آیت‌الله مصباح یزدی: همه امور باید در مسیر عبودیت خدا قرار گیرد؛ وگرنه بی ارزش است.

-

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در نشست انجمن فارغ التحصیلان این موسسه با اشاره به میلاد نبی مکرم اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) خاطر نشان کرد: وجود پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار(ع) بزرگترین نعمت پروردگار و از الطاف الهی برای به کمال رساندن انسان‌ها هستند و شکرگذاری این نعمت‌های خداوند یکی از الطاف خداوند است که عظمت آن را نمی‌توانیم درک کنیم.

معظم له در ادامه با اشاره به فرمایش حضرت امیر(ع)، هدف بعثت انبیا را دو چیز دانستند: نخست آموزش اموری که بشر بدون انبیا توان درک آن را ندارند و دوم بیرون آوردن عقل بشر که در میان خاک و خاشاک دنیا دفن شده است.

ایشان فرمودند: عقل انسان وجود خدا، پیامبری پیامبران و روز رستاخیز را درک می‌کند؛ ولی از آن‌ها غافل می‌شود و در طول زندگی به آن توجه جدی ندارد.

استاد حوزه علمیه قم با استناد به آیات قرآن گفتند: یکی از مهمترین مسائل پس از درک اصل جهان آخرت، فهمیدن رابطه دنیا و آخرت است و قرآن با اصرار شگفت‌انگیز فراوانی بر اصلْ بودن آخرت و مقدمه و فرع بودن دنیا نسبت به آن تأکید می‌کند ولی ما این حقیقت را باور نداریم که « وَما الْحَیَاةُ الدُّنْیَا إِلاَّ مَتَاعُ الْغُرُورِ» « وَإِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِیَ الْحَیَوَانُ »

ایشان در ادامه فرمودند: دنیا با همه عظمتش از منظر قرآن صحنه آزمایشی برای بشر است که پس از این آزمون بر چیده خواهد شد؛ ولی ما برای دنیا اصالت قائلیم و از کوچک‌ترین آسیبی به دنیایمان برآشفته می‌شویم.

عضو خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به شبهه‌ای در این زمینه آن را چنین پاسخ دادند: ممکن است به ذهن برسد پس، باید عزلت گزیده و در گوشه‌ای به عبادت مشغول شد؛ ولی این یک فکر شیطانی است. به کسی که صحنه امتحان را ترک کند نمره نمی‌دهند. پس باید در صحنه‌های اجتماعی حضور داشت، ولی هدف را باور داشت و آن را گم نکرد؛ هدف اطاعت و عبد خدا بودن است.

آیت‌الله مصباح با تاكید بر این نكته كه عزت برای اسلام و مؤمنین واقعی است گفتند: پیشرفت‌های علمی، صنعتی و... زمینه‌ساز عزت و کرامت مؤمنین و جامعه مسلمان است؛ زیرا «وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ.» این عزت و كرامت برای ما، خانواده ما، شهر ما و کشور ما لازم است و باید برای تحقق و نگهبانی از آن تلاش کنیم؛ ولی کسی که معتقد است تاریخ مصرف احکام اسلام گذشته و یا معارف اسلامی را تحریف می‌کند نمی‌تواند مدعی عزت اسلام و مؤمنین باشد.

ایشان در توضیح این مطلب كه همه پیشرفت‌های علمی اگر برای جامعه و کشور منهای اسلام باشد، بی‌ارزش است، افزودند: کرامتی که در حقوق بشر برای هر انسانی با هر عقیده و مذهب و مکتبی لازم و محترم شمرده شده، کرامتی نیست که در اسلام و قرآن ارزشمند و مطلوب دانسته شده است. اگر چنین باشد، پس معنای آیه شریفه « إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللّهِ الَّذِینَ كَفَرُواْ فَهُمْ لاَ یُؤْمِنُونَ » چیست؟ آیا قرآن عزت و كرامت را برای موجودی که از همه جنبده‌های زمین پست‌تر و بی‌ارزش‌تر است، خواسته است؟

آیت‌الله مصباح در پایان فرمودند: باید این حقیقت باورمان بیاید و در همه تلاش‌های فردی و اجتماعی مورد توجه‌مان باشد و از آن غفلت نکنیم که بنده خدا بودن اصل است و همه چیز باید برای خدا و در مسیر عبودیت او قرار گیرد؛ وگرنه بی ارزش است.

لازم به ذكر است هفدهمین نشست انجمن فارغ التحصیلان موسسه آموزشی ـ پژوهشی امام خمینی(ره) در 25 اسفندماه 1387، مطابق با هفدهم ربیع‌الأول 1430 با حضور جمع كثیری از اعضای این انجمن برگزار شد.

آخرین محتوای سایت

بقای اسلام مرهون خون‌ شهيدان است
بسم‌الله الرحمن الرحيم شهید بزرگوار، حجت‌الاسلام محمد امین کریمیان، كه از دانش‌پژوهان موسسه آموزشي...
درسی از واقعه غدیر
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ...
قرب خدا؛ نقطه اوج زیبایی‌ها
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
پذيرش ولايت؛ لازمه و مكمل توحيد
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ...
تحولات اجتماعی و وظیفه طلاب و روحانیت
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
ارزشمندترین مرتبه جهاد!
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلامُ...
اهداف و آرمان‌های حضرت امام چیزی غیر از اهداف و آرمان‌های اسلام نبود
بعد علمی شخصیت حضرت امام‌رضوان‌الله‌تعالی‌علیه رادیو قم: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم....
فروتنی با مؤمنان و سرسختی با کافران؛ ویژگی مؤمنان راستین
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...