پیام مولا از بستر شهادت

 پیام مولا از بستر شهادت

رقعی، شومیز، 304 صفحه، چاپ اول  1385، چاپ پنجم  1391.

این كتاب كه مجموعه مباحث حضرت استاد طی رمضان 1372 ه. ش است، توسط حجةالاسلام محمد مهدی نادری قمی تدوین و از سوی مركز انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شده است.
پیام مولا از بستر شهادت، شرح و توضیحی است از حضرت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی بر وصیت‌نامه امیر مؤمنان حضرت علی(ع) كه در واپسین لحظه‌های زندگی دنیایی خویش، به امام حسن و امام حسین علیهماالسلام فرموده‌اند. این كتاب با توجه به مضامین عرفانی و اخلاقی كلام حضرت امیر (ع) و با تاكید بر تقوای الهی، با بحث درباره دنیا آغاز می‌شود و با اشاره به گرایش فطری و ذاتی انسان به دنیا، راه رهایی از وابستگی به دنیا را بیان می‌كند.
حضرت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در این شرح علاوه بر اشاره به تقوا به عنوان مبنای همه ارزش‌ها در اسلام، از نظم با نام واجب فراموش شده یاد می‌كنند و دو شرط اساسی برقراری نظم در جامعه (برنامه‌ریزی و نظارت) را متذكر می‌گردند. ایشان در ادامة‌ شرح وصیت گران‌قدر امیرالمؤمنین (ع)، موضوعاتی چون اصلاح ذات‌البین، اهمیت مسایل و روابط اجتماعی در اسلام، و راز تاكید اسلام بر روابط صحیح اجتماعی را مطرح كرده، خط قرمز اسلام در برقراری روابط اجتماعی را بیان می‌كنند.
نقش احسان در تحكیم روابط اجتماعی و كاربرد آن در مورد خدمت به یتیمان و همسایگان، دو اصل قرآن و نماز به عنوان دو ركن اساسی اسلام، جایگاه ویژه حج و خانه خدا، حج در نگاه اهل بیت علیهم السلام و منافع حج از جمله موضوعات، مباحث و سرفصل‌هایی است كه حضرت علامه با عنایت به كلام شیوا و پر صلابت مولا به شرح و توضیح آن پرداخته‌اند.
هم‌چنین در پایان، ایشان به جهاد در سه عرصه ( جهاد با مال، جهاد با زبان و جهاد فرهنگی) اشاره می‌كنند و ضمن بیان جایگاه امر به معروف و نهی از منكر، پیآمدهای ترك این مهم، چگونگی امر به معروف و نهی از منكر، و افراط‌ها و تفریط‌های ممكن در راه تحقق آن را گوش‌زد می‌كنند.