قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

یکشنبه 12 /09 /1391

عضو خبرگان رهبري با بيان اينكه اگر افكار و بينش خود را بر اساس اسلام رشد دهيم، لايق بركات شهدا مي شويم، افزود: شهدا در وصيت‌نامه‌شان از آب و خاك سخن نمي‌گفتند، بلكه همواره نام اسلام بر زبانشان جاري بود، لذا سر دادن شعارهاي ملي‌گرايانه مثل مكتب ايراني، خيانت به شهداست.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) شب گذشته در پنجمين يادواره شهداي اين موسسه، با بيان اين‌كه خداوند متعال نعمت‌هاي مختلفي را به ما مرحمت فرموده، گفت: اگر خداوند نعمتي به ما عطا كند كه ارزشي بي‌نهايت داشته باشد، شكر آن نيز بايد بي‌نهايت باشد.
علامه محمدتقي مصباح يزدي با اشاره به گوناگوني خدماتي كه افراد مختلف در جامعه به ديگران ارائه مي دهند، ادامه داد: ارزش اين خدمت‌ها نيز با توجه به ثمرات آنها با يكديگر فرق دارد، در يك جامعه خدماتي كه مربوط به حفظ جان و نجات جان آدمي مي‌شود، به عنوان باارزش‌ترين خدمت تلقي مي‌گردد، در حالي‌كه آثار چنين خدماتي، نهايتاً محدود به همين دنياست و ابدي نيست.
وي ادامه داد: اما بعضي خدمات آثاري بي‌نهايت دارند، مثل هدايت فردي از ضلالت و گمراهي به دين حق و راه صحيح كه اثر آن بي‌نهايت است؛ قدرداني از اين خدمات نيز بايد بي‌نهايت باشد.
عضو خبرگان رهبري افزود: برخي افراد مانند انبياء و اوصياء، نه فقط يك نفر، بلكه هزاران و ميليون‌ها انسان را از انحراف نجات مي‌دهند، كه مسلماً خدمتي بسيار با ارزش و بي‌نهايت است كه تشكر و قدرداني بي‌نهايت را نيز مي‌طلبد؛ اما در همين موارد نيز گاه وظيفه پيامبر يا وصي او ، فقط دريافت و ابلاغ وحي به مردم و توصيه و سفارش آنها به نيكي‌هاست و گاهي نيز براي هدايت مردم‌، تنها سفارش و نصيحت كافي نيست و بايد مال، جان، خانواده و حتي طفل شيرخواره‌اش را هم در راه هدايت انسان‌ها و احياي دين قرباني كند. نمونه بارز چنين فداكاري و ايثاري اباعبدالله الحسين(ع) است كه با اقدام خود موجب هدايت نه فقط ميليون‌ها، بلكه ميلياردها انسان شده و مي‌شود و بي‌شك هدايتي كه به واسطه قيام سيدالشهداء(ع) حاصل شد، توسط هيچ‌كس ديگري ايجاد نشده بود و نخواهد شد؛ بر همين اساس ميزان تشكر و قدرداني از چنين حركتي بي‌نهايت و غيرقابل محاسبه است.
به گفته استاد اخلاق حوزه علميه قم كساني كه بعد از سيدالشهداء(ع) در همان راه و براي احياي دين و هدايت مردم، جان خود را فداكردند، نيز مستحق شكر بي‌پايان هستند و آنها همان شهيدان سرافرازي هستند كه جانشان را در همان راهي دادند كه سيدالشهداء(ع) به خاطر آن شهيد شد.
وي ادامه داد: در طول بيش از هزار و سيصد سال بعد از قيام اباعبدالله(ع) زمينه‌هاي محدودي به وجود آمده كه عده‌اي توانستند با فدا كردن جان خود به چنين مقامي برسند، و بدون شك خداوند آنها را به خاطر لياقت هايي كه داشتند، از ميان همه انسان‌ها انتخاب كرده بود.
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با بيان اين‌كه در ميان شهدا، اسطوره‌هاي مثال‌زدني بوده‌اند كه عمق كار و ارزش فداكاري آنها قابل فهم نيست، ادامه داد: از فردي مثل بنده كاري جز فرودآوردن سر تعظيم در برابر مقام آنها بر نمي آيد.
وي با اشاره به اينكه جان آدمي، يكي از با ارزش‌ترين دارايي‌هاي انسان است، ادامه داد: انگيزه‌ها و اهداف مختلفي سبب مي‌شود يك نفر جان عزيز خود را فدا كند، اما اين انگيزه‌ها و اهداف از نظر ارزش بسيار متفاوت هستند.
آيت‌الله مصباح يزدي ادامه داد: يكي از شايع‌ترين عواملي كه موجب ايجاد انگيزه براي شركت در جنگ و فدا كردن جان مي‌شود و جوامع مختلف زياد از آن استفاده مي‌كنند، حس وطن‌پرستي، ميهن‌دوستي و تعلق به آب و خاك است؛ تمام كشورهاي جهان وطن‌دوستي را ارزش تلقي كرده و چنين وانمود مي‌كنند كه هيچ ارزشي بالاتر از آن وجود ندارد، و به قدري بر اين موضوع تاكيد مي‌شود كه افراد حاضر مي‌شوند جان خود را در راه وطن فدا كنند.
استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به آياتي از قرآن كريم افزود: به بركت اسلام ارزش ديگري مطرح شده است كه در مقابل وطن‌دوستي قابل مقايسه نيست و نسبت آنها نه مانند نور شمع و خورشيد، بلكه مانند نور و ظلمت است؛ چرا كه اسلام موضوعي را مطرح كرده كه ارزش بي‌نهايت دارد و آن قرب و رضاي الهي است.
وي در ادامه با طرح اين سؤال كه مگر ارزش آب و خاك چه اندازه است و با حفظ آن منافع چه كساني حاصل مي شود،‌ افزود: وطن‌دوستي و تلاش براي حفظ وطن و خانه حتي در حيوانات هم يافت مي شود، چه بسيار حيواناتي كه حاضرند براي حفظ خانه و قلمرو خود، كشته شوند. اما اسلام انساني را كه بالاترين شرفش جنگيدن براي حفظ خانه بود، به مقامي رساند كه خانه و وطن در مقابل ارزشي كه او در نظر دارد، پوچ است. چقدر تفاوت است بين انسان‌هاي مؤمني كه چنين ارزشي براي آنها مطرح است، با كساني كه ملي‌گرائي را ترويج مي‌كنند!
عضو خبرگان رهبري با اشاره به شعارهاي برخي افراد در خصوص ايران‌گرايي ادامه داد: اگر كسي بخواهد ايران را دوست بدارد، اول بايد بداند ايران كجاست؛ حال چه كساني بايد مشخص كنند كه محدوده ايران كجاست كه او آن را دوست بدارد؟ زماني از چين تا دروازه‌هاي اروپا قلمرو حكومت ايران بوده است، اما امروزه همان قلمرو جغرافيايي به چند كشور با نام‌هاي مختلفي مثل عراق، قفقاز و ... تقسيم شده است؛ حال ما به عنوان يك وطن‌پرست بايد ايران قديم را دوست داشته باشيم، يا ايراني كه مرزهاي آن را طبق قراردادهاي امروزي براي ما مشخص كرده‌اند؟
آيت‌الله مصباح ادامه داد: مرزهاي جغرافيايي امري قراردادي هستند، در حالي‌كه خدا حقيقه‌الحقايق است و همه موجودات، حقيقت خود را از او مي‌گيرند، و هم‌اوست كه ارزش دارد تا انسان جان خود را فدايش كند.
وي با اشاره به موارد متعددي از گرايش‌هاي ناسيوناليستي و اثرات آنها در جوامع ادامه داد: اسلام مي‌گويد بايد از حق دفاع كرد و در برابر باطل ايستاد و فارس، عرب، ترك يا لر بودن را منشأ حق نمي‌داند. در حالي‌كه شعار "نه غزه، نه لبنان" نتيجه گرايش ناسيوناليستي است.
عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌كه در صورتي كه افكار و بينش خود را بر اساس اسلام رشد دهيم، لايق بركات شهدا مي‌شويم، افزود: شهدا همواره در وصيت‌نامه‌شان نه از آب و خاك، بلكه از اسلام سخن مي‌گفتند، لذا سر دادن شعارهاي ملي و مكتب ايراني، خيانت به شهداست.
وي با اشاره به اين‌كه سردادن شعارهاي ايران‌گرايانه بازگشت به دوران جاهليت است، افزود: ارزش يك مومن بالاتر از همه كره زمين و ذخاير آن است؛ شهداي ما هم جانشان را فداي چند وجب خاك نكردند، بلكه خود را فداي خشنودي خالق كردند؛ از اين‌روست كه خدا نيز مي‌گويد آنها را مرده نپنداريد، زيرا آنان نزد خداي خود بوده و در حضور او روزي داده مي‌شوند. اين همان حيات حقيقي است كه مايه افتخار و تقدس شهداي ماست. در غير اين صورت شهداي ما با كشته‌شدگان جنگ‌هاي ديگري كه در دنيا رخ داده، تفاوتي نداشتند.
اين استاد حوزه علميه هم‌چنين گفت: آب و خاك و وطن از آن جهت كه اسلامي است و قرار است در آن نظام اسلامي برپا و احكام الهي در آن اجرا شود، به صورت بالعرض ارزشمند است.
علامه مصباح يزدي در ادامه با اشاره به وظايف جاماندگان از صف شهدا گفت: علاوه بر احترام و تشكر زباني، بايد فرهنگ و هدفي كه شهدا به دنبال آن بودند را به خوبي بشناسيم و در همان جهتي كه شهدا قدم برداشتند، گام نهيم و سعي كنيم به آن هدف نزديك شويم؛ در اين صورت دعاي شهدا و بركات آنها نصيب ما نيز خواهد شد. اما اگر اهداف آنها را ناديده بگيريم و به جاي اسلام كه هدف شهدا بوده، ملي‌گرائي را جايگزين كنيم، مورد نفرين آنها قرار خواهيم گرفت، چرا كه با اين كار ارزش جانفشاني و فداكاري آنها را بسيار پايين آورده‌ايم.
آيت الله مصباح افزود: هم‌چنين نبايد بگذاريم كساني از روي جهل يا اغراض فاسد شعارهاي اسلامي را تعطيل و شعارهايي ديگري را جايگزين آنها كنند كه در فرهنگ‌هاي الحادي بر آن تأكيد مي‌شود.
گفتني است اين مراسم در تاريخ 11/09/91 با حضور جمعي از خانواده‌هاي شهداي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org