قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 10 /05 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأكيد كرد: باید در مورد حیات اصلی انسانی بیشتر بیندیشیم و سعی کنیم کمال واقعی خود را بشناسیم و اگر معتقدیم كه شیعه علی عليه‌السلام هستیم، بكوشيم كه شباهتي به ايشان پيدا كنيم؛ در این زمان نیز با الگو گرفتن از امام خمینی(ره) و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری، در جهت رضای الهی و کسب کمال واقعی و حیات ابدی تلاش كنيم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأكيد كرد: باید در مورد حیات اصلی انسانی بیشتر بیندیشیم و سعی کنیم کمال واقعی خود را بشناسیم و اگر معتقدیم كه شیعه علی عليه‌السلام هستیم، بكوشيم كه شباهتي به ايشان پيدا كنيم؛ در این زمان نیز با الگو گرفتن از امام خمینی(ره) و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری، در جهت رضای الهی و کسب کمال واقعی و حیات ابدی تلاش كنيم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از دانش‌آموزان و جوانان نخبه، با اشاره به وعده قاطع رهبر معظم انقلاب مبنی بر پيروزي و سربلندی نظام اسلامی، اظهار داشت: امیدواریم ما نیز بتوانیم در رسیدن به این هدف، نقشی ایفا کنیم.
 
علامه مصباح یزدی خطاب به حاضران خاطر نشان کرد: شما جوانان انقلابي، میوه‌های شیرین درخت اين انقلاب هستيد، که به برکت حرکت امام(ره) حاصل شد و نظیر چنین ثمراتي، نه فقط در کشور ما، بلکه در دیگر کشورها نیز به وجود آمد؛ اما متأسفانه برخي افراد قدر این ثمرات را نمی‌دانند.

وي افزود: بنده که در اواخر عمر خود هستم، با حضور در جمع جوانانی مثل شما و شنیدن سخنانتان، در خود احساس جوانی و نشاط می‌کنم و از خداوند می‌خواهم توفیق شکرگزاری وجود چنین نعماتی را به بنده عطا کند.
 
استاد اخلاق حوزه علميه قم در ادامه با اشاره به فرايند رشد فكري انسان از بدو تولد، گفت: يك كودك در ابتدا ادراک چندانی ندارد، اما هر چه بزرگ‌تر می‌شود، درک او نیز کامل‌تر می‌شود و همراه با رشد فكري تمايل به رقابت با ديگران نيز پيدا مي‌كند؛ تمايلي كه به صورت‌های مختلفی در وی بروز و ظهور مي‌يابد.
 
وی با اشاره به این که تلاش برای موفقیت در رقابت با دیگران و کسب برتري بیشتر، ناشی از کمال‌طلبی انسان است، افزود: میل به  کمال از جمله الطاف الهی است که سبب می‌شود انسان به دنبال تکامل و پیشرفت باشد و به وضع فعلی خود بسنده نكند.
 
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ضمن برشمردن برخی از زمينه‌هايي که مردم در آنها به دنبال تکامل و پیشرفت هستند، خاطرنشان کرد: امروزه غالب این مصادیق، امور مادی از قبيل مسکن، وسيله نقليه، شغل، جايگاه اجتماعی و نظاير آن است که زمینه زندگی راحت‌تر و رفاه بیشتر را فراهم می‌کند؛ اما سؤالی که جا دارد در مورد آن بيانديشيم این است که بالاترین کمال چیست؟ آیا واقعاً کمال محدود به خوردن، پوشیدن، شغل، موقعيت اجتماعي و بهره‌مندي از لذت بیشتراست، و بالاتر از آن کمالی وجود ندارد؟
 
وی در پاسخ به اين سؤال اظهار داشت: تاریخ نشان داده که كساني بوده‌اند که هدف اصلی‌شان، امور مادی نبوده، و نه فقط آسایش و راحتی، بلکه حتی جان خود را فداي عاملي برتر از اين امور می‌کردند. نمی‌توان گفت رفتار اين افراد غيرعاقلانه بوده است؛ اتفاقاً آنها کسانی بودند که تحلیل‌ها، سخنان، نوآوری‌ها و ابتکاراتشان نشان می‌دهد که افراد باهوشي بوده‌اند، و از سر جهالت و نفهمی حاضر به تحمل رنج شکنجه و جان دادن نشده‌اند.
 
آیت‌الله مصباح یزدی خاطر نشان کرد: این مسأله حاكي از آن است كه آنها درک کرده‌اند که اموری بالاتر از مادیات و لذائذ مادی نیز وجود دارد، و اهميت آنها به قدری است که ارزش دارد مادیات را فدای آن امور کرد و براي رسيدن به آنها دردها و رنج‌ها را به‌جان خرید. در واقع چنين كساني اعتقاد دارند که موجوديت انسان با مرگ به پایان نمی‌رسد؛ بلکه عالم دیگری وجود دارد كه زندگی در آن تا ابد جریان دارد، و می‌توانند به سعادت ابدی برسند.
 
وی با اشاره به خاطراتی از دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: در آن دوران نوجوانان بسیاری به پدران و مادران خود اصرار می‌کردند که گواهي کنند كه سن آنها بیش از چیزی است که در شناسنامه آمده،‌ تا بتوانند شناسنامه‌ای بگیرند که مجوز حضور آنها در جبهه باشد. آیا آنها نمی‌فهمیدند، یا به کمالی بالاتر از مادیات رسیده بودند؟
 
علامه مصباح یزدی در بخش ديگري از سخنان خود گفت: 124 هزار پیامبر آمدند تا این مسأله را در ذهن مردم زنده کنند که کمال واقعی، لذت‌های زودگذر دنیا نیست و مردم را به تفكر در این زمینه وادارند. اگر همه زندگی اين دنيا فقط به خاطر برخورداري از لذت بیشتر است، تفاوت انسان با حیوان در چیست؟ حیوانات هم به دنبال لذت بیشتر و سیر کردن شكم خود هستند؛ پس آمدن این همه پیامبر و تحمل سختی‌ها جهت دعوت مردم، برای چه هدفي بود؟ آری، برخی از مردم که نمی‌فهمیدند، پيامبران را شاعر و مجنون معرفي مي‌كردند.

وی افزود: بهترین جوانان اين کشور برای چه هدفي در طول 8 سال دفاع مقدس، عاشقانه به میدان جنگ رفتند؟ آنها دیوانه نبودند؛ بلکه چیزی را درک کرده بودند که بسیاری از مردم از آن غافل‌اند.
 
استاد اخلاق حوزه علميه قم هم‌چنين اظهار داشت: جا دارد انسان با خود بیندیشد كه فرستاده شدن این همه پیامبر از سوي خدا، تحمل انواع رنج‌ها و شكنجه‌ها توسط اولیای الهی و جانفشاني همه شهدا برای چه بود؟ مبادا واقعیتی فراتر از مادیات وجود داشته باشد و ما از آن غافل باشیم! آیا اگر کمالی با ارزشی والاتر از ماديات وجود داشته باشد و ما آن را نشناخته باشیم و نهایت هدف خود را چیزی قرار دهیم که هدف حیوانات نیز است، ضرر نکرده‌ایم؟
 
وی خاطر نشان کرد: هنر دین، این است که به مردم بگوید شما محدود به همین بدن مادی نیستید؛ بلکه بدن ابزاری است برای رسیدن به کمالی که بالاتر از درك ملائکه است؛ رسیدن به جایی که انسان خليفه خدا شود و بر عالم خدایی کند.
 
آیت‌الله مصباح یزدی ضمن اشاره به نمونه‌هایی از انسان کامل، اظهار داشت: حضرت معصومه سلام‌الله‌عليها که برکات متعدد وجودشان روزانه جلوه گر است و مردم از کرامات ایشان بهره‌مند می‌شوند، یک نمونه از انسان‌هایی است که به کمال رسیده، و به واسطه آنها، امتی از برکات فراوان برخوردار می‌شوند.
 
وی هم‌چنين با اشاره به خاطراتي از شهدا، افزود: شهدا، همان کسانی هستند که مانند ما در این دنیا زندگی می‌کردند، اما به جایی رسیدند که کرامات‌شان در گوشه، گوشه اين سرزمين نقل محافل است.
 
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: حال باید به خودمان نگاه کنیم، و با خود بیندیشیم كه آیا مانند حیوانی هستیم که در طول زندگی اين دنيا فقط به فكر آباد كردن آخور خود است؟ آیا شایسته‌است که نهایت هدفمان خوردن، پوشیدن و کسب لذت‌های مختلف باشد، و سرانجام در نتيجه برخي كارهايمان از حیوان هم پست‌تر شده و مستوجب عقوبت باشیم، یا می‌خواهیم به کمالی برسیم که شبیه خدا شویم؟
 
اين مفسر قرآن كريم در ادامه گفت: برای رسیدن به کمال باید انبیا و اولیای الهی را الگوی خود قرار دهیم؛ كسي مثل حضرت علی عليه‌السلام كه با زحمات فراوان چاه‌های متعددی را حفر کرد، اما هنوز عرقش خشک نشده، آن را وقف فقرا می‌کرد؛ كسي كه حتی بعد از رسیدن به خلافت، غذایش نان جویی بود که با دست تکه نمی‌شد! نه این که ایشان راه‌هاي لذت بردن را بلد نباشد؛ به فرمايش خود ایشان در نهج‌البلاغه، خوب می‌دانست كه چگونه بهترین غذاها را براي خود فراهم كند؛ اما نمی‌گذاشت هوای نفس بر او غلبه کند.
 
آیت‌الله مصباح یزدی افزود: امیرالمؤمنین عليه‌السلام در زمانی که حکومت چندین کشور را به دست داشت، متواضعان با یتیمان بازی می‌کرد؛ حال، امروز ما كه در روی این زمین و زیر این آسمان به عنوان پیروان علی عليه‌السلام شناخته مي‌شويم، چه اندازه به آن حضرت شباهت داريم؟
 
وی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: روزگاری در این کشور شیعه، آنچه در مدارس تدریس می‌شد، همه در جهت رسیدن به مادیات بود، و آنچه در جامعه تبلیغ می‌شد، امور مادی بود؛ اما خداوند یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌هايش را به ما عنايت فرمود، و يكي از بهترین بندگانش، از سلاله حضرت علی سلام‌الله‌عليه را رهبر ما قرار داد، که بدون در اختيار داشتن هیچ امكانات ظاهری حکومت چند هزار ساله سلطنتی را پایان داد و نظام اسلامی را در این کشور برقرار کرد که شعاع نورش به کشورهای دیگر نيز تابیده است.
 
علامه مصباح يزدي تشکیل گروه حزب‌الله لبنان را یکی از شاخه‌های درخت پرثمر انقلاب دانست، و افزود: سیدحسن نصرالله که یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین شخصیت‌های جهان عرب و جهان اسلام است، طلبه‌اي بود كه در حوزه علميه قم تحصيل مي‌كرد، در دوران دفاع مقدس به جبهه رفت، و به فرمان امام راحل(ره)، همراه با شهيد موسوی، دبير كل فقيد حزب‌الله و برخی دیگر، به لبنان رفتند؛ همان گروه ضعیف آن زمان، امروز به جایی رسیده که نقش عظیمی در منطقه و حتی دنیا ایفا می‌کند.
 
وی در پایان تأكيد كرد: باید در مورد حیات اصلی انسانی بیشتر بیندیشیم و سعی کنیم کمال واقعی خود را بشناسیم و اگر معتقدیم كه شیعه علی عليه‌السلام هستیم، بكوشيم كه شباهتي به ايشان پيدا كنيم؛ در این زمان نیز با الگو گرفتن از امام خمینی(ره) و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری، در جهت رضای الهی و کسب کمال واقعی و حیات ابدی تلاش كنيم.
 
گفتنی است دیدار جمعی از دانش اموزان و جوانان نخبه نهم تیرماه سال جاری، در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.
 
انتهای پیام/

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org