به سوی او

به سوى او

وزیری، شومیز، 372 صفحه، چاپ اول 1382، چاپ هفتم 1401.

این كتاب مجموعه‌اى گران‌سنگ از مطالب اخلاقى - عرفانى است كه بر اساس داده‌هاى قرآنى و روایات حضرات معصومین(علیهم السلام) و عمرى تجربه پرارزش و گستره كم‌نظیر بینش حضرت استاد فراهم آمده است. به‌راستى سى و دو درس این كتاب، سى و دو چشمه زلال است كه غبار از دلِ جان‌خستگان برمی‌گیرد و كام عطش‌ناك انسانِ در راه را به شهد قرآن و روایات، شیرین می‌سازد و او را به سوى «او» رهنمون می‌گردد.

شناخت، تزكیه، تكامل و تنازل، كمال نهایى و سقوط نفس، هویت انسان، غفلت و عوامل آن، انواع ذكر و موانع آن، اهمیت تفكر، دنیا و آخرت، ایمان، تقوا، عمل، نماز، نیت، ریا و خشوع از اهم عناوینى است كه در این كتاب به گونه‌اى جذاب و شورانگیز بیان شده‌اند.

این كتاب با تحقیق و پیرایش جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقاى محمدمهدى نادرى قمی و توسط انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى(رحمه الله) برای نخستین‌بار در بهار 1382 منتشر شده است.

این کتاب توسط آقای محمد آذری به زبان ترکی ترجمه شده و چاپ اول آن به کوشش انتشارات شهریار در سال 1384 در 207 صفحه و با شمارگان 3000 نسخه صورت گرفته است. ترجمه عربی کتاب مزبور نیز با عنوان « السیر الی الله » توسط آقای ماجد الخاقانی به پایان رسیده و برای انتشار به انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی( ره) تحویل شده است. هم‌چنین این کتاب توسط آقای داود سوداگر مراحل پایانی ترجمه انگلیسی خود را می‌گذراند.

گفتنی است این كتاب ارزشمند در قالب مجموعه آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی با عنوان «مشكات» نیز چاپ و منتشر شده است.