آفتاب مطهر

آفتاب مطهر
وزیری، شومیز، 280 صفحه، چاپ اول 1388، چاپ چهارم 1391.

این کتاب حاصل تدوین، نگارش و بازنویسی مقالات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های حضرت استاد است که در آنها به زوایای گوناگون زندگی، اندیشه‌ها و خدمات علمی و فرهنگی شهید مطهری پرداخته شده است. کتاب حاضر با تلاش آقای غلامرضا گلی زواره در 9 فصل تدوین و نگارش یافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ و منتشر شده است.
بخش نخست این کتاب با عنوان «دانشوری ژرف‌اندیش»، گوشه‌هایی از امتیازات علمی و اخلاقی شهید مطهری را بیان کرده است. در بخش دوم، راز‌های موفقیت این دانشمند به خواننده شناسانده شده است. بخش سوم کتاب با عنوان «مدرس وارسته»، به ترسیم ویژگی‌های استادی می‌پردازد که در حوزه، دانشگاه و دیگر محافل علمی و فرهنگی، به احیای تفکر دینی پرداخته است. پاسخ‌گویی آن شهید به نیاز‌های زمان، توجه به مقتضیات اجتماعی و آسیب‌‌شناسی آگاهانه، از جمله مطالبی است که در بخش چهارم بدان اشاره شده است.
آفت‌زدایی از بوستان عقاید و باورها، مبارزه با ملی‌گرایی، سکولاریسم و ظاهرسازی‌های مخرب و نقد خودباختگی‌های غرب‌زدگان، محور‌های بخش پنجم کتاب است. در بخش ششم نیز، به پاره‌ای از کوشش‌های شهید مطهری اختصاص دارد که به واسطه آنها جامعه را از سیل تحریفات، بدعت‌ها و شبهات نجات داده و بسیاری از جوانان را به ساحل رستگاری رسانیده است.
افشای گذرگاه‌های الحاد و قاطعیت آن دانشمند ژرف‌اندیش در برابر افکار التقاطی، موضوع بخش‌های هفتم و هشتم کتاب را تشکیل می‌دهد. در بخش نهم و پایانی کتاب، ضمن توجه به نقش شهید مطهری در تبیین مبانی فکری انقلاب اسلامی و چگونگی شهادت ایشان به دست گروهک فرقان، حکمت تجلیل و تکریم از علامة شهید مرتضی مطهری، مورد واکاوی قرار گرفته است.