قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

یکشنبه 23 /10 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به امدادهای الهی که حتی در همین مؤسسه (مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره)) نمونه‌های آن دیده شده است، افزود: بر اساس اسباب عادی، هرگز امیدی نمی‌رفت که چنین کارهای بزرگی توسط یک گروه - مستضعف به تعبیر قرآن – انجام شود. چرا که روحانیت مصداق بارز افراد مستضعف بود؛ به گونه‌ای که زمانی حتی لباس آن نیز نوعی قاچاق به شمار می‌رفت و پوشیدن آن ممنوع بود. اما خداوند به ما نشان داده است که اگر مخلصانه کار انجام شود، بسیاری از ضعف‌های تحمیل شده، به سرعت قابل جبران هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار با جمعی از محققان، کارمندان و مسئولان مرکز دائره المعارف علوم عقلی، با اشاره به زحمات مخلصانه کارکنان این مرکز و نتایج مفید آن اظهار داشت: خدا را شکر می‌کنم که شاهد چنین روزی هستم و شاهد تحقق یکی از وعده‌های الهی مبنی بر نصرت کسانی که با اخلاص در راه او تلاش می‌کنند، هستم.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این‌که زمانی حتی تصور چنین نعمت‌ها، موفقیت‌ها، نوآوری‌ها و ابتکارات را نیز نداشتم و در کارهای حوزه نیز چنین نمونه‌ای سراغ نداشتم، خاطر نشان کرد: یکی از درس‌هایی که می‌توان از این موفقیت‌ها گرفت، این است که اگر کسانی با اخلاص در راه خدا تلاش کنند، خدا منتظر اسباب و ابزار عادی نمی‌ماند و کمک‌هایی را به آن‌ها عنایت می‌کند که فوق تصور آن‌هاست.

وی با اشاره به امدادهای الهی که حتی در همین مؤسسه (مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره)) نمونه‌های آن دیده شده است، افزود: بر اساس اسباب عادی، هرگز امیدی نمی‌رفت که چنین کارهای بزرگی توسط یک گروه - مستضعف به تعبیر قرآن – انجام شود. چرا که روحانیت مصداق بارز افراد مستضعف بود؛ به گونه‌ای که زمانی حتی لباس آن نیز نوعی قاچاق به شمار می‌رفت و پوشیدن آن ممنوع بود. اما خداوند به ما نشان داده است که اگر مخلصانه کار انجام شود، بسیاری از ضعف‌های تحمیل شده، به سرعت قابل جبران هستند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار داشت: این نتایج، فقط بخش کوچکی از میوه‌های شجره طبیه‌ای است که امام(ره) آن را غرس کرد.

وی یکی از سنت‌های الهی را سنت تدریج خواند و افزود: تحولاتی که از زمان حضرت آدم‌علیه‌السلام تاکنون پیدا شده است، از تحولات در نسل، جمعیت، تنوع افکار و سلیقه‌ها گرفته تا تحولات مادی و دستاوردهای علمی و عملی، همه به تدریج صورت پذیرفته است.

آیت‌الله مصباح با اشاره به تکامل معنوی برخی افراد و جوامع به صورت تدریجی افزود: لذا یک نوجوان سیزده ساله به جایی می‌رسد که امام(ره)، او را رهبر خود خواندند؛ امام(ره) از روی گزافه و مبالغه سخن نمی‌گوید؛ راز مهم در این امور این است که خداوند نوعی آگاهی، بصیرت و نورانیت معنوی در کنار ظلمت‌های انبوهی که بر قلب‌ها مسلط شده است، قرار داده تا در عالم تعادل بین نور و ظلمت برقرار باشد. هر چند افزایش عوامل سقوط و ظلمت در دنیا کامل مشخص است، اما حکمت خداوند اقتضا کرده است که زمینه رشد نیز به همین نسبت فراهم باشد و امکان تکامل نیز بهتر فراهم باشد.

وی با اشاره به سنت خداوند در تعلیم و تربیت انسان‌ها، اظهار داشت: یکی از راه‌های توجه دادن و تربیت انسان‌ها در قرآن کریم، بیان داستان‌های گذشتگان است تا با درس گرفتن از این داستان‌ها، از یک‌سو مراقب نقطه‌ضعف‌های خود باشند و از سوی دیگر همواره به لطف‌های خداوند امیدوار باشند.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به آیه‌ای از قرآن گفت: همه امت‌ها، دچار گرفتاری‌ها و امتحانات سخت شده‌اند؛ از این‌رو نباید انتظار داشت حال که با مکتب اهل بیت‌علیهم‌السلام آشنا شده‌ایم و در کشور ما انقلاب اسلامی رخ داده است، همه امور به صورت آرام و بدون دردسر به پیش برود و ما هم با خوشی به دنبال پیشرفت علم باشیم. سنت عام امتحان، حاکم بر همه سنت‌های دیگر است؛ هم حسنات و خوبی‌ها و هم سیئات و مشکلات، وسیله امتحان الهی هستند و بیشتر باید به آن توجه کنیم؛ چرا که گاهی سختی‌های زیاد، سبب می‌شود که فراموش کنیم همه این‌ها تحت قدرت خدا بوده و اصلا خداوند خواسته با این سختی‌ها ما را امتحان کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: اگر انسان تمام تلاش خود را برای انجام وظیفه به کار بگیرد و تنبلی نکند، خداوند در همین عالم، فراتر از اسباب عادی در این عالم، آن‌ها را کمک خواهد کرد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به پیروزی مسلمانان بر مشرکان در جنگ بدر، اظهار داشت: مسلمانان با جمعیتی بسیار اندک و کم‌ترین امکانات، به مصاف مشرکان رفتند؛ خداوند نیز به اندازه سه برابر جمعیت آن‌ها، فرشتگان را به کمک آن‌ها فرستاد؛ چرا که مسلمانان هر چه داشتند را خالصانه به میدان آوردند. این مسئله، افسانه نیست، بلکه درس است؛ بدانیم سنت خداوند، امروز هم جاری است.

آیت‌الله مصباح ادامه داد: در جریان همین انقلاب نیز، تعدادی پابرهنه با وجود تحریم‌های بسیار، در مقابل تمام دنیا ایستادند و امروز بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی، همین ملت پابرهنه مستضعفی که هیچ کس آن‌ها را در معادلات جهانی، حساب نمی‌کرد، به جایی رسیده‌اند که ابرقدرت‌های دنیا وقتی بخواهند رقیبشان را معرفی کنند، از ایران نام می‌برند و شکست خود را پیروزی ایران می‌دانند. این ایران، همان کشوری است که زمانی، نوکرشان، آنجا را اداره می‌کرد، مردم هیچ اختیاری نداشتند وحرف اول و آخر را همان شاهنشاه می‌زد و البته چیزی را می‌گفت که به او دیکته می‌کردند.

وی افزود: سنت نصرت الهی در همه امور جاری است؛ عرصه اقتصادی باشد یا نظامی، سیاسی باشد یا فرهنگی. اگر ما برای انجام وظیفه، خالصانه تلاش کردیم، خداوند چنان زمینه تکامل را فراهم می‌کند که تصور آن را هم نمی‌کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که وظیفه جهاد شامل روحانیان نیز می‌شود، افزود: وظیفه ما بر اساس تقسیم کار اجتماعی، جهاد علمی و معنوی است و آن‌چه نیرو داریم باید در راه علوم الهی و تکامل معنوی جامعه به کار بگیریم. در عمل نیز باید در تقوا و عمل بکوشیم. خداوند از انگیزه و هدف ما آگاه است؛ بدانیم حتی اگر در این زمینه، به صورت جدی تلاش کردیم، اما در کار خود اخلاص نداشتیم، نباید منتظر نصرت الهی باشیم.

وی با اشاره به نقش انقلاب اسلامی در عزت بخشیدن به روحانیت افزود: خداوند متعال چنان عزتی به روحانیت داد که بزرگترین، مشهورترین و محبوب‌ترین شخصیت عالم در عصر، یک روحانی شد. خداوند بر درجات رفیع حضرت امام(ره) بیفزاید، و جانشین و نسخه بدل او را برای ما حفظ کند و ما را در قدردانی و شکر این نعمت‌ها موفق بدارد.

گفتنی است این دیدار 20 دی ماه سالجاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) صورت گرفت.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org