ره‌تــوشـه جلد اول

ره توشه جلد اول: پندهاى پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) به ابوذر

وزیری، گالینگور، 384 صفحه، چاپ اول 1384، چاپ هفتم 1396.

محور مباحث كتاب، موعظه هاى اخلاقى پیامبر(صلى الله علیه وآله) به ابوذر غفارى است كه در كتب روایى همچون بحارالانوار نقل گردیده است. این كتاب، حاصل یكى از سلسله درس هاى اخلاق استاد مصباح است كه آقاى كریم سبحانى نگارش آن را (در دو جلد) برعهده داشته است. این اثر تا كنون چهار بار تجدید چاپ شده كه تیراژ برخى از چاپ هاى آن به 7000 نسخه رسیده است. چاپ آخر ره توشه در سال 1380 به كوشش انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى(رحمه الله) انجام پذیرفته است.

جلد اول كتاب حاوى بیست درس اخلاقى با این عناوین است: كیفیت بندگى و راه رستگارى; لزوم بهره گیرى صحیح از نعمت هاى خداوند; درك صحیح از واقعیت هاى زندگى و استفاده بهینه از عمر; توصیه پیامبر(صلى الله علیه وآله) به استفاده شایسته از توانایى هاى فعلى; نكوهش تحصیل علم براى اهداف دنیوى; عظمت و وسعت حقوق و نعمت هاى خداوند و لزوم توجه به وظایف; بیدارى و هوشیارى مؤمن; همسویى قول و عمل و پاسدارى زبان; ارزش و اهمیت نماز و تفاوت درجات بهشتیان; پیشگامان بهشت و منزلت برخى از تكالیف; اهمیت و نقش خوف و حزن (در دو جلسه); خردى و كوچكى دنیا و اهمیت آخرت نگرى; ستایش آخرت خواهى; زهد و بصیرت در دین و نكوهش دنیاطلبى; حكمت و بصیرت و گوشه اى از سیره عملى پیامبر(صلى الله علیه وآله); خطر دوستى مال و مقام و ستایش قناعت و ساده زیستى; آثار گریه براى آخرت; گشادگى قلب مؤمن و تقوامدارى; بزرگ داشت عظمت و جلالت پروردگار; عظمت مقام خداوند در نظر فرشتگان; و توصیف پیامبر از بهشت و جهنم.

جلد دوم نیز حاوى نوزده درس است:

اهمیت تفكر و لزوم محافظت در مقابل عوامل غفلت زا; گستره حق و باطل; نمود رفتارى اعتقاد به توحید افعالى; اهمیت محاسبه و سنجش اعمال و شرم از خدا; طریق راه یابى به بهشت و جلوه هاى حیاى الهى; نقش دعاى خالص و عمل شایسته; مقام و منزلت بنده خالص نزد خداوند; عظمت عبادت و بندگى و تأثیر تكوینى آن; بندگى و عبادت به عنوان بزرگ ترین سرمایه انسان; مقام ذكر; معاشرت سازنده و معیار گزینش دوست و رفیق; زبان وسیله هدایت یا گم راهى; نمودهاى بزرگ داشت و اجلال خداوند; لزوم حفظ زبان و نكوهش آفات آن; جلوه عبادت و جایگاه و نقش مسجد در اسلام; منزلت تقوا و زهد و ورع; بردبارى و مدارا و توكل از دیدگاه پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله); تدبیرات و تقدیرات الهى و نقش اعتقاد و باور راستین; شناخت خداوند و نظام حكیمانه او; ملاك ارزشمندى از نظر خداوند متعال.

گفتنی است ، این کتاب از سال 1386 در قالب مجموعه آثار حضرت استاد با عنوان «مشکات» منتشر شده است.

شایان ذکر است، این کتاب توسط آقای «عباس نورالدین» به زبان عربی ترجمه و در سال 1396 به‌همت انتشارات «دارالمعارف الحکمیه» بیروت چاپ و منتشر شده است.

 

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: درس‌های اخلاق؛ ره‌توشه: پندهای پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله به ابوذر