علامه مصباح: مهم‌ترین خدمت شهدا به جامعه، بقای ارزش‌های اسلامی و حفظ نظام اسلامی است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: شهدا بعد از شهادت‌شان نیز خدمات زیادی انجام داده‌اند. برخی خدمات مادی که گاهی مشاهده می‌شود، بخش بسیار کوچکی از خدمات ایشان است؛ مهم‌ترین خدمات شهدا بقای ارزش‌های اسلامی و حفظ انقلاب و نظام اسلامی است؛ گویا آن‌ها نزد پروردگار دست‌هایشان را به درگاه الهی بلند کرده و از او می‌خواهند که این انقلاب را حفظ کند. خداوند نیز به برکت آن‌ها این نظام را حفظ کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در یازدهمین یادواره شهدای این مؤسسه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم اظهار داشت: خداوند با تأکید بیان می‌کند که حتی گمان نکنید که شهدا مرده‌اند، آن‌ها زنده و نزد پروردگارشان در حال روزی گرفتن هستند.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این‌که کسانی که شهید می‌شوند، ویژگی‌های حیات مادی خود را از دست داده و گاهی بدن‌هایشان نیز از بین می‌رود، افزود: پس چگونه خداوند می‌فرماید، شهدا زنده هستند؟ پاسخ این است که انسانیت فقط به همین بدن محدود نمی‌شود؛ بلکه حقیقت انسان همان روح است که همواره حیات دارد؛ اما روح شهدا، قابلیت تأثیرگذاری در این دنیا را نیز دارد.

وی با اشاره به نقل خاطره‌ای از متوسل شدن مادر شهید به فرزندش برای شفای پای خود گفت: این مادر شهید در خواب، فرزندش را می‌بیند که پارچه‌ای روی پای وی می‌بندد و بعد از بیداری مشاهده می‌کند که همان پارچه روی پای وی بسته شده است! البته نمونه‌های فراوان دیگری از چنین کرامت‌هایی درباره شهدا وجود دارد.

آیت‌الله مصباح افزود: شهدا بعد از شهادت‌شان نیز خدمات زیادی انجام داده‌اند. برخی خدمات مادی که گاهی مشاهده می‌شود، بخش بسیار کوچکی از خدمات ایشان است؛ مهم‌ترین خدمات شهدا بقای ارزش‌های اسلامی و حفظ انقلاب و نظام اسلامی است؛ گویا آن‌ها نزد پروردگار دست‌هایشان را به درگاه الهی بلند کرده و از او می‌خواهند که این انقلاب را حفظ کند، خداوند نیز به برکت آن‌ها این نظام را حفظ کرده است.

آیت‌الله مصباح با اشاره به نقل قولی از استاد خود حضرت آیت‌الله بهجت(ره) افزود:  اولیای الهی وقتی از دنیا می‌روند، دستشان بازتر است؛ یعنی بیش از زمان حیاتشان می‌توانند فعالیت و تأثیرگذاری در این دنیا داشته باشند.

وی با طرح این سؤال که حیات شهدا، چگونه حیاتی است که با بدن قطعه قطعه، هنوز برکات و آثار زیادی دارند، به آیاتی از قرآن اشاره کرد و افزود: خداوند می‌فرماید: هر چه نزد شماست، فناپذیر و آن‌چه نزد خداوند است، باقی و جاودانه است؛ از طرفی خداوند می‌فرماید: شهدا نزد پروردگارشان، روزی می‌گیرند؛ نتیجه‌  این‌که همین نزد پروردگار بودن، سبب جاودانگی و بقای حیات آن‌ها شده است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که آدمیزاد منحصر به این بدن مادی نیست، افزود: حقیقت انسان ، فراتر از ماده است و همان چیزی است که خداوند درباره آن فرمود: «نفخت فیه من روحی». بدن مادی تنها مانند جامه‌ای برای وجود انسان است. نیازهای انسان نیز منحصر در نیازهای مادی و بدنی نیست.

وی با بیان این‌که در این دنیا، کسانی به مقام می‌رسند که بتوانند با اختیار خود این جامه را از تن بیرون آورده و دوباره به تن کنند، افزود: حاج آقا مصطفی خمینی(ره) می‌گفت: «پدرم معتقد است که آیت‌الله بهجت، موت اختیاری دارد». بنده نیز این سخن را باور می‌کنم؛ چون ناقل خبر، فرزند امام(ره)، گوینده سخن، حضرت امام(ره) ومورد سخن نیز آیت‌الله بهجت است که حداقل همه می‌دانیم با خیلی از ما تفاوت‌هایی داشت و به مقاماتی رسیده بود.

علامه مصباح به نقل خاطره دیگری از ارادت امام(ره) به آیت‌الله بهجت پرداخت و گفت: یکی از بزرگانی که در حال حاضر نیز در قید حیات هستند، می‌گفت وقتی مشکل مهمی برای امام پیش می‌آمد و یا بیماری سختی در خانواده‌شان پیدا می‌شد، مرا خدمت آیت‌الله بهجت می‌فرستادند و سفارش می‌کردند که هر چه ایشان گفتند عمل کنید! چند بار در این‌باره خدمت آیت‌الله بهجت ‌رسیدم که ایشان در چند مورد از آن دستور به قربانی کردن گوسفند دادند، که انجام شد.

وی افزود: بیان این مطالب و این خاطره‌ها از این روست که بدانیم انسان کیمیای ارزشمندی در وجود خود دارد؛ آیا حیف نیست که این کیمیا را نشناسیم و برای دنیا و آخرتمان از آن استفاده‌ای نبریم؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: متأسفانه اکثر ما انسان‌ها، حیات اصلی را همین چیزی می‌دانیم که در مادیات منحصر شده و نیازهای‌مان را نیز همین نیازهای مادی و مربوط به جسم می‌دانیم. این ‌است که باور به معاد، آخرت و بهشت و جهنم، مقداری سخت است و حتی اگر هم باور داشته باشیم، برایمان مبهم است؛ حتی برخی در مقام تفسیر قرآن، معاد را این گونه توجیه کرده‌اند که انسان کم‌کم با پیشرفت علم وسایلی را اختراع می‌کند که به می‌تواند به کره دیگری برود و در آن‌جا برکات و نعمت‌های بیشتری وجود دارد و آن همان بهشت است!! یعنی حتی معاد و بهشت را نیز در همین دنیا و مربوط به همین جسم تصور می‌کردند!

آیت‌الله مصباح با اشاره به وظیفه خطیر روحانیت اظهار داشت: مبادا دین، ابزار برای رسیدن به دنیایمان باشد که در این صورت طبق فرمایش قرآن، زیانکارترین افراد خواهیم بود.

وی با اشاره به این‌که شهدا از جمله افرادی هستند که فهمیدند چیزی برتر از این دنیا وجود دارد و انسانیت ورای جسم مادی است، افزود: آن‌ها نگفتند که من هنوز جوان هستم و آرزوها دارم؛ بلکه جانشان را در طبق اخلاص گذاشته و در راه خدا خود را فدا کردند.

آیت‌الله مصباح یزدی با نقل خاطره‌ای از شهید مصطفی ردانی‌پور اظهار داشت: وی مدت زیادی در جبهه‌ها بود؛ اما گویا به وی الهام شده بود که قرار است شهید شود؛ از این‌رو در آخرین مرخصی با دختر سیده‌ای ازدواج کرد تا قبل از شهادت با حضرت زهرا‌سلام‌الله‌علیها محرم شده باشد. او تنها سه روز کنارعروسش که دختر حضرت زهرا‌سلام‌الله‌علیها بود، ماند و سپس به جبهه رفته و شهید شد. مصطفی و امثال مصطفی، فهمیده بودند که همه چیز در این دنیا نیست؛ زندگی دنیایی انسان‌ها همان زندگی‌ای است که حیوانات دیگر نیز دارند. وجه شرافت انسان بر حیوانات، همان کار برای خدا از روی آگاهی و اختیار است.

وی در پایان ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره همه شهدا به ویژه شهدای مؤسسه امام خمینی‌(ره) اظهار داشت: به شهدا متوسل شویم و از آن‌ها بخواهیم به ما بفهمانند که این زندگی دنیوی، زندگی حیوانی است و برای انسان چیزهای دیگری فراتر از آن وجود دارد. از آن‌ها بخواهیم تا نزد خدا برایمان دعا کنند تا راهی را برویم که خداوند می‌پسندند.

گفتنی است یازدهمین یادواره شهدای مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) 27 بهمن‌ماه سال‌ جاری با حضور جمعی از طلاب، اساتید و مردم انقلابی قم در این مؤسسه برگزار شد.

برای دریافت فایل صوتی این‌ جلسه این‌جا را کلیک کنید

آخرین محتوای سایت

بقای اسلام مرهون خون‌ شهيدان است
بسم‌الله الرحمن الرحيم شهید بزرگوار، حجت‌الاسلام محمد امین کریمیان، كه از دانش‌پژوهان موسسه آموزشي...
درسی از واقعه غدیر
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ...
قرب خدا؛ نقطه اوج زیبایی‌ها
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
پذيرش ولايت؛ لازمه و مكمل توحيد
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ...
تحولات اجتماعی و وظیفه طلاب و روحانیت
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
ارزشمندترین مرتبه جهاد!
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
اهداف و آرمان‌های حضرت امام چیزی غیر از اهداف و آرمان‌های اسلام نبود
بعد علمی شخصیت حضرت امام‌رضوان‌الله‌تعالی‌علیه رادیو قم: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم....
فروتنی با مؤمنان و سرسختی با کافران؛ ویژگی مؤمنان راستین
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...