سیری در ساحل

سیری در ساحل

رقعی، شومیز، 216 صفحه، چاپ اول 1385، چاپ پنجم 1392.

این كتاب بیان و شرح بینش و منش حضرت امام خمینی(ره) از نگاه حضرت آیت‌الله مصباح یزدی است. حضرت استاد در این نوشتار، ابتدا ضمن بررسی ابعاد شخصیتی امام در چهار بعد علمی، عرفانی ـ اخلاقی، سیاسی ـ اجتماعی، و نیز بعد مدیریت و رهبری؛ ابتكارات آن رهبر بزرگ و مرجع عالیقدر را در مباحث فقه، اصول، فلسفه و عرفان بر می‌شمارد و با اشاره به ویژگی عبودیت به‌عنوان جوهره شخصیت وجودی آن عزیز، از پیوند او با كانون بی‌نهایت عظمت و سرچشمه نور سخن می‌راند.

مؤلف در ادامه این سیر ژرف‌نگرانه در ویژگی‌های والای حضرت امام، آرای تربیتی ایشان را تحلیل و برتری آرای تربیتی امام بر نظر بسیاری دیگر از مصلحان و مربیان جهان را بیان می‌كند. نقش آن اسلام‌شناس گران‌قدر در احیای ابعاد فراموش شده اسلام به‌ویژه مسایل تربیتی، و بیان علت فراموش‌شدن آن‌ها بخش دیگری از این مطالعه را تشكیل می‌دهد. امام و جلوه‌بخش مذهب جعفری، امام و كشف هویت متدینان و ... از جمله مباحث این فصل از نوشتار مزبور است.

در فصلی دیگر، استراتژی و راهبرد حضرت امام در دفاع از ارزش‌ها بیان می‌شود و ضمن معرفی راهبرد قرآنی به‌عنوان راهبرد امام امت، به چند نمونه از برخوردهای آن حضرت در دفاع از ارزش‌ها اشاره می‌شود. در خاتمه، اهداف و آرمان‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران كه همانا اهداف و آرمان‌های اسلام ناب است، شرح و توضیح داده شده، تشكیل حكومت اسلامی، حمایت از محرومان، حفظ وحدت میان اقشار جامعه و ایجاد همبستگی و اتحاد میان مسلمانان و مبارزه با طاغوت از جمله این اهداف بر شمرده شده‌اند.

این كتاب در قطع رقعی، به‌كوشش حجت‌الاسلام علی احمدی‌خواه تدوین و نگارش یافته و به‌همت مركز انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ و منتشر شده است.