي را از دين جدا کنند؛ به عبارت بهتر سکولاريسم ريشه در تاريخ دارد؛ همان زماني که مردم با پيامبران در عرصه‌هاي اجتماعي و اقتصادي مخالفت مي‌کردند.

وي با اشاره به اين‌که پيامبر اکرم (ص) با بعثت خود، سکولاريسم را برانداخت، ادامه داد: اما هنوز جنازه پيامبر (ص) دفن نشده بود که زمزمه تفکيک دين از سياست شروع شد، و عده اي قائل شدند که قرآن ما را کفايت مي‌کند؛ خلافت نيز چون ديني نيست، خود مردم بايد حاکم را تعيين کنند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که برخي علماي دورانديش و ريزبين تلاش هايي براي اصلاح اين مفاسد انجام دادند، ادامه داد: فعاليت‌هاي مرحوم خواجه نصيرالدين طوسي در زمينه سازي براي يک جامعه و حکومت اسلامي، و فعاليت‌هاي علامه مجلسي در زمان صفويان از جمله اين تلاش‌هاست.

وي با اشاره به اين‌که علي‌رغم همه زحمات، هيچ يک از علما نتوانسته بود اصل تفکيک دين از سياست را در عمل از بين ببرد، ادامه داد: خداوند متعال مقدر فرمود اين کار به دست امام (ره) رقم بخورد؛ کسي که يک استاد در حوزه علميه قم بود و برتري ظاهري چنداني هم نسبت به ديگر اساتيد نداشت؛ اما با اخلاص، دورانديشي، و فراست خود زمينه اي را براي انقلاب فراهم کرد؛ آن هم نه صرفاً يک انقلاب سياسي در ايران، بلکه يک انقلاب ديني در عالم اسلام.

آيت الله مصباح يزدي افزود: امام (ره) کار بي نظيري را با رهبري انقلاب اسلامي انجام داد. البته هيچ کس فکر نمي کرد اين کار به سرانجام برسد؛ حتي بعد از پيروزي انقلاب نيز دشمن گمان مي‌کرد عمر انقلاب اسلامي، به چند ماه و يا نهايتا چند سال محدود خواهد بود؛ اما بحمدالله امروز بعد از 37 سال، اين نظام روز به روز قدرتمند تر و عزتمند تر مي‌شود.

عضو جامعه مدرسين اظهار داشت: بايد خداوند را شاکر باشيم که بعد از نعمت انقلاب و امام (ره)، کسي را به عنوان جانشين براي ما مقدر فرمود که از لحاظ جامعيت، بين رهبران دنيا در حال و گذشته، بي نظير است. البته افرادي به خاطر قصور فکر و برخي نيز در اثر وسوسه شياطين، هنوز عظمت اين مرد را درک نکرده و شکرگزار نيستند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به لزوم تشکلاتي بودن فعاليت‌هاي اجتماعي اظهار داشت: جستجو در تاريخ مي‌توان فهميد که حکومت انبياء و حضرت علي (ع) نيز بر اساس تشکيلات خاصي بوده است؛ اما کم کم و مخصوصاً از زماني که به خاطر گرايش‌هاي سکولاريستي، دين از جامعه کنار زده شده، کارهاي تشکيلاتي در بين علما نيز کمرنگ شد؛ هر چند مرجعيت به عنوان نوعي تشکيلات باقي ماند، اما بقيه آن‌ها منحل شد و متأسفانه فقدان کار تشکيلاتي در بين برخي علماي امروز نيز به تبعيت از گذشتگانشان به چشم مي‌خورد.

وي ادامه داد: کارهاي اجتماعي با فعاليت‌هاي فردي به ثمر نمي رسد، و حتي اگر فرد موفق هم بشود، داراي اثر محدود بوده و در حد خود آن فرد است.

اين استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به کمبودها و آفت‌هاي کارهاي اجتماعي اظهار داشت: طبيعي است که هر فعاليت اجتماعي نياز به بودجه دارد، و احتمال اين آفت هست که اين تصور در ما به وجود آيد که با پيشرفت در اقتصاد و حل شدن مشکل مالي، همه مشکلات حل مي‌شود که اين صحيح نيست؛ متأسفانه حتي برخي از متدينين نيز فکر مي‌کنند با رفع تحريم‌ها و رونق اقتصادي همه مشکلات حل مي‌شود،‌ که جاي تأسف دارد!

وي افزود: بايد توجه داشته باشيم که هر چند بودجه براي انجام کارهاي اجتماعي نياز است، اما پول حلال همه مشکلات نيست، بلکه بسياري از فسادها به همراه پول و امکانات حاصل شده است. از اين رو، در عين حالي که بايد از بودجه آبرومندانه استفاده کنيم، عزت و شرف اسلام و نظام اسلامي را نبايد در گرو پيشرفت مادي قرار دهيم.

عضو جامعه مدرسين با اشاره به اين‌که اقتصاد مانند شمشيري دو لبه است که هر چند مي‌توان از آن در جهت مناسب بهره برد، اما در عين حال مي‌تواند زمينه را براي ميل به فساد فراهم کند، ادامه داد: نگاهي به صدر اسلام نشان مي‌دهد: مهاجرين در حالي که در فقر کامل بوده، افرادي مانند اصحاب صفّه در اوج فقر زندگي مي‌کردند، اسلام را رونق و گسترش دادند.

وي با اشاره به اين‌که مردم از روحانيان توقع دارند که ساده زيست باشند و توقع آن ها بيجا هم نيست، ادامه داد: همين ساده زيستي روحانيت بوده که در طول تاريخ موجب محبوبيت علما شده است، و اتفاقا هر کجا مردم ديده‌اند که روحانيان دنبال مسائل مادي رفته‌اند، علاقه مردم به آن‌ها نيز به همين نسبت کم شده است.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به عناصر اصلي لازم براي فعاليت‌هاي اجتماعي اظهار داشت: مهم ترين مسئله اين است که اولاً دين را به طور جامع و کامل بفهميم و به ديگران بفهمانيم، چرا که بسياري از افراد بوده اند که سال‌ها درس خوانده اند، اما نتوانستند اسلام را در جامعيتش متوجه شوند و تنها سراغ يک بعد از دين رفته اند؛ ثانياً در عرضه دين به ديگران، ميزان درک آن‌ها را در نظر بگيريم، و ثالثاً خوب به معارف دين عمل کنيم، و کمک کنيم تا ديگران نيز به دستورات دين عمل کنند.

وي ادامه داد: خداوند متعال را شاکريم که به برکت انقلاب، با ابعاد مختلف دين آشنايي پيدا کرديم، و نيز رهبري به ما عنايت کرده است که از لحاظ جامعيت، کاستي ندارد و حتي دشمنانش نيز به جامعيت وي اعتراف دارند؛ اما نبايد گمان کنيم که اسلام را به طور کامل شناخته ايم و ديگر به تحقيق و مطالعه نياز نداريم؛ چرا که به هر اندازه از شناخت هم برسيم، اسلام هنوز لايه هايي دارد که نسبت به آن واقف نيستيم؛ پس هيچ گاه نبايد خود را از مطالعه و بحث براي شناخت اسلام مستغني بدانيم.

اين استاد اخلاق حوزه علميه با تأکيد دوباره بر لزوم مراقبت از خود در مقابل آفت‌هاي فعاليت‌هاي اجتماعي، اظهار داشت: فهم دين و فهماندن صحيح و جامع دين و انتقال معارف ديني به مردم، عدم دنيا زدگي و نداشتن تعلق به زرق و برق دنيا، اخلاص، و عدم رشک و حسد نسبت به ديگراني که در عرصه فعاليت اجتماعي موفق هستند از جمله مواردي است که بايد براي حصول آن ها از خود مراقبت کرد.

گفتني است ديدار جمعي از مسئولان کانون‌هاي مساجد استان قم با علامه مصباح يزدي، شنبه، 15 اسفندماه در سالن تشريفات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org