مقدمه ناشر

مقدمه ناشر

مردى بزرگ در بستر شهادت است و روح بلندش در آستانه مفارقت از تن خاكى و پرواز به ملكوت اعلى قرار دارد. شب‌پرگان كورباطن و جاهلان ظاهربین و بى‌بصیرت، بر فرق مباركش ضربتى وارد ساخته و سیماى نورانى‌اش را به خون سرش رنگین ساخته‌اند. این رادمرد كسى نیست جز امیرالمؤمنین، على‌بن ابى‌طالب(علیه السلام)، اسطوره تقوا، عدالت، زهد، شجاعت، ایثار، كرامت، آزادى و همه فضایل انسانى. او كسى است كه برحسب روایت منقول از فریقین (شیعه و سنّى)، نبىّ خاتم(صلى الله علیه وآله) در وصف او فرمود:

عَلِیٌّ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ وَالْحَقُّ یَدُورُ حَیْثُما دارَ عَلِیٌّ؛(1)على با حق است و حق با على است، و هر كجا كه على باشد حق همان‌جا است.

اكنون این خورشید هدایت و مشعل فروزان حق و حقیقت در بستر شهادت، در انتظار وصال روى جانان به سر مى‌برد. فرزندان و تنى چند از خویشان و دوست‌دارانش با چشمانى اشكبار و دل‌هایى اندوهبار بر گرد او حلقه ماتم زده‌اند. ابرمرد بزرگ تاریخ در اثر ضعف و به علت جراحتى


1. بحارالانوار، ج 38، ص 29، روایت 1، باب 57. در كتب اهل سنّت نیز همین مضمون با تعبیرات مختلفى نقل شده است. براى نمونه، ر.ك: صحیح ترمذى، ج 5، ص 633، حدیث 3714 و مستدرك حاكم نیشابورى، ج 3، حدیث 124.

كه شمشیر زهرآگین ابن‌ملجم مرادى بر فرق او وارد ساخته، نیمه مدهوش در بستر افتاده و گاهى با آخرین رمق‌هایى كه در پیكر مطهرش باقى است چشم مى‌گشاید و آخرین وصایایش را با عزیزان و دوست‌دارانى كه هم‌چون پروانه گرد شمع وجودش حلقه زده‌اند در میان مى‌گذارد. به اقتضاى حال و مقام، طبیعتاً این وصایا باید مشتمل بر مطالب و امورى بسیار مهم و حیاتى باشد كه آن رهبر بزرگ الهى و آسمانى بیان آنها را براى دوست‌داران و پیروانش ضرورى مى‌داند.

اگر این وصایا ثبت و ضبط نمى‌گردید اكنون ما بسیار شائق و راغب بودیم كه بدانیم آن حضرت در آخرین ساعات و لحظات عمر شریفش چه فرمود، و بسیار افسوس مى‌خوردیم كه چرا از آن مطالب بى‌خبریم. اما از اقبال بلند ما دست تاریخ این وصایا را به عنوان گنجینه‌اى گران‌بها ثبت كرده و این میراث ارزشمند را براى همه كسانى كه آن روز در كنار بستر آن بزرگوار حضور نداشتند حفظ كرده و نگاه داشته است. اكنون این میراث پرارزش در اختیار ما قرار دارد و این ماییم كه باید با قدرشناسى، حداكثر استفاده و بهره‌بردارى را از آن بنماییم.

نشر این مجموعه را به عنوان برگ سبزى تحفه درویش، ابتدا به پیشگاه نورانى مولاى متقیان، حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) و سپس به همه دوست‌داران و پیروان آن حضرت تقدیم مى‌داریم. امیدواریم كه خداى متعال همه ما را از رهروان حقیقى و موالیان راستین حضرتش قرار دهد و در زمره شیعیان و محبانش محشور فرماید.

 

انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى(رحمه الله)