قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

دوشنبه 25 /05 /1395

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که بايد اصل انقلاب، قانون اساسي و ولايت‌فقيه را چارچوب و معيار داوري قرار دهيم ادامه داد: نسبت به ديگران نيز تا خيانتشان ثابت نشده، نبايد آن‌ها را متهم کنيم؛ اين‌که کسي را تنها به خاطر يک اشتباه، خائن بناميم، امري ضرر بار است و فرد را به مقابله و جبهه گيري وا مي‌دارد؛ در وهله اول بايد از خدمات چنين افرادي قدرداني شود و اگر هم عيبي هست مؤدبانه، به قصد اصلاح و آن هم از راه صحيح و معقول که ايجاد دشمني نکند، به وي تذکر داده شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با جمعي از مديران ستادي ناجا، با اشاره به نعمت‌هاي فراوان خداوند متعال، اظهار داشت: نعمت‌هاي خداوند بر انسان‌ها به قدري است که حتي انسان نمي تواند آن‌ها را بشمارد؛ اما بايد توجه داشت که خداوند متعال در قرآن کريم با تأکيد زيادي يک قاعده را بيان کرده است: شکر نعمت‌هاي الهي سبب بهره مندي بيشتر از نعمات الهي مي‌شود، و کفران نعمت، عذاب الهي را در پي خواهد داشت.

حضرت آيت الله محمد تقي مصباح يزدي ادامه داد: کمتر نعمتي را مي‌توان پيدا کرد که به اندازه پيروزي نظام اسلامي و برقراري نظام اسلامي ارزش داشه باشد. در واقع بعد از وجود پيامبر (ص) و اهل بيت (ع)، نعمتي به عظمت نعمت انقلاب اسلامي وجود ندارد، اما متأسفانه ما آن گونه که بايد قدر نعمت را نمي دانيم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه با اشاره به برخي نشانه‌هاي نشناختن نعمت انقلاب اسلامي اظهارداشت: يکي از مواردي که نشان مي‌دهد، هنوز قدر اين نعمت عظيم را ندانسته ايم، نگاه يک جانبه به نيمه خالي ليوان است؛ انتقاد از عملکرد نامناسب مسئولين و کمبودها اشکال ندارد، اما ابتدا بايد به برکت‌هاي انقلاب اسلامي توجه کرد و قدر آن را دانست، و سپس عيب‌ها را نيز براي برطرف شدن بازگو کرد و مورد توجه قرار داد؛ نه اين‌که تنها به دنبال عيب جوئي و بيان مشکلات بود.

وي با بيان اين استفاده از نعمت‌هاي خداوند در مسير مورد رضاي الهي، نياز به شناخت و فهم دارد اظهار داشت: يادمان باشد که خلقت انسان توأم با سختي هاست؛ لذا در وهله اول بايد نگاهمان را به عالم و تدبيرهاي خدا تصحيح کنيم و همواره دنبال خرده گيري نباشيم، بلکه خوبي‌ها را ببينيم و بيان عيب‌ها نيز براي کمک به رفع آنها باشد و در وهله بعد نيز نعمت‌ها را در راهي مصرف کنيم که که رضاي الهي در آن باشد تا هم نعمت افزوده شود و هم پاداش اخروي شامل حالمان گردد.

علامه مصباح يزدي با بيان اين‌که حتي در انجام وظيفه درمقابل اين نعمت‌ها نيز بايد از نعمت‌هاي الهي استفاده کرد، ادامه داد: مهم ترين مسئله اين است که چگونه از نعمت‌هاي الهي استفاده کنيم؛ کسي که ما را آفريده دستورالعملي هم براي ما فرستاده است؛ هم چنان که براي مداواي بيماري، بايد دارو را همانگونه که پزشک گفته مصرف کنيم تا بهبودي حاصل شود، خداوند متعال نيز براي سعادت ابدي ما دستوراتي داده است که بايد حد و اندازه و نحوه انجام آن را بدانيم و در واقع همين معناي دين است؛ چرا که دين شيوه استفاده از نعمت‌هاي الهي را براي ما مشخص مي‌کند ، و بدون عمل به دين، توقع رسيدن به سعادت ابدي وجود ندارد.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) با بيان اين‌که دين اختصاص به برخي افراد ندارد، بلکه براي همه است، ادامه داد: طبيعي است که هيچ کس نمي تواند در همه رشته‌هاي علوم ديني، در حد اعلي تخصص پيدا کند؛ لذا يک حداقلي براي شناخت دين وجود دارد که همه بايد آن را ياد بگيرند، و البته هر کس به دنبال پيشرفت بيشتر است بايد فهم بيشتري نيز پيدا کند؛ هر انساني بايد سعي کند تا هر روز بر شناخت خود از دين بيفزايد؛ از احکام افردي و سبک زندگي اسلامي گرفته تا احکام اجتماعي مانند شرکت در انتخابات و ملاکهاي انتخاب اصلح.

وي با اشاره به نعمت عظيم انقلاب اسلامي افزود: خداوند متعال افرادي را به عنوان نعمت به ما داده است که تاريخ نشان داده در طول عمرشان، کمتر اشتباه کرده اند. نمونه آن، امام خميني (ره) بود که وقتي حکومت نظامي اعلام شده بود، و سياسيون و حتي علما مخالف با آمدن مردم به خيابان‌ها بودند، فرمودند که مردم به خيابان‌ها بريزند و ديديم که نظر ايشان درست بوده است.

علامه مصباح ضمن تجليل از درايت و مديريت رهبر معظم انقلاب، اين سؤال را مطرح کرد که به‌راستي، در طول سال‌هاي رهبري و زعامت ايشان، چند نمونه را مي‌توان با دليل و منطق اثبات کرد که ايشان اشتباه کرده باشد؟ و ادامه داد: بحمدالله بعد از امام (ره)، خداوند نسخه بدل ايشان را بر جاي ايشان نشاند، و قطعا اين امر ازتأييدات الهي است؛ لذا علاوه بر وظيفه شرعي براي تبعيت از ولايت‌فقيه، تجربه هم نشان داده که نظرات ايشان، راهگشا و صحيح است،‌ و عمل به دستورات ايشان نويدبخش پيروزي و سعادت امت اسلامي است.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اين‌که بايد يک برنامه مطالعاتي ولو ده دقيقه در روز براي افزايش شناختمان نسبت به دين داشته باشيم، ادامه داد: در مسائل پيچيده تر که امر دشوار تر است و بايد تصميم جزئي تري اتخاذ شود نيز بايد با کساني که بهتر از ما مي‌دانند و بصيرت بيشتري دارند، مشورت و بحث کنيم تا شناخت خود را بيشتر کنيم.

وي با نابه‌جا دانستن اين توقع که هيچ اختلاف نظري بين افراد وجود نداشته باشد، ادامه داد: اختلافات دو دسته هستند؛ يکي اختلافاتي که ناشي از اشتباهاتي است که هر کسي ممکن است مرتکب شود، لذا اگر با چنين افرادي اختلاف نظر داشتيم، نبايد آنها را متهم کنيم، بلکه بايد سعي کنيم اشتباهات يکديگر را با بحث، مشاوره و مذاکره تذکر دهيم، و از نظرات يکديگر استفاده کنيم تا اختلافات کمتر شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که بايد اصل انقلاب، قانون اساسي و ولايت‌فقيه را چارچوب و معيار داوري قرار دهيم ادامه داد: نسبت به ديگران نيز تا خيانتشان ثابت نشده، نبايد آن‌ها را متهم کنيم؛ اين‌که کسي را تنها به خاطر يک اشتباه، خائن بناميم، امري ضرر بار است و فرد را به مقابله و جبهه گيري وا مي‌دارد؛ در وهله اول بايد از خدمات چنين افرادي قدرداني شود و اگر هم عيبي هست مؤدبانه، به قصد اصلاح و آن هم از راه صحيح و معقول که ايجاد دشمني نکند، به وي تذکر داده شود.

آيت الله مصباح ادامه داد: دسته دوم اختلافاتي است که از روي غرض و دشمني و براي خيانت است، مانند منافقين که خيانتشان ثابت شده است، که درمورد اين گروه بايد سخت گير بود،‌ زيرا ترور هزاران نفر از مردم بي گناه و افتادن در دامن صدام و آمريکا و بعد هم عربستان سعودي، ثابت کرده که آن‌ها خائن هستند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در پايان سخنانش با تأکيد بر لزوم توسل به اولياي خدا به ويژه حضرت صاحب الامر (عج) اظهار داشت: حتي امام (ره) با آن عظمت و علم و فراست خدادادي اش، تمام اعتمادش به خدا بود و اهل توسل به اهل بيت (ع) بود، تا از الهامات و عنايات آن‌ها بهره مند شود.

گفتني است ديدار جمعي از مديران ستادي ناجا با علامه مصباح يزدي بيست و هشتم تيرماه سال جاري در تالار مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org