رساترین دادخواهی و روشنگری (شرح خطبه فدکیه) جلد اول

رساترین دادخواهی و روشنگری (شرح خطبه فدکیه) جلد اول

وزیری، شومیز، 624 صفحه، چاپ اول 1391، چاپ دوم 1401.

این نوشتار شرح و توضیح خطبه نورانی حضرت زهرا سلام‌الله علیها، معروف به خطبه فدکیه است كه توسط آیت‌الله مصباح یزدی طی 56 جلسه از ابتدای ماه مبارك رمضان 1431 هجری قمری، مصادف با 22 مرداد 1389 هجری شمسی تا  خرداد 1390هجری شمسی بیان شده است. این مجموعه با تلاش حجت‌الاسلام عباس گرایی در دو جلد  تدوین و نگارش یافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) چاپ و منتشر شده است.

حضرت استاد با تسلط بی‌نظیر خویش بر معارف قرآنی، علوم عقلی و علوم اجتماعی، در شرح این خطبه از سویی ما را با اعتقادات ناب فاطمی آشنا می‌كنند، و از سوی دیگر با تحلیل نكات عبرت‌آموز انقلاب فاطمی در تشخیص وظیفه زمانه خویش یاری می‌رسانند.

سخنان صدیقه كبری را در این خطبه می‌توان در شش محور تشریح كرد: ایشان در بخش اول از سخنان خویش به مسئله خداشناسی پرداخته و معارفی عمیق حول صفات و افعال الهی بیان می‌فرماید. مسئله نبوت و ویژگی‌ها و اهداف آن، بخش دوم سخنان ایشان را به خود اختصاص می‌دهد.

بخش سوم بر محور قرآن كریم و بیان معارف اساسی آن است و در بخش چهارم نیز، بانوی دو عالم ضمن معرفی خود و بیان خدمات رسول خدا و امیرمؤمنان ‌صلوات‌الله علیهما‌، به آسیب‌شناسی جامعه اسلامی پس از رحلت پیامبر اسلام می‌پردازد و نحوه شكل‌گیری انحراف در جامعه اسلامی را تشریح می‌كند. در بخش پنجم به مسئله تصرف فدك اشاره كرده، ادله باطل مخالفان را برای اقدام به این كار نقد می‌كند؛ و سرانجام در بخش ششم رو به سوی انصار، از آنان برای دفاع از حق یاری می‌طلبد و با این بیان، حجت را بر همه آنان تمام می‌كند.

در جلد اول این کتاب  به شرح سه بخش نخست این خطبه نورانی پرداخته شده است. بخش اول با عنوان «خداشناسی فاطمه» در 8 فصل سامان یافته که سرفصل مباحث مطرح شده در این بخش عبارتند از: مسأله حمد، شکر و ثنای الهی در کلام حضرت زهرا سلام‌الله علیها، دریای نعمت‌های الهی، شکر نعم الهی، حقیقت توحید و شناخت خدا، صفات سلبی خدا، افعال الهی، هدف اصلی آفرینش، اهداف طولی آفرینش.

بخش دوم این جلد نیز با عنوان «راه و راهنماشناسی فاطمه» در 5 فصل تدوین شده که عناوین آن عبارتند از: برگزیده خدا، فلسفه نبوت، اصالت توحید و عرضی بودن شرک در دوران حیات بشر، رسالت‌های پیامبر، رحلت پیامبر.

«قرآن‌شناسی فاطمه» عنوان بخش سوم و پایانی جلد اول این مجموعه است که در آن درباره اهمیت قرآن بحث شده و نیز با بیان فهرستی از معارف کلی قرآن، اسرار هر یک به تفصیل بیان شده است.

هم‌چنین، تبیین وحدت امت اسلامی با اشاره به مفهوم وحدت و اختلاف، بیان وحدت مطلوب و راه‌کارهای تحقق آن از جمله مباحثی است که در پیشگفتار این کتاب بدا‌ن‌ها پرداخته شده است.