علامه مصباح: مهم ترین نقش بسیج، انتقال مفاهیم صحیح انقلاب و اسلام به مردم است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: در هرم ساختار جامعه، بسیج بین رأس هرم و قاعده قرار دارد؛ چرا که از طرفی خودش حاکم و مسئول نیست، هرچند با قوانین و قواعد آشناست، و از طرف دیگر مستقیم با مردم سر و کار دارد؛ لذا بسیج واسطه ای میان ولی امر و مردم است و باید شعاع نور ولی امر را به مردم برساند. مهم ترین نقش بسیج، انتقال مفاهیم صحیح انقلاب و اسلام  به مردم است، آن هم با عمل، صفا، اخلاص، صمیمیت، صداقت، مهربانی و اطاعت از ولایت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین به همراه هیئتی به مناسبت هفته بسیج، با آیت الله مصباح یزدی دیدار کردند.

علامه محمد تقی مصباح یزدی در این دیدار ضمن گرامیداشت هفته بسیج اظهار داشت: همان طور که رهبری معظم فرمودند، بسیج میراث امام (ره) است؛ یعنی یکی از افتخارات امام (ره) تأسیس بسیج مستضعفین است؛ لذا ما باید این میراث را نگهداری کنیم و وظیفه خود را در قبال آن شناخته و بدان عمل کنیم.

وی ضمن تسلیت به مناسبت مصیبت وارده به جمعی از مردم کرمانشاه به خاطر زلزله،اظهار داشت:  شاید گفتن این مصیبت ها، ساده باشد، اما درک آن واقعا دشوار است؛ کسی که به خاطر یک بیماری فرزندش بی‌قرار می شود، وقتی ببیند چند فرزندش در یک واقعه از دنیا رفته اند، حالش چگونه خواهد بود؟ هرچند زحمات دست اندرکارانی که در پی کاستن آلام خانواده های مصیبت دیده هستند، جای تشکر دارد، اما آنچه بین همه مردم مصیبت دیده کرمانشاه مشترک بود، قدرشناسی و شاکر بودن آنهاست و همین امر سبب شده تا در این بلای عظیم خود را نبازند و تحمل خود را بالا ببرند و این مصیبت سنگین راتا حدی بر خود آسان کنند.

وی ادامه داد: این ایمان و اعتقاد به خداوند است که مهمترین عامل برای تسکین و آرامش این مردم است؛ و علوم دیگر مانند فیزیک، شیمی، ریاضیات و سایر تکنولوژی ها نمی تواند چنین اثری داشته باشد؛ حداکثر چیزی که از این علوم می تواند مقداری کمک کند، علم روانشناسی است که آن هم نهایتا می‌تواند با نوعی تلقینات به آنها بقبولاند که باید خود را با زندگی همسو کرد؛ اما دین نسخه ای دارد که بسیار بالاتر از این سخنان است؛ همان گونه که رهبری فرمودند می توان این بلا را تبدیل به فرصت و نعمت نمود؛ این نسخه دین است؛ با کدام نسخه روانشناسی و یا علوم دیگر می توان بلا را تبدیل به نعمت کرد؟

وی با بیان این که حتی در اموری مانند زلزله و خشکسالی و نظایر آن هم کارفرهنگی کارسازتر از امور دیگر است، ادامه داد: البته کارهای مادی هم باید باشد و کمک به دیگران هم  برگرفته از فرهنگ دینی است، اما باید توجه داشت شناخت و عقیده است که می تواند بالاترین نقش را در زندگی افراد – مخصوصا در مشکلات و بلاها – ایفا کند.

علامه مصباح با تأکید بر لزوم بهره گیری از تکنولوژی در امور فرهنگی اظهار داشت: باید طرح و برنامه ای ریخت که بتوان حتی در حین انجام امور روزمره نیز مطالب دینی و آموزه های قرآنی را فرا گرفت.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنانش، با بیان این که نوجوانان نقش مهمی در آینده کشور دارند، اظهار داشت: گاه سئوالاتی در ذهن جوانان و نوجوانان پیش می آید که مثلا این که امام (ره) بسیج را تأسیس کرده، بر اساس اسلام است و یا ابداع خودشان بوده است؛ اگر برگرفته از اسلام است، چرا ائمه (ع) وسایر علما در این زمینه کاری نکرده و بسیج را تأسیس نکرده بودند؟

وی با اشاره به این که این‌گونه سئوالات به شکلی عمیق تر ممکن است در ذهن بسیاری از تحصیل کردگان نیز پیش بیاید، افزود: سؤالاتی مانند این که آیا نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی از قبل در اسلام وجود داشته است و یا اسلام تنها به بیان یک سلسله ارزش ها پرداخته است؟ و آیا اسلام در مورد تشکیل نظام سیاسی نظر دارد و یا این ابداع علماست؟

علامه مصباح ادامه داد: این گونه سؤالات از آنجا ناشی می‌شود که  برخی از امور مانند سیل و زلزله و قحطی و نظایر آن در سابق نیز وجود داشته و سیره اهل بیت (ع) و اولیای الهی نیز در آنها تا حدی مشخص است؛ اما انتخاب رئیس جمهوری و وزراء که در اسلام سابقه نداشته است؛ پس چگونه این نظام و این امور را اسلامی نامیده اند؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که هر چند بعد از گذشت نزدیک به40 سال از تشکیل نظام جمهوری اسلامی، بسیاری از مطالب گفته شده، مورد بحث قرار گرفته و حتی در قانون اساسی آمده است؛ اما هنوز بسیاری از سئوالات در ذهن جوانان وجود دارد، هشدار داد که یک سلسله مسائل اساسی در مورد اصل نظام اسلامی است که هنوز برای نسل جوان حل نشده و از همین رو زمینه آسیب جدی به نظام در آینده وجود دارد. اگر استادی سر کلاس گفت این امور ربطی به دین ندارد و مسائل اجتماعی و حکومت کار مردم است که خودشان باید انجام دهند، و جوان نیز نتوانست پاسخ دهد، چگونه می شود او را آگاه کرد؟

وی با ذکر خاطره ای از  برخی مسئولین معمم که صریحا می گفتند ولایت فقیه را از آن جهت که در قانون اساسی آمده است، قبول داریم، اظهار داشت: این مسائل که می توان آن را در یک کلام، فرهنگی نامید یکی از مسائلی است که می تواند آینده نظام را تهدید کند، همان گونه که انحراف عقیدتی و فرهنگی بعد از رحلت رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله سبب انحراف شد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در ادامه در پاسخ به این سئوالات که آیا تأسیس بسیج و بالاتر از آن، نظام اسلامی بر اساس تعالیم اسلام است و یا ابداع شخص امام (ره) است، ادامه داد: اسلام شجره طیبه ای است که به دست پیامبر (ص) غرس شد و بارور شدن نهایی آن به دست امام زمان (عج) رقم خواهد خورد، اما در بین این دو مرحله، مراحل زیادی وجود دارد که این شجره طیبه باید در این مراحل رشد کند، وریشه اصلی یعنی اعتقادات باید تقویت شود تا شاخه های مناسبی بروید و ثمره دهد و جامعه اسلامی بهبود یابد.

وی ادامه داد: این رشد به دست اهل بیت (ع) و علما صورت می گیرد؛ لذا وقتی پیامبر در مدینه جامعه اسلامی را تشکیل داد، تقریبا خودش، عهده دار همه امور بود؛ از رهبری و قضاوت گرفته تا فرماندهی لشگر و بیان احکام دین؛ اما به مرور و در زمان حضرت علی (ع)، کارها تقسیم شد و فرماندار و خازن بیت المال و قاضی القضات و نظایر آن ها مشخص شدند، و حتی حضرت برای اسب های بارکش مالیات وضع کردند که در اسلام سابقه نداشت؛ به همین جهت نمی توان گفت این امور سابقه ای در اسلام ندارند؛ بلکه اسلام شجره طیبه ای است که در هر زمان متناسب با نیازها رشد کرده و ثمره می دهد؛ و امروز نیز نظام اسلامی و تعیین رئیس جمهور، وزراء، تأسیس بسیج و نظایر آن از ثمرات همان شجره طیبه است  که ریشه آن اسلام است.

علامه مصباح بسیج را یکی از شاخه های شجره طیبه اسلام دانست و افزود: اگر اسلام را به صورت یک هرم یا منشور تصور کنیم، در رأس آن پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) قرار دارند و در لایه پایین تر علما ؛ هم چنین لایه های متعددی وجود دارد تا به قاعده این هرم می رسد که مردم قرار دارند. طبیعتا ما مردم، ضعف هایی داریم، از ضعف های ایمانی گرفته تا اخلاقی؛ لذا نوری که از رأس هرم می تابد باید به قاعده هم برسد؛ اما به واسطه ها می تابد و از طریق آنها به دیگران می رسد.

عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: بسیج بین رأس هرم و قاعده قرار دارد؛ چرا که از طرفی خودش حاکم و مسئول نیست، هرچند با قوانین و قواعد آشناست،و از طرف دیگر مستقیم با مردم سر و کار دارد؛ لذا بسیج واسطه ای میان ولی امر و مردم است و باید شعاع نور ولی امر را به مردم برساند. به عبارت بهتر بسیج مقطع میانی بین حاکمیت و توده مردم است.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به این که باید اندیشید که چگونه بسیج می تواند در ایفای نقش خود موثرتر باشد، ادامه داد: چنین نیست که هرجا پول بود، تأثیرگذاری نیز بیشتر شود؛ بلکه اگر ایمان و اعتقاد رشد کند، اثرش هم بیشتر می شود؛ اما اگر اعتقاد رشد نکند گاهی نه تنها اثر مثبتی در جامعه نخواهد داشت، بلکه ضرر هم می رساند. در طول تاریخ دیده ایم و چه بسا در بین مسئولین هم وجود داشته اند که وقتی فاقد دارایی و اموال بودند، مخلصانه برای اسلام کار می کردند، اما وقتی ازنظر مالی تقویت شدند، اخلاص در عملشان کمتر شد!

عضو جامعه مدرسین با بیان این که البته باید نیازهای اولیه و ضروریات مردم را تأمین کرد، اظهار داشت: تأمین نیازهای ضروری از باب مقدمه لازم است و پس از آن باید شناخت و عقیده را اصلاح کرد.

علامه مصباح با تإکید بر لزوم شناخت وظیفه اظهار داشت: باید بفهمیم برای چه انقلاب کردیم؟ شاید عده ای بگویند اگر امام (ره) با شاه و صدام مذاکره کرده بود، بسیار بهتر بود؛ چرا که این همه کشته و ویرانی و خرابی در شهر ها نداشتیم!  اگر استادی چنین مسائلی را با سخنانی زیبا در کلاس بیان کند، آیا در ذهن جوانان ما شبهه ایجاد نمی شود؟

علامه مصباح یزدی در ادامه با اشاره به مذاکرات اخیر هسته ای اظهار داشت: امروز مذاکره کنندگان نیز اذعان دارند که مذاکرات سودی نداشته است؛ اما اگر به ثمر رسیده بود، عده ای با تبلیغات بساط تفکر انقلابی را بر می چیدند؛ اما خدا این مذاکرات را مایه عبرت قرار داد. لذا باید فکر و اندیشه ها را اصلاح کرد تا نظام اسلامی در معرض خطر قرار نگیرد؛ زیرا اگر فکر درست نباشد، پرداختن به امور دیگر، نمی تواند مشکلات را حل کند.

علامه مصباح یزدی در پایان اظهار داشت: مهم ترین نقش بسیج، انتقال مفاهیم صحیح انقلاب و اسلام  به مردم است، آن هم با عمل، صفا، اخلاص، صمیمیت، صداقت، مهربانی و اطاعت از ولایت؛ و اگر این امور درست شد، بقیه مشکلات قابل حل هستند.

گفتنی است دیدار رئیس سازمان بسیج مستضعفین با علامه مصباح یزدی امروز پنجشنبه 2 آذرماه در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) صورت گرفت.

آخرین محتوای سایت