قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 31 /06 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: کسانی که در سطح بالای مسئولیت هستند، زودتر از ديگران به آفت‌هايي مثل غرور مبتلا می‌شوند؛ چه‌بسا در 40 سال گذشته مسئولانی دچار غرور شدند و همین غرور باعث خودمحوري و استبداد رأي آنها شد، و موجب گرديد به سخن دیگران توجه نکنند، در نتيجه نتوانند خدمات بیشتری به مردم ارائه کنند و در راه پیشرفت نظام، نقش مؤثرتری داشته باشند؛ لذا باید خیلی مراقب باشيم كه به غرور مبتلا نشویم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع تعدادي از دانشجویان دانشگاه امام حسین عليه‌السلام، با اشاره به اینکه معمولاً مردم دنیا، بر اساس شرایط غریزی و موقعيت‌هاي اتفاقی، راهی را در زندگی برمی‌گزینند و مسئولیت‌هايی را بر عهده می‌گیرند، گفت: تجربه نشان داده، و قرآن و روایات هم تأیید می‌کنند که عامل و انگیزه حرکت و مسئولیت‌پذیری در اغلب انسان‌ها، تأمین نیازهایشان است، و فقط عده بسیار کمي از افراد ممتاز، مانند پیامبران و ائمه عليهم‌السلام و شاگردان برجسته ايشان بودند که انگیزه‌شان فراانسانی و الهی بوده است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به كم‌شمار بودن كساني كه انگيزه‌اي فراتر از افراد عادي دارند، اظهار داشت: در بین تمامي علمايي كه مي‌شناسيد، چند نفر همانند امام خمینی(ره) سراغ دارید؟ چند نفر از شاگردان امام(ره) را مي‌شناسيد که مانند رهبر معظم انقلاب باشند؟ با اين حال، نباید گفت چون ما نمي‌توانيم به مقام شاگردان ممتاز انبیاء و ائمه‌ عليهم‌السلام برسیم، پس خود را به زحمت نيندازيم؛ بلکه باید اين بزرگان را در قله ببینیم، و به سمت آنها حرکت کنیم، و حتي اگر نمي‌توانيم به قله برسيم، با توجه به امکانات و شرایط، تا حدی که می‌توانیم به قله نزدیک شویم.

وی با تأكيد بر لزوم شناخت اولویت‌های دینی و توانایی‌های خودمان، افزود: در وهله اول باید ببینیم در حال حاضر چه کارهایی اولویت دارد، و هر يك از ما با توجه به استعداد و توانایی‌های ذهنی و جسمی، چه كاري را بهتر می‌توانیم انجام دهیم. اما اگر به دنبال کاری باشیم که درآمد بیشتری داشته باشد، شاید روزی به اين نتيجه برسيم که خیلی ضرر کرده‌ایم.

استاد برجسته حوزه علميه قم در ادامه گفت: گاهی يك فرد بهترین کارها را انجام می‌دهد که اولویت هم دارد است، اما برای خود او سودی ندارد! به عنوان مثال، کسی كه تلاش فراواني براي کمک به مردم می‌کند تا مردم او را دوست داشته باشند و به او رأی بدهند؛ چنين كسي حتي اگر موفق هم بشود، كار او ارزش واقعي ندارد؛ چون شرط سوم براي ارزشمند بودن يك کار، علاوه بر اولويت آن و توانایی فرد براي انجام آن، اخلاص است.

آیت‌الله مصباح یزدی شناخت را يكي از مهم‌ترين مقدمات لازم براي رسيدن به عناصر سه‌گانه ارزشمندي كار معرفي كرد، و خاطر نشان كرد: تأكيدات فراوان در آیات و سیره اهل بیت عليهم‌السلام و بزرگان، بر ضرورت شناخت و فهم دین از همین روست؛ زيرا مبنای همه کارها شناخت است؛ لذا نباید به شناخت سطحی اکتفا کرد. چه‌بسا در بین مسئولان ما نیز افرادی بوده‌اند که اشتباه در شناخت داشته‌اند، و بدون اينکه قصد خيانت داشته باشند، چون شناختشان نسبت به دین ضعيف بوده، دچار اشتباهاتی شده‌اند و کارهایی انجام داده‌اند که دقیقاً بر خلاف اسلام بوده است.

وی با تأكيد بر این که شناخت را باید جدی بگیریم، افزود: کسانی که در سطح بالای مسئولیت هستند، زودتر از ديگران به آفت‌هايي مثل غرور مبتلا می‌شوند؛ چه‌بسا در 40 سال گذشته مسئولانی دچار غرور شدند و همین غرور باعث خودمحوري و استبداد رأي آنها شد، و موجب گرديد به سخن دیگران توجه نکنند، در نتيجه نتوانند خدمات بیشتری به مردم ارائه کنند و در راه پیشرفت نظام، نقش مؤثرتری داشته باشند؛ لذا باید خیلی مراقب باشيم كه به غرور مبتلا نشویم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم حب ریاست را يكي دیگر از آفت‌هایی دانست که مسئولان را تهدید می‌کند، و اظهار داشت: گاهی فرد، حاضر است هزينه‌هاي هنگفتي صرف کند تا به او احترام بگذارند. در روایات ما نيز به اين امر اشاره، و بيان شده كه آخرین چیزی که از قلب صدیقین خارج می‌شود جاه‌طلبی و حب ریاست است.

وی با تأکید مجدد بر لزوم شناخت عمیق و کسب اطلاعات دقیق، و دوری از غرور و ریاست‌طلبی گفت: اگر به این سه مسأله توجه داشته باشیم و مراقب خود باشیم، از بسیاری از لغزش‌هایی که دیگران به آنها مبتلا شدند، در امان خواهیم ماند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنان خود گفت: امام راحل(ره) با آن مقام عالي معنوي فرمود، من دست و پای رزمندگان و پاسداران را می‌بوسم، ای کاش من پاسدار بودم؛ او اهل دروغ و تعارف نبود؛ حضرت امام پاسداری که برای خدا جان بر کف گرفته را در مقامی می‌دانست که آرزوی رسيدن به آن را داشت؛ با توجه به همين ديدگاه امام شما هم می‌توانید به قله‌ای که گفته شد، نزدیک شوید؛ اگر بخواهید.

وی در پایان با تأكيد بر توسل به امام عصر عجل‌الله‌فرجه، افزود: توسل به ولي عصر صلوات‌الله‌عليه راه را بر وسوسه‌های شیطان را می‌بندد و از افتادن در دام حب نفس، غرور و ریاست‌طلبی جلوگیری می‌کند؛ توسل به امام زمان هم كاري ساده، بدون هزینه و شیرین است، و مبادا ما شیعیان از این امتیازی که نصیبمان شده، غفلت کنیم.

گفتنی است این دیدار 15 شهریور ماه سال جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

انتهای پیام/

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org