قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

یکشنبه 14 /05 /1397

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بيان اين‌كه همه زائران بارگاه ائمه عليهم‌السلام و امام‌زادگان از اجر یکسانی برخوردار نیستند، اظهار داشت: سطح معرفت ما به ایشان و نیتمان، دو عامل مهم در ارزشمندي زیارت است،‌ و میزان معرفت و اخلاص ما زمانی مشخص می‌شود که معلوم شود ما در راه این بزرگواران حاضریم از چه چیزهایی چشم بپوشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از جانبازان و بازنشستگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي استان سمنان، ضمن تبریک دهه کرامت، ضمن اشاره به مقام والای حضرت معصومه سلام‌الله‌عليها، اظهار داشت: تصور نکنیم که حضرت معصومه عليها‌السلام امامزاده‌ای عادي هستند که زیارتشان ثوابی دارد؛ آیت‌الله بهجت با آن جايگاه علمي و موقعيت معنوي، هر روز سر و صورت، و چشمانشان را به خاک کفش زوار حضرت معصومه صلوات‌الله‌عليها متبرک می‌کردند؛ یعنی نه فقط حضرت معصومه و بارگاه ايشان، بلکه خاک کفش زائر آن حضرت نیز مایه تبرک است و اثر دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بيان اين‌كه همه زائران بارگاه ائمه عليهم‌السلام و امام‌زادگان از اجر یکسانی برخوردار نیستند، اظهار داشت: سطح معرفت ما به ایشان و نیتمان، دو عامل مهم در ارزشمندي زیارت است،‌ و میزان معرفت و اخلاص ما زمانی مشخص می‌شود که معلوم شود ما در راه این بزرگواران حاضریم از چه چیزهایی چشم بپوشیم.

وي ادامه داد: آیا حاضريم به خاطر رضايت حضرات معصومين از شیرینی گناه چشم بپوشیم؟ آیا براي ایشان از همه اموال و دارایی‌مان چشم مي‌پوشيم؟ آیا حاضریم جان خودمان، و پدر و مادر و خانواده‌مان را در راه آنها فدا كنيم؟ اینها همان است که در زیارت‌نامه‌ها می‌خوانیم: «بِاَبِی أَنْتُمْ وَأُمِّی‌ وَنَفْسِی وَأَهْلِی وَمالِي». چنين اخلاصي را در مدافعان حرم مي‌توان سراغ گرفت كه از زن و فرزند، و زندگی توأم با آسایش خود دل کنده، و براي دفاع از حريم اهل‌بيت عليهم‌السلام به سوریه رفتند و برخی از ايشان به فیض شهادت نائل آمدند؛ اين، یعنی همه چیزمان فدای اهل‌بیت (ع).

استاد اخلاق حوزه علميه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به این که تا لحظه مرگ، امکان تحول و تغییر حال در انسان وجود دارد، اظهار داشت: بسیار بوده‌اند کسانی که عمری را با گناه گذراندند، اما به فاصله کوتاهی قبل از مرگ، تحولی در آنها ايجاد شد و به مقامی رسیدند که بزرگان نسبت به آن‌ها خاضع و متواضع می‌شوند.

وی با اشاره به توبه حربن یزید ریاحی افزود: حرّ با بستن راه بر امام حسين عليه‌السلام مرتکب گناهی سنگین شده بود؛ اما به فاصله بسیار کمی چنان تغییر کرد که هنگامي كه در لحظه شهادت از اسب بر زمین افتاد، سيدالشهداء عليه‌السلام سرش را در آغوش گرفت و برایش دعا کرد. اين، یعنی انسان می‌تواند در مدتي کوتاه از پست‌ترین مراتب به اوج برسد، و حتي مورد اکرام امام معصوم واقع شود.

آيت الله مصباح يزدي هم‌چنين خاطر نشان كرد: همان‌گونه که زمينه تعالی براي انسان فراهم است، امکان سقوط ناگهاني هم وجود دارد؛ کسانی بوده‌اند که پس از سال‌ها عبادت خدا، به یک‌باره تغيير مسير داده، و شقاوتمند شدند. به عنوان مثال، ابن‌ملجم نسبت به امیرالمؤمنین عليه‌السلام علاقه خاصی داشت؛ اما حضرت امیر به وی مي‌گفت مراقب باش با ما دشمنی نکنی و سبب قتل من نشوی! ابن‌ملجم از اين برخورد امير مؤمنان تعجب مي‌کرد؛ اما در حالی که تا جنگ صفین در رکاب آن حضرت بود، بعد از پذیرش حکمیت، کینه حضرت علی عليه‌السلام را به دل گرفت، و مدتي بعد از آن، در مسجد حضرت علي علیه‌السلام را در سجده نماز به شهادت رساند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه داد: چنین خطري همه ما را تهدید می‌کند؛ گاهی تحولاتی در انديشه يا خواسته‌هایمان پیش می‌آید که به مرور ایمان‌مان را ضعیف می‌کند و ما را به شرايط خطرناکي می‌رساند. لذا اگر کسی در کار خیری موفق شد، دائماً خدا را شکر کند و از خدا بخواهد که این ایمان و خیر از او گرفته نشود.

علامه مصباح يزدي در پایان گفت: بسیار بوده‌اند کسانی که بعد از سال‌ها زحمت، به نتايج همه تلاش‌هاي خود پشت پا زده و از راه بازگشته‌اند. ما براي اين‌كه به اين سرنوشت دچار نشويم،بايد دائما دستمان به سوی خدا دراز باشد، به اولیای الهی و اهل بیت عليهم‌السلام متوسل شويم كه ما را از سقوط حفظ كنند.

گفتنی است این دیدار، سه شنبه 26 تیرماه سال جاری در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) صورت گرفت.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org